ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a> 
Latvijā

ID karte būs obligāta no 2023. gada 1. maija 

Kāpēc no jaunā gada 1.maija ikvienam būs nepieciešama ID karte? – skaidro ministrijā.

Personu apliecinoši dokumenti ir dzīves neatņemama sastāvdaļa. Ja līdz šim varējām mierīgi iztikt tikai ar pasi, tad no nākamā gada būs obligāta arī ID karte. Latvijas Televīzijas raidījums “4. studija” saņēma skatītāju jautājumu, kāpēc vajadzīgs vēl viens dokuments, un atbildīgajā ministrijā skaidroja – sasniedzot noteiktu digitālās attīstības līmeni, valstī nepieciešams veids, kā persona var apliecināt savu identitāti elektroniskajā vidē.

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a>  ID karte būs obligāta no 2023. gada 1. maija cilvēkiem vecumā no 15 gadiem līdz 64 gadiem. Savukārt pensionāriem pārejas periods ir līdz 2030. gadam, kad jānoformē šie dokumenti, skaidroja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe.

Kā iegūt eID karti?

eID karti izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) teritoriālajās nodaļās vai Latvijas Republikas pārstāvniecībās ārzemēs. Lai to saņemtu, tev ir personīgi jāiesniedz iesniegums par eID kartes saņemšanu. 

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a>  Informāciju par tuvāko PMLP teritoriālo nodaļu var noskaidrot PMLP mājas lapā www.pmlp.gov.lv sadaļā Kontakti vai zvanot uz PMLP informatīvo tālruni +371 67209400. PMLP mājas lapas sadaļā “Kontakti” pie katras PMLP nodaļas kontaktinformācijas ir publicēta informācija par nodaļas pieejamību personām ar kustību traucējumiem un personām, kas pārvietojas ratiņkrēslā.

Šeit vari uzzināt, kas tev būs nepieciešams, lai ar savu jauno eID karti tu varētu uzsākt elektronisku dokumentu parakstīšanu un apliecināt savu e-Identitāti digitālajā vidē.

Ar jautājumu, kāpēc visiem pilsoņiem pēkšņi nepieciešamas ID kartes?

“4. studija” vērsās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kas bija šīs idejas iniciatore.

“Šajā brīdī mūsu valsts un sabiedrība ir sasniegusi tādu digitālās attīstības līmeni, ka turpmākai kvalitatīvai pakalpojumu elektronizācijai mums jau kļūst kritiski svarīgi nodrošināt drošu, uzticamu personas elektronisko identifikāciju – veidu, kā persona var apliecināt, ka tā ir tieši viņa elektroniskajā vidē,” norādīja VARAM Valsts pārvaldes pakalpojumu attīstības departamenta direktors Uģis Bisenieks. “Aizvien vairāk valsts un arī pašvaldību pakalpojumu kļūst pieejami elektroniski vai pat vēl vairāk – tikai elektroniski, tas nozīmē, ka arvien vairāk samazinās iespējas saņemt šos pakalpojumus klātienē.”

Būs vien jārēķinās, ka daudzi pakalpojumi turpmāk būs digitālajā vidē, un tos varēs saņemt tikai ar ID kartes palīdzību, nevis ar ierasto pasi.

“Tad, kad cilvēks ir saņēmis ID karti, viņš saņem līdzi aploksni, ļoti būtisku un svarīgu informāciju, bez kuras digitālā vidē karte faktiski lietojama nebūs. Tajā ir PIN informācija, kas ir nepieciešama gan dokumentu parakstīšanai, gan identitātes apliecināšanai,” uzsvēra VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” pārstāve Vineta Sprugaine.

Tātad – ar ID karti saņemam savu elektronisko parakstu,

ar kuru, neizejot no mājām, varam rakstīt iesniegumus un slēgt līgumus. Taču, lai lietotu karti, nepieciešams dators un karšu lasītājs. Karšu lasītāji nopērkami gan elektropreču veikalos, gan internetveikalos, to cena – sākot no 10 eiro.

ID kartes lasītājs ar programatūras disku
ID karšu lasītājs USB 2.0 (priekš eParaksts)

“Kad karte ir pieslēgta datoram, (te jāņem vērā, ka var būt datori, kuriem jau ir iebūvēti kartes lasītāji) tad dators jāsagatavo darbam ar ID karti. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē – instalēt programmatūru  “eParakstītājs 3.0”, kas bez maksas ir pieejama portālā “eParaksts.lv”, skaidroja Sprugaine. 

Bet ko tad, ja viss iepriekš teiktais izklausās kā “ķīniešu ābece”, jaunās ID kartes īpašnieks ar internetu ir “uz jūs” un digitālā vide cilvēkam ir sveša?

