Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles?
Latvijā

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles?

Valsts kompensējamo medikamentu receptes izraksta tikai elektroniski. Lai iegādātos sev izrakstītās e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID) –, bet kas jādara, lai e-receptes medikamentu nopirktu kādam citam? 

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles? Ārkārtējās situācijas laikā [rudenī būs atkal] e-recepšu sistēma, kas valstī darbojas jau kopš 2018. gada, ir īpaši noderīga. Noteikto ierobežojumu dēļ vairākos gadījumos cilvēks nedrīkst atstāt dzīvesvietu, gados veciem ļaudīm vispār labāk palikt mājās, pat ja viņus oficiālie ierobežojumi neskar. Cilvēkiem, kuriem ir hroniskas slimības, zāles ik pa laikam jāatjauno. Tāpēc ir situācijas, ka ārsts izraksta e-recepti, bet zāles palūdzam iegādāties citam cilvēkam, kurš gatavs palīdzēt.

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles? ĪSUMĀ:
  • Ja ārsts e-veselības sistēmā izraksta e-recepti, pacients zāles aptiekā iegādājas, uzrādot savu personu apliecinošo dokumentu.
  • Pacients var lūgt zāles iegādāties arī jebkuram citam cilvēkam.
  • Tam, kurš zāles citam cilvēkam iegādāsies, jābūt līdzi savam personu apliecinošajam dokumentam, jāzina pacienta vārds un uzvārds un e-receptes ID numurs. (var būt izdrukāts no E-veselības portāla, kā attēls telefonā)
  • Ja izrakstītas e-receptes zāles, ieteicams uzreiz piefiksēt arī šīs receptes ID numuru. Receptes un to numuri atrodami e-veselības portāla eveseliba.gov.lvsadaļā  “Manas receptes”. Ja e-recepšu ir daudz un zāles citam cilvēkam jāiegādājas regulāri, tas ir ļoti sarežģīti, jo e-recepšu ID numurs ir 15 vai 17 ciparu skaitlis.
  • Tad pacients e-veselības portālā var deleģēt arī konkrētu cilvēku [var vairākus] e-recepšu zāļu saņemšanai.
attēls kā iegādāties citam cilvēkam izrakstītas zāles
variants A un B

Deleģējot citu cilvēku e-recepšu zāļu iegādei,

kas ir daudz ērtāk, īpaši ilgtermiņā. Tad e-receptes zāles varēs iegādāties gan pats pacients, gan deleģētais cilvēks. Šajā gadījumā galvenais nosacījums: lai pacientam būtu aktivizēta savas bankas internetbanka – tas ir ērtākais un vienkāršākais veids. Autorizēties iespējams, arī izmantojot eParakstu vai eID (elektronisko personas apliecību), bet šajos gadījumos nepieciešams papildu aprīkojums.

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles? Deleģēt citu personu var gan vienreizējai medikamentu saņemšanai, piemēram, uz vienu dienu, gan uz neierobežotu laika periodu. Deleģējumu jebkurā mirklī ļoti vienkārši var atcelt vai mainīt uz citu personu.

Aptiekā, ievadot sistēmā jūsu personas datus, atvērsies visas e-receptes – gan jūsu personīgās, gan tās, kas izrakstītas pacientam, kurš jūs deleģējis saņemt viņa e-recepšu medikamentus.

KĀ DELEĢĒT CITU PERSONU E-RECEPŠU ZĀĻU IEGĀDEI?

1. Autorizējieties E-veselības portālā internetā eveseliba.gov.lv.

2. Izvēlnē (kreisajā pusē) izvēlieties: E-recepte; pieslēdzieties.

3. Atzīmējiet, ka esat Iedzīvotājs.

4. Izlasiet un apstipriniet, ka esat izlasījis E-veselības sistēmas lietošanas noteikumus.

5. Autentificējieties, izmantojot internetbanku (izlasiet un atzīmējiet, ka piekrītat autentifikācijas noteikumiem jūsu datu (vārda, uzvārda un personas koda) nosūtīšanai e-pakalpojuma sniedzējam.

6. Kad atvērsies jūsu personas dati, izvēlnē (kreisajā pusē) izvēlieties: Tiesību deleģējumi.

7. Pievienojiet jaunu deleģējumu – ievadiet to personu datus, kuriem uzticat saņemt jūsu e-receptē izrakstītos medikamentus. Deleģēt var vienu vai vairākas personas, piemēram, vairākus ģimenes locekļus (ikdienas ērtību dēļ).

Zināšanai!

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles? Lai iegādātos citam cilvēkam izrakstītos e-receptes medikamentus, jāuzrāda tikai savs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID). Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments.

Kur pacients var apskatīt savas e-receptes?

Informāciju par savām e-receptēm pacients var apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā – E-veselības profila sadaļā „Receptes” (iespējams aplūkot medikamenta nosaukumu, devu, receptes izrakstīšanas datumu un derīguma termiņu). 

mājas lapa eveseliba.gov.lv
eveseliba.gov.lv
Ko darīt, ja cilvēks internetu nelieto?

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles?Portālā eveseliba.gov.lv ir paskaidrots: “Ja cilvēks (piemēram,  seniors) nelieto internetu, viņam ir iespēja deleģēt citu cilvēku piekļuvei viņa informācijai, vēršoties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā – klātienē vai sūtot pa pastu (ar pilnvaru, kuru apliecinājis notārs !!!)

Ja e-veseliba.gov.lv kādā brīdī nestrādā?

Bet! Ja eveseliba.gov.lv tieši tobrīd nebūs pieejama, pie receptes ID numura kādu brīdi netiksiet. Jāsagaida, kad īslaicīgais pārrāvums beigsies. Turklāt var taču gadīties, ka arī paša mājās pazudis internets. LV portāla pieredze liecina: lai nodrošinātos pret nejaušībām tehnisku ķibeļu dēļ, jau laikus vajadzētu receptes numuru piefiksēt (pierakstīt, nofotografēt, lai “stāv” telefonā). Jārēķinās ar to, ka aptiekā farmaceits ar padomu, kā no šīs situācijas izkļūt, nepalīdzēs. Jo tā ir pacienta problēma, ja, lūdzot zāles saņemt kādam citam, viņš kaut ko nav pareizi izdarījis.

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles? Ja rodas kādi jautājumi, zvaniet uz E-veselības lietotāja atbalsta tālruni 67803300 vai aptiekā jautājiet farmaceitam – jums noteikti palīdzēs!

Kā citai personai var nopirkt e-receptes zāles?

Hits: 3

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *