Kā ārstēt Covid-19 mājās?
kā ārstēties mājās

Kā ārstēt Covid-19 mājās?

Kā ārstēt Covid-19 mājās?Kā ārstēt Covid-19 mājās? Padomus sniedz eksperte


Kā ārstēt Covid-19 mājās? Būtiski audzis iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību!

Strauji pieaugot Covid-19 saslimstības rādītājiem, oktobra beigās ir ievērojami palielinājies iedzīvotāju satraukums par pandēmijas izplatību, sasniedzot augstākos rādītājus visā pandēmijas laikā, secināts “Benu Aptiekas” Stresa termometra datos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju “Gemius”, oktobra beigās aptaujājot vairāk nekā 3100 respondentu.

Oktobra beigās ļoti augsts satraukums bija teju katram ceturtajam jeb 24% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (savu satraukumu desmit ballu skalā vērtējot ar deviņi vai desmit), savukārt vidēji augsts satraukuma līmenis pašlaik ir 30% aptaujāto, savu satraukumu desmit ballu skalā vērtējot ar septiņi vai astoņi.

Turklāt šobrīd satraukuma rādītāji pat ir nedaudz augstāki nekā šī gada sākumā, kad tika sasniegti augstākie iedzīvotāju satraukuma rādītāji – tobrīd savu satraukumu kā ļoti augstu novērtēja 20% aptaujāto iedzīvotāju, bet vidēji augsts satraukuma līmenis bija 27% respondentu.

Kā ārstēt Covid-19 mājās? Vakcināciju pret Covid-19 Latvijā pabeidzis miljons iedzīvotāju

Vakcināciju pret Covid-19 Latvijā ir pabeidzis vairāk nekā miljons iedzīvotāju, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

uzraksts"esmu vakcinēts pret covid-19"
covid

Līdz šim (uz 1.novembri) kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 924 000 jeb ap 49,1% no visiem valsts iedzīvotājiem. No tiem otro devu saņēmuši ap 781 000 iedzīvotāju, bet vēl ap 223 000 cilvēku ir saņēmuši “Johnson&Johnson” potes, kam atbilstoši valstī spēkā esošajam regulējumam nepieciešama tikai viena deva, līdz ar to vakcinācijas procesu pabeigušo kopskaits sasniedzis 1,004 miljonus jeb 53,4% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Rēķinot pirmās potes un “Johnson&Johnson” vakcīnas saņēmēju kopskaitu, tas šajās dienās (uz 2021.g 1,novembri) sasniedzis aptuveni 1,15 miljonus cilvēku. Savukārt ar “trešo devu” līdz šim Latvijā vakcinēti ap 11 000 cilvēku jeb 0,6% iedzīvotāju. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, “trešo vakcīnas devu” pamatā potē cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti, senioriem un medicīnas darbiniekiem, kas strādā ciešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem.


Lai gan katru dienu Covid-19 pacienti nonāk slimnīcā, ļoti daudzi inficētie vīrusu izslimo salīdzinoši viegli un ārstējas mājās. Tieši tādēļ LTV raidījums “Panorāma” lūdza ģimenes ārstei Daiga Krustiņa ieteikt, ko Covid-19 pacients drīkst darīt, bet ko nekādā gadījumā darīt nevajadzētu.

Lūk, konstatēto Covid-19 simptomu saraksts (sākot ar biežāk minēto)!

· Galvassāpes
· Aizsmakums
· Nogurums
· Iesnas (aizlikts deguns)
· Reibonis
· Sāpes krūtīs
· Slikta dūša/ vemšana
· Elpas trūkums
· Sāpīgi acu āboli
· Šķavas
· Caureja
· Sāpošs kakls
· Iesnas (tekošs deguns)
· Grūtības aizmigt
· Sāpes vēderā·
. Nejutīgums/tirpšana

Ģimenes ārste Daiga Krustiņa tiem, kuri vīrusu ārstē mājās, iesaka neiegulties dīvānā, bet celties, kustēties un vingrot.

Svaigs gaiss, vēdināt telpas, kustēties, negulēt. Piecelties kājās, veikt elpošanas vingrojumus un tad skābekļa saturācija paaugstinās. Negulēt uz muguras. Gulēt uz vieniem sāniem, uz otriem sāniem, mainīt pozas. Rokas celt uz augšu, mudināja ārste.

Kā ārstēt Covid-19 mājās?

Covid-19 slimniekiem nākas ārstēt simptomus:

Nav Covid-19 zāļu! Simptomātiska terapija. Ūdens šķidrums, plaušu bronhu tējas, ingveru iesaku. Kā pie jebkuras vīrusa saslimšanas. Kas nu kuram ir ledusskapī. Saldētas ogas vai sulas.

Ja ir temperatūra, uzreiz ar tās nosišanu neaizrauties nevajag. “Ja ir temperatūra līdz 38 grādiem, nemazināt. Ja galva sāp un slikta pašsajūta, tad paracetamolu vai ibuprofēnu,” norādīja Krustiņa.

Kā ārstēt Covid-19 mājās? Taču par internetā reklamētājām zālēm, no kurām dažas jāpērk veterinārajā aptiekā, gan ir jāaizmirst. Mīļie cilvēki, nelietojiet nekādas tārpu zāles, ne to, ar ko “feisbuks” (Meta) ir pilns. Tas ir toksisks, bojā aknas, nieres un pārējos orgānus. Zvana un prasa, viens otram piegādā un iesaka dzert. Nu taisni briesmas, šausminājās ģimenes ārste.

Taču tas, ko mediķe iesaka iegādāties vai izīrēt, ir skābekļa saturācijas pulsa oksimetrs. Ja mazinās zem 92 (skābekļa daudzums asinīs), tad jāuztraucas būtu. Sevišķi vecāka gadagājuma pacientiem, norādīja Krustiņa.

Mediķes praksē pret Covid-19 ir vakcinēti 70% pacientu. Viņas pieredze liecina, ka arī gados veci, bet vakcinēti cilvēki slimo salīdzinoši viegli: Mani [pacienti] paši tiek galā. Ja izsauc “ātro palīdzibu”, tad tas ir vienkārši krīzes mirklis. Nevienu [uz slimnīcu] neved. Jebkura vakcīna ir darījusi savu darbu.

Tieši tādēļ šobrīd praksē aktīvi tiek vakcinētas arī vakcīnas trešās devas. Kopš Latvijā atsevišķām iedzīvotāju grupām ir pieejamas Covid-19 vakcīnu trešās devas, balstvakcināciju saņēmuši (uz 1.novembri) vairāk nekā 7200 cilvēku.

Ārstēšana
Pašaprūpe
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Pēc saskares ar personu, kurai ir Covid-19, veiciet tālāk norādītās darbības.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Zvaniet savam veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējam vai uz Covid-19 palīdzības dienestu, lai noskaidrotu, kur un kad veikt testu.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Sadarbojieties, veicot kontaktu izsekošanas procedūras, lai apturētu vīrusa izplatību.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Ja testēšana nav pieejama, 14 dienas palieciet mājās un nekontaktējieties ar citiem cilvēkiem.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Kamēr esat karantīnā, neejiet uz darbu, skolu vai citām publiskām vietām. Palūdziet kādam, lai jums piegādā nepieciešamās preces.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Ievērojiet vismaz viena metra distanci no citiem cilvēkiem, pat no ģimenes locekļiem.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Valkājiet medicīnisko masku, lai aizsargātu citus cilvēkus, tostarp ja nepieciešama medicīniskā aprūpe.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Bieži mazgājiet rokas.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Uzturieties atsevišķā istabā, izolējoties no citiem ģimenes locekļiem, un, ja tas nav iespējams, valkājiet medicīnisko masku.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Istabai ir jābūt labi vēdinātai.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Ja dzīvojat istabā kopā ar citu personu, novietojiet gultas ar vismaz viena metra atstatumu.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? 14 dienas novērojiet, vai jums neparādās simptomi.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Nekavējoties zvaniet savam veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējam, ja jums ir kāds no šiem bīstamajiem simptomiem: apgrūtināta elpošana, runas vai kustību traucējumi, apjukums vai sāpes krūtīs.
Kā ārstēt Covid-19 mājās? Saglabājiet pozitīvu noskaņojumu, sazinoties ar saviem tuviniekiem pa tālruni vai tiešsaistē un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm mājās.

meitene medicīniskos cimdos
cīņa ar vīrusu


Kā ārstēt Covid-19 mājās?Zinātnieki visā pasaulē strādā pie tā, lai atrastu un izstrādātu Covid-19 ārstēšanas metodes.
Optimāli uzturošie pasākumi ietver skābekļa terapiju smagi slimiem pacientiem un personām, kurām ir risks smagi saslimt, un papildu elpošanas funkciju atbalstu, piemēram, mākslīgo plaušu ventilāciju, kritiski slimiem pacientiem.
Deksametazons ir kortikosteroīdu preparāts, kas var palīdzēt samazināt mākslīgās plaušu ventilācijas izmantošanas ilgumu un glābt to pacientu dzīvības, kuriem ir smaga un kritiska slimības gaita.
PVO neiesaka pašārstēšanos ar zālēm, tostarp antibiotikām, Covid-19 profilaksei vai ārstēšanai.

Pieaug aizdomīgo Covid-19 vakcinācijas sertifikātu skaits slimnīcu pacientu vidū

Kā ārstēt Covid-19 mājās?Palielinoties ar Covid-19 saslimušo skaitam, pieaug arī aizdomas par viltotiem vakcinācijas sertifikātiem. Izmeklēšanas iestādēs ir atsevišķas krimināllietas, kurās ir runa pat par simtiem, iespējams, neīstu vakcinācijas sertifikātu. Arvien vairāk aizdomīgu paraugu nāk no slimnīcām par it kā vakcinētiem pacientiem

Kopš tiesībsargājošās iestādes sākušas ķert Covid-19 sertifikātu viltotājus un kopš dzīve bez sertifikātiem kļuvusi sarežģītāka, augušas arī nelikumīgā pakalpojuma cenas, stāsta, ka cenas svārstās no 150-500 eiro. Kad šis fenomens sākās, protams, tur bija, kā man tagad zināms, [nests] šampanietis, konfektes, bet medpersonāls saprata, ka te ir peļņas iespējas.

Kā ārstēt Covid-19 mājās? Tiem, kam izdevies fiktīvu sertifikātu nopirkt, jāņem vērā, ka koda lasītāju varbūt izdosies apmānīt, bet Covid-19 vīrusu gan nē.

Pieaug arī sūdzību skaits par vakcīnas iespējamām blaknēm

Kā ārstēt Covid-19 mājās?Līdz 31.oktobrim Latvijā saņemti 2399 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām, informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece.

Visbiežāk ZVA saņēmusi ziņojumus par jau zināmām un vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu.

No visiem saņemtajiem ziņojumiem 545 ziņojumi ir klasificēti kā būtiski Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumi. Tas nozīmē, ka šajos gadījumos ziņots par reakcijām, kuru dēļ veikta, piemēram, pacienta hospitalizācija vai ārsts to uzskatījis par medicīniski būtisku reakciju.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA.

ZVA atgādina, ka pilnīgi visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas.

Kā ārstēt Covid-19 mājās?

Visits: 5