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a>  “Personām, kurām digitālās prasmes ir nepietiekošas, talkā nāk Valsts un pašvaldības vienoto klientu apkalpošanas centru tīkls, kur viņi var vērsties un saņemt atbalstu, palīdzību. Bet arī tur, lai cilvēks varētu sevi apliecināt šajā klientu apkalpošanas centrā, šajā elektroniskajā pakalpojumā, tik un tā ir nepieciešama identifikācijas karte. Faktiski identifikācijas karte kļūst kā tāda nepieciešama atslēga, lai piekļūtu valsts pārvaldes pakalpojumiem,” atzina Bisenieks.

Tomēr, lai tiktu pie šīs “atslēgas”, jārēķinās ar to, ka par ID kartes izsniegšanu jāmaksā valsts nodeva – 15 eiro, bet pensionāriem – 5 eiro. Karte būs derīga 10 gadus, tomēr jāņem vērā kāds būtisks nosacījums – saņemot karti, saņemsiet arī PIN kodu, par kura drošību īpaši jāpiedomā, lai visi jūsu dati nenonāktu krāpnieku rokās. eID kartes sertifikātu derīguma termiņu var pārbaudīt, ievietojot eID karti karšu lasītājā un atverot programmas eParakstītājs 3.0 sadaļu “Rīki” -> “Sertifikāti”.

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a>  “PIN aploksne – mēs vienmēr iesakām noglabāt to tik drošā vidē, ka pēc tam varat arī atrast!!! Bet nekādā gadījumā PIN aploksni nedrīkst glabāt kopā ar pašu karti. Jo, ja jūs pazaudēsiet, tad tam atradējam faktiski būs uzdāvināta pilnīgi jūsu rīcībspēja, un viņš digitālajā vidē varēs jūsu karti izmantot,” brīdināja Sprugaine.

Visās 29 Pārvaldes teritoriālajās nodaļās pilsoņu un nepilsoņu pases un eID kartes tiek noformētas un izsniegtas RINDAS KĀRTĪBĀ!

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a>  Ja persona veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties PMLP nodaļā, tad ir jāsazinās ar tuvāko PMLP teritoriālo nodaļu, lai norunātu kārtību, kādā persona tiks apkalpota atrašanās vietā.

Eiropā un arī mūsu kaimiņvalstīs ID kartes un elektroniskie paraksti jau sen ir ierasta lieta, tikai mēs esam nedaudz aizkavējušies, tāpēc – līdz ar jauno gadu pienācis laiks arī pārmaiņām.

Papildināts. 16.janvārī 2023.gadā

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāti rosina saglabāt pasi kā primāro personu apliecinošos dokumentu, atsakoties no ID kartes.
Politiskais spēks izstrādājis grozījumus Personu apliecinošu dokumentu likumā, ar kuriem rosināts no regulējuma dzēst prasību, ka ar 2023. gada 1. maiju ID karte ir primārais dokuments.
ZZS norāda, ka pieņemtais lēmums, ka ar 2023. gada 1. maiju ID karte ir primārais dokuments, uzskatāms par sasteigtu, ko apliecina valsts iestāžu nespēja tikt galā ar radušos situāciju.
“Rezultātā ir nebeidzamas rindas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļās, iedzīvotāju neapmierinātība, kā arī papildus valsts resursu izlietojums,” secina ZZS.

PAPILDINĀTS. 15. februāris 2023. gadā

Taču, saskaroties ar reālo situāciju, kurā PMLP netiek galā ar milzīgo pieplūdumu un cilvēkiem jāgaida milzu garās rindās vai vispār nav iespēju reģistrēties pakalpojuma saņemšanai, valdība sākusi atvieglot prasības. Vispirms bija ziņas, ka termiņu no 1. maija varētu pārcelt uz vēlāku laiku, bet visjaunākā informācija liecina, ka Latvijas pilsoņiem nevajadzēs obligāti līdz šā gada 1. maijam saņemt personas apliecību jeb ID karti, kamēr būs derīga pase, šādu priekšlikumu steidzamības kārtā trešdien, 15. februārī, vienojās virzīt Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija. Bet tik un tā ID karte būs jādabū.

Tātad: kā notiek personas dokumentu noformēšana un saņemšana? To veic 29 PMLP nodaļās Latvijā – Rīgā četrās un vēl pa vienai lielākajās pilsētās.

ID karte būs obligāta no <a href="https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/id-karte-bus-obligats-personu-apliecinoss-dokuments-no-2023-gada-maija-nevis-janvara.a471547/">2023. gada 1. maija</a> 

Hits: 34

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *