Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?
rūpēties par auto ziemā

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?

Pavisam drīz (20.dec 2021.g) atkal sola salu un tādu nopietnu. Tādēļ arī tapa šis raksts. Ir daudz un dažādas nianses kas jāievēro ziemā. Gados vecāki autobraucēji un autobraucējas jau to zina (tad var atsvaidzināt atmiņu), bet jauniešiem šis silti noderēs. Turpiniet lasīt šo rakstu, lai noskaidrotu vērtīgus padomus, drošai un ērtai auto lietošanai ziemā.


Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?Daļa autobraucēju savu mašīnu neizmanto ikdienā, bet pie stūres sēžas tikai brīvdienās, izbraucot pie dabas. Sākoties slideno ceļu sezonai, šie “svētdienas” braucēji bieži vien noliek savu automašīnu ziemas guļā līdz nākamajam pavasarim. Tas ir visnotaļ apsveicams lēmums – ja cilvēks nejūtas drošs uz sniegotiem vai noledojušiem ceļiem, no braukšanas labāk atteikties. Izpaliks lieks stress pašam un citiem satiksmes dalībniekiem, arī ceļu uzturētājiem būs mazāk pārmetumu.

Daudz tomēr brauc visu gadu. Iestājoties aukstākam laikam, bieži var pamanīt dažādas viltības, ko automašīnu īpašnieki pielieto, lai no rīta, iedarbinot automašīnu, ietaupītu savu laiku. Viltības ir visdažādākās – kāds uz priekšējā vējstikla uzliek segu, cits paceļ no vējstikla slotiņas, bet vēl kāds lūdz Dievu, kaut no rīta varētu iedarbināt sava auto motoru. 

Ko darīt, lai neaizsaltu slēdzene un durvis?

Sāksim ar to ka no rīta ir jātiek autiņā iekšā. Tā kā lielo salu sezona jau ir sākusies, bet tomēr vēl atcerēsimies, kā cīnīties pret ziemas radītām problēmām automašīnai, un ne tikai ar plašu auto kosmētikas klāstu un auto aksesuāriem, kuri pieejami veikalos, bet kā varētu tikt galā pašu spēkiem mājas apstākļos!

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?Ziemas laikā radušās problēmas ar auto ir katra autovadītāja nelaime, piemēram, auto pārklāts ar biezu sniega kārtu, no ārpuses aizsaluši logi, iekšpusē logi pārklāti ar ledus kārtu, pie vējstikla piesalušas slotiņas, grūtības izbraukt no stāvvietas, sasalusi durvju slēdzene, kurā nevar ielikt atslēgu. Katru gadu ikviens autovadītājs saskaras ar šīm problēmām.

Lielveikala plaukti ziemā ir vienkārši pārpildīti ar dažādiem produktiem,

kuri autovadītājiem palīdz pārdzīvot grūto ziemas periodu. Problēma ar tiem ir tāda, ka tie bieži vien maksā diezgan daudz un, ja pat tos nopērkam, tie nekad nav pa rokai.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Visbiežāk tas ir šķidrums slēdzenes atkausēšanai, kurš atrodas slēgtā automašīnā, kurā mēs netiekam, jo slēdzene ir aizsalusi, tāpēc pirms pērkam kaut ko veikalā padomājam par to, ka ir arī citas iespējas kā atvērt durvis mājas apstākļos. Tiem, kuriem ir vēlme savu auto “palutināt”, veikalos var iegādāties arī speciālus pret aizsalšanas un atsaldēšanas līdzekļus.

Kā jau zinām slēdzenes atkausēšanas preparātiem ir burvju spēja pazust  brīdī ,

kad tie visvairāk ir nepieciešami. Kā ar to tikt galā mājas apstākļos? Šajā situacijā, piemēram, var izmantot parasto dzērienu salmiņu. Tas jāpieliek pie slēdzenes un ar muti jāpūš virsū siltu gaisu. Var izmantot arī roku dezinfekcijas līdzekļus vai šķiltavas. Var ar šķiltavām uzsildīt pašu aizdedzes atslēgu un bāzt to durvju atslēgā.

Visbiežāk automašīnu atslēgas un durvis pakļautas aizsalšanas draudiem tieši pēc mazgāšanas. Tas gan nenozīmē, ka ziemā nevajadzētu mazgāt automašīnas, jo ziema ir tas periods, kad uz ceļiem tiek kaisīta sāls, kas pakļauj spēkratus korozijai. Vispareizākais tomēr būtu pēc auto mazgāšanas, kārtīgi noslaucīt durvju gumijas un pēc tam tās apstrādāt ar silikonu. Pārdodas speciāli zīmuļi. Var apsmidzināt izmantojot arī WD-40.

Līdzīgi vajadzētu rīkoties arī ar degvielas bākas durtiņām

atstājiet tās uz kādu brīdi vaļā, kā arī noslaukiet ar sausu drāniņu. Tas pasargās no riska, ka durtiņas varētu aizsalt.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?Bieži vien durvju aizsalšana notiek dēļ kondensāta, kas rodas, kad ļoti uzsildītu automašīnu noslāpē un atstāj salā. Lai izvairītos no kondensāta veidošanās uz durvju gumijām, noslāpējot un pa nakti atstājot mašīnu salā, būtu vēlam dažas minūtes paturēt vaļā abas priekšējās durvis, šādā veidā gaisa temperatūra salonā izlīdzināsies ar āra temperatūru, kas savukārt samazinās kondensāta veidošanās risku.

Ar laiku durvju eņģes, atslēgas un slēdzenes atveres var zaudēt savu funkciju efektivitāti,

tādēļ nenāks par ļaunu tajos iesmidzināt speciālu eļļošanas līdzekli. Tas nodrošinās, ka visi šie savienojumi kalpo kvalitatīvi, nečīkst un neieķeras.

var arī tā

Nu tad esam tikuši iekšā.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Ziemā radušās problēmas mums parasti asociējas, galvenokārt, ar nepieciešamību no rīta kasīt automašīnai stiklus. Kā zināms šāds uzdevums vienmēr aizņem vairāk laika nekā mēs esam iedomājušies, tāpēc dienas sākumā mēs visu kavējam un esam mazliet satraukti. Kā izvairīties no cīņas ar sasaldētiem logiem?

Sniegs var mūs kavēt doties ceļā daudzos veidos. Piemēram, sasnigušā sniega kārtas noņemšana no automašīnas ir ļoti laikietilpīgs process. Ja jūs dzīvojat teritorijā, kur sniegs krīt intensīvi, jāpadomā par speciāla pārsega iegādāšanos, pateicoties kuram automašīnas tīrīšana kļūs vieglāka, jo tas būs tikai jānoņem un auto jau tīrs.

Varam iegādāties īpašus paklājiņus, kurus vakarā uzliekot uz stikliem tie nepieļaus ledus pārklājumu. Tāpat vienlīdz labi kā veikalā pirktos paklājiņus var izmantot arī vecos palagus vai paklājus, bet jāatceras ka tie jāuzklāj uz sausa loga. Var arī izmantot tādu recepti kā, piemēram, samaisot etiķi ar ūdeni (3:1) un ar šādu maisījumu apsmidzināt stiklus.

Un ko varētu darīt, ja esat aizmirsis sagatavot mašīnu un logs ir aizsalis?

Pirmkārt, nemēģiniet atbrīvoties no ledus lejot virsū karstu ūdeni. Tas var izraisīt stikla saplīšanu. Otkārt, nevajadzētu kasīt ledu nost ar metāla vai stikla priekšmetiem, jo tie var saskrāpēt stiklu.

Ar ko tad varētu dabūt nost ledu? Lieliska alternatīva ir Rimi vai Maxima karte. Tā ir lielāka drošības sajūta lietojot plastikāta materiālu un maks gandrīz vienmēr ir mums līdzi.

Sasalušas slotiņas.

ziemā uz auto slotiņām uzmauktas vecas zeķes
uz slotiņām uzmauktas zeķes

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Vēl tipiskas ziemas problēmas ar automašīnu ir piesalušas vējstikla slotiņas un apsaluši spoguļi. Varam uz nakti slotiņas pacelt augšā, bet, ja būs stiprs vējš tās var nokrist atpakaļ un atkal piesalt pie vējstikla. Tā vietā, lai paceltu, jūs varat tās aizsargāt, pa nakti… uzmaucot uz tām vecas zeķes. Tās nepielips un neapledosies. Ne tikai, tīrītāju slotiņas nav piesalušas pie vējstikla, tās būs pasargātas arī no mehāniskiem bojājumiem.

Runājot par ziemas radītu problēmu risināšanu mājas apstākļos vērts pieminēt vēl divas. Pirmais ir aerosolā ielieta beztauku eļļa ir ideāli piemērota kā līdzeklis ar kuru apsmidzināt automašīnas gumijas elementus. Ar šo aerosolu var arī apsmidzināt sniega lāpstu, pateicoties tam, uz lāpstas nebūs sniega un ledus kārtas.

Otrs līdzeklis, kurš palīdzētu atrisināt ziemas radītās problēmas ar auto ir zobu pasta. Tā sniegs lieliskus rezultātus, ja ar to tiks nopulēti automašīnas lukturi!

Vai ziemā drīkst izmantot rokas bremzi?

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Automašīnas, kas ir jaunākas, un kuru bremžu sistēma ir kopta, nevajadzētu būt problēmām ar rokas bremzes izmantošanu, taču arī tad ir jābūt uzmanīgam. Rokas bremzi nevajag izmantot tūlīt pēc mašīnas novietošanas stāvlaukumā, jo tad bremžu diski ir uzsiluši, kā rezultātā atkal rodas jau minētais kondensāts, kas noved pie bremžu piesalšanas.  Ja rokas bremze netiek ikdienā izmantota, tad drošākais variants ir auto uz nakti atstāt kādā no pārslēdzamajiem ātrumiem.

Ja rokas bremzi tomēr esat nolēmis izmantot, bet no rīta konstatējat, ka tā ir aizsalusi, drošības apsvērumu dēļ nevajadzētu auto izmantot, jo tas pakļauj briesmām gan jūs, gan citus satiksmes dalībniekus, jo aizsalusi rokas bremze paaugstina sānslīdes risku. Labākais variants būtu zvanīt savam autoservisa speciālistam un vienoties par rīcības plānu. Var arī mēģināt ar karstu ūdeni atkausēt, lejot to uz “kalotkām”.

Kas tad mums darās iekšpusē?

Ir svarīgi apzināties, ka aukstajā sezonas laikā nav vēlams automašīnā ilgstoši atstāt daudzus priekšmetus, kas ir pakļauti “negatīvām” temperatūrām. Ja automašīna ziemā tiek novietota uz nakti, vislabāk ir aizvākt visus turpmāk aprakstītos elementus.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Viedtālruņi, planšetdatori, klēpjdatori un citi sīkrīki
Litija akumulatoriem nepatīk zemas temperatūras

Ir svarīgi saprast, ka visās mūsdienu mobilajās ierīcēs tiek izmantotas praktiski vienādas baterijas – litija baterijas. Tām ne tikai nepatīk ļoti augstas temperatūras, bet arī salīdzinoši zemas temperatūras. Daži ražotāji pat iesaka, kādos apstākļos var glabāt viņu gadžetus. Piemēram, Apple uzsver, ka optimālā temperatūra iPhone, iPad un iPod Touch lietošanai ir no 0 līdz 35°C. Ja šīs ierīces vienkārši atrodas dīkstāves režīmā izslēgtā stāvoklī, to pieļaujamais temperatūras diapazons ir no -20 līdz 45°C. Apstākļi pasažieru salonā var pārsniegt šīs vērtības. Zagļiem arī tās mantiņas diktam interesēs.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Visi dzērieni skārdenēs un pudelēs – arī alkohols.
Aukstā temperatūrā tās var pārsprāgt.

auto bagāžniekā atrodas divas pudeles ar coca-cola
auto bagāžnieks

Kā zina ikviens, kurš kādreiz ir atstājis dzērienu ledusskapja saldētavā, tam var būt bēdīgas sekas. Jebkurš šķidrums sasalstot izplešas. Daži cilvēki domā, ka šis fakts neattiecas uz alkoholiskajiem dzērieniem, taču tā nav. Kad šķidrumam vairs nav brīvas vietas, kur turpināt palielināt savu tilpumu, tas sāk pārraut iepakojumu, kurā tas atrodas. Dzēriens parasti nesasalst pilnībā uzreiz, tāpēc, kad iepakojums saplīst, tas izsmērē visu apkārt. Tāpēc ir maz ticams, ka jums izdosies iztikt bez automašīnas salona ķīmiskās tīrīšanas.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Olas un citi šķidri pārtikas produkti ar cietu čaumalu
Šķidrums var pārplēst ārējo slāni

Ir svarīgi saprast, ka šķidruma noteikums attiecas ne tikai uz dzērieniem, bet arī uz pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir šķidrums. Acīmredzamākais piemērs ir olas. Sasaldēti tie saplaisā un daļēji izplūst no čaumalas. Pēc šī procesa atkal var iekrāsot automašīnas salonu. Turklāt nevajadzētu aizmirst arī to, ka daudzi pārtikas produkti vienkārši neiztur sasaldēšanu. Kad tie sasalst, tie ir ārā metami. Tā tas var būt pat ar gurķiem, piemēram, kuri pēc sasaldēšanas un atkausēšanas faktiski pārvēršas “putrā”.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Pārtikas konservi un dārzeņi stikla burkās
Tie noteikti pārsprāgs un sabojās automašīnas salonu.

Vissliktākais automašīnas salonam ir pārtikas konservi bundžās un stikla burkās. Fakts ir tāds, ka visgrūtāk noņemt traipus un smakas ir no šķidruma, kas kaut kādā veidā ir saistīts ar konservēšanu. Tas attiecas uz dārzeņu sālījumu, kā arī uz taukainiem un tomātu mērcēm gaļai un zivīm. Mājinieku Jaungada svinībās uz galda parasti tiek celti šprotes un citi līdzīgi produkti, un pēc svētkiem ķīmiskās tīrītavas regulāri saņem automašīnas, kurās kaut kas līdzīgs pa nakti ir aizmirsts. Salonā bieži vien saglabājas raksturīgā smaka pat pēc kvalitatīvas tīrīšanas.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Visu veidu smērvielas un citi aerosola baloniņi
To darba spējas var tikt zaudētas arī aukstuma periodos, kad ir zem nulles.

Katram centīgam autovadītājam bagāžas nodalījumā parasti ir paslēpta vismaz viena silikona smērvielas kārba, ko ļoti ieteicams lietot aukstajā sezonā. Fakts ir tāds, ka gumijas durvju blīvējumiem nepatīk temperatūras izmaiņas. Tomēr viņi regulāri saskaras ar tiem, jo salonā ir sildītājs, ārā ir silts un auksts. Pēc katras mazgāšanas tos labāk apstrādāt ar silikona smērvielu. Taču nav vēlams to atstāt automašīnā, ja ārā ir ļoti auksts. Problēma ir tāda, ka gan pie mīnusiem, gan ļoti augstām temperatūrām šādas bundžas var zaudēt hermētiskumu un pat plīst.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Daudzas zāles var pasliktināties aukstumā
Nav problēmu, jo jūs vienkārši zaudējat savus īpašumus

Bijušajā Padomju Savienībā bija pieņemts visas zāles glabāt atsevišķā kastē ledusskapī. Grūti pateikt, no kurienes nāk šis noteikums, bet tas ir tikai daļēji patiess. Jā, dažas zāles patiešām ir labāk uzglabāt aukstumā. Tomēr tas neattiecas uz visām – to var pārbaudīt, izlasot lietošanas instrukciju. Ziemā automašīnā temperatūra var būt vēl zemāka nekā ledusskapī, tāpēc daudzus medikamentus tur nevajadzētu glabāt. Tas attiecas, piemēram, uz insulīnu, kas ir ļoti svarīgs diabēta slimniekiem. Tā efektivitāte samazinās, ja to uzglabā temperatūrā, kas zemāka par 0°C.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Krāsas, līme un citi celtniecības materiāli
Tāpat kā zāles, daudzi zaudē savas īpašības

Ikviens, kurš gadiem ilgi ir strādājis celtniecībā, ļoti labi zina, ka automašīnā nedrīkst atstāt līmi vai krāsu aukstā temperatūrā. Tāpat kā zāles, arī šīs vielas var zaudēt savas īpašības, ja tās salīdzinoši ilgi tiek pakļautas zemas temperatūras iedarbībai. To izmantošana paredzētajam mērķim var radīt pārsteigumus. Krāsu var saraut gabaliņos, līme nenoturēs tapetes vai citus apdares materiālus. Ar visām šīm lietām pieredzējuši cilvēki parasti nesaskaras. Tomēr tos, kas to nezina, var pārsteigt iegūtais efekts (vai defekts)

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Papīra dokumenti un citi līdzīgi priekšmeti
Tie var sabojāties kondensācijas dēļ.

samirkuši dokumenti
dokumenti

Svarīgi ir arī saprast, ka vēsākos gada periodos kondensāts automašīnā ir pilnīgi normāla parādība! Tas var rasties uz logiem un citur – ne tikai pasažieru salonā, bet arī bagāžniekā. Tie, kas kādreiz ir atstājuši kādus papīra dokumentus automašīnā, īpaši bez polietilēna mapēm vai mapēm, visticamāk, ir saskārušies ar to, ka tie bieži vien bojājas. Ar roku rakstītas piezīmes, kā arī ar tintes printeri drukāts papīrs un zīmogi ir īpaši pakļauti mitruma iedarbībai – tie visi var kļūt neskaidri un nelietojami.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Koka izstrādājumi baidās no temperatūras svārstībām
Pēc ilgstošas atdzesēšanas var rasties plaisas

Arī koka izstrādājumi – jo īpaši interjera piederumi un mūzikas instrumenti – ir jutīgi pret temperatūras izmaiņām. Koksne aukstumā izplešas un pēc tam saraujas, nonākot automašīnas siltumā. Dekoratīviem priekšmetiem, kas netiek bieži pārvietoti uz priekšu un atpakaļ, tas nav tik būtiski. Taču mūzikas instrumentiem, kuriem ir svarīga precīza montāža un noregulēšana, regulāra atdzesēšana līdz mīnusam un turpmāka sildīšana var būt liktenīga. Vislabāk ir vismaz paņemt tos uz nakti mājās no automašīnas.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā? Plastmasas brilles redzes un saules aizsardzībai
Plastmasa var sabojāties arī aukstumā

Ne visi apzinās, ka ilgstoša aukstuma iedarbība automašīnā un tam sekojošais karstums, braucot kaut kur, var būt kritisks arī attiecībā uz brillēm, kurās izmantotas plastmasas lēcas. Tā kā stiklu tā trausluma dēļ vairs plaši neizmanto, šis noteikums attiecas uz lielāko daļu gan saules, gan parasto briļļu. Nereti tās tiek atstātas automašīnas salonā, un tad nākas saskarties ar to, ka lēcas zaudē caurspīdīgumu, un to lietošana kļūst ne īpaši ērta. Ieteicams ņemt tās līdzi – uz nakšņošanas telpām.

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?Nobeigumā

Pazeminātas temperatūras apstākļos vajadzētu sekot ziemas sezonai paredzētas degvielas logu šķidruma izmantošanai. Nevajadzētu izmantot tādu degvielu, kura atstāta krājumos kopš vasaras, jo šāda degviela pakļauj riskam degvielas filtru. Būtu jāuzmanās arī no degvielas izmantošanas, kura ievesta no citas valsts, bet netiek tirgota oficiālos benzīntankos – šī degviela var nebūt pakļauta standartiem, kuri nosaka, kādai jābūt ziemas degvielai, kā rezultātā tā var radīt problēmas jūsu automašīnas degvielas filtram, kurā var veidoties parafīns, ko pēc tam nevar izšķīdināt. Vēl ziemā nevajadzētu aizrauties ar automātisko logu lietošanu. Ja logi ir iesaluši, tad, mēģinot tos nolaist, varat sabojāt elektrisko mehānismu.

Ieteicams arī padomāt par to, vai Jums vienmēr līdzi ir vajadzīgie piederumi. Auto aprīkojums ziemā atšķiras no citām sezonām, jo šajā laikā var gadīties iestigt sniegā vai citu iemeslu dēļ palikt uz ceļa. Šādās situācijās būs noderīgi, ja bagāžniekā būs lāpsta, maisiņš ar smiltīm, lukturītis, silta sega, lieki cimdi un citi praktiski piederumi. Protams, nedrīkst aizmirst arī par ziemas riepu montāžu.

Sekojiet līdzi tam, lai mašīna vienmēr būtu labā tehniskā stāvoklī! 

Kā rūpēties par sevi un automašīnu ziemā?

Visits: 59