Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.
elektroskrejritenis

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.Līdz ar siltāku laiku ielās palielināsies velosipēdistu un elektroskrejriteņu skaits, kā arī atgriežoties mopēdu un motociklu vadītājiem, Satiksmes ministrija aicina ievērot ceļu satiksmes noteikumus un izturēties cieņpilni, lai pārvietošanās visiem būtu droša. Vienlaikus atgādinām, ka velosipēdistiem un elektroskrjeriteņu vadītājiem, kuri pārvietojas pa ietvi, vienmēr ir jārespektē gājēji.

“Bolt” skrejriteņi no trešdienas (16.marta 2022.g) būs pieejami braucieniem Rīgā un Liepājā, bet Daugavpilī, Ventspilī, Ogrē, Jūrmalā, Valmierā, Rēzeknē un Jelgavā – šīs nedēļas laikā.

2021. gadā bija vērojamas drūmas tendences skrejriteņu izmantošanā – tur oficiāli reģistrēto negadījumu skaits divkāršojies, bet mediķi ziņo, ka skrejriteņi bijuši iesaistīti pat 600 negadījumos. Šajos incidentos cietuši teju 200 cilvēki, viena dzīvība arī zaudēta.

Tie ir tie gadījumi, kad vadītāji braucot krīt arī paši, pēc tam vēršas medicīnas iestādē ar gūtajām traumām. Ņemot vērā , ka šis transportlīdzekļu veids ir nesen, varam prognozēt, ka turpmāk darbs ar šo kategoriju ņemams vērā un iespējams būtu jādomā par atbildības palielināšanu tieši šiem vadītājiem.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.
Elektroskrejritenis

ir ar elektromotoru aprīkots transportlīdzeklis, kura konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums nepārsniedz 25 kilometrus stundā, kuram nav pedāļu, kurš paredzēts vienam cilvēkam un ir aprīkots ar stūri vai roku atbalstu, kas ir mehāniski savienots ar kāju atbalsta virsmu.

Velosipēds

ir transportlīdzeklis, kas paredzēts braukšanai, izmantojot uz tā esošā cilvēka muskuļu spēku (izņemot invalīdu ratiņus). Velosipēds var būt aprīkots ar elektromotoru, kura jauda ir ne lielāka par 0,25 kW.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem. Ja transportlīdzekļa tehniskie parametri pārsniedz velosipēda un elektroskrejriteņa definīcijā noteiktos, ar to dalība ceļu satiksmē atļauta pēc transportlīdzekļa reģistrācijas un sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšanas (OCTA) noformēšanas.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem. Velosipēdu un elektroskrejriteņu reģistrācija ir brīvprātīga un tā izmantošanai OCTA nav nepieciešama. To var reģistrēt e-CSDD vai jebkurā CSDD klientu apkalpošanas centrā (izņemot tehniskās apskates stacijas). Reģistrējot velosipēdu vai elektroskrejriteni, tiek izdarīts ieraksts Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā un tiek izsniegta reģistrācijas uzlīme.

Uzmanību!

Ja pēc velosipēda vai elektroskrejriteņa reģistrācijas tiek konstatēts, ka reģistrācija nav veikta noteiktajā kārtībā, CSDD anulē reģistrāciju.

zēns ar vienu kāju uz elektroskrejriteņa
elektroskrejritenis

Velosipēdu un elektroskrejriteni reģistrē īpašumā šādām personām:

  • fiziskai personai, kura sasniegusi 14 gadu vecumu un kura ir Latvijas pilsonis vai nepilsonis, vai ārzemnieks, ziņas par kuru iekļautas Fizisko personu reģistrā un kuram ir tiesisks pamats uzturēties Latvijā. Velosipēda vai elektroskrejriteņa reģistrāciju nepilngadīgai personai veic tās aizbildnis;
  • Latvijā reģistrētai juridiskai personai.

Informācija par citām personām reģistrētu velosipēdu un elektroskrejriteni reģistrā nav pieejama.

Ja velosipēds vai elektroskrejritenis reģistrēts CSDD un tas nozagts, iesakām:

  • e-CSDD reģistrēt atzīmi par velosipēda vai elektroskrejriteņa zādzību, jo atzīme liegs CSDD reģistrēt šo velosipēdu citas personas īpašumā;
  • iesniegt iesniegumu Valsts policijai par zādzības faktu, jo atzīmei Transportlīdzekļu un to vadītāju reģistrā ir informatīvs raksturs un Valsts policija šo informāciju nesaņem.

Vecuma ierobežojumi

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.CSL paredz, ka ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties personas vecumā no 14 līdz 17 gadiem, ja personai ir velosipēda vadīšanas tiesības vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Savukārt personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, elektroskrejriteņa vadīšanai transportlīdzekļu, tostarp velosipēdu, vadīšanas tiesības nebūs vajadzīgas.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem. Ar mērķi nodrošināt visiem ceļu satiksmes dalībniekiem drošību, 2021. gada 11. maijā, valdība apstiprināja grozījumus Ceļu satiksmes noteikumos (CSN), kuros noteikts regulējums elektroskrejriteņiem. Normatīvais regulējums paredz elektroskrejriteņu pārvietošanos gan pa gājēju ietvēm, gan veloceļiem, gan brauktuvēm, vienlaikus nosakot stingras prasības, kas jāievēro elektroskrejriteņu vadītājiem, lai pārvietošanās neapdraudētu pašus un citus ceļu satiksmes dalībniekus

Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, situācija ceļu satiksmē mainās, arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas pārvietoties ar velosipēdiem un arvien biežāk satiksmē parādās jauni transportlīdzekļi, tai skaitā elektroskrejriteņi.

Mainoties satiksmei, ikvienam satiksmes dalībniekam ir jāzina un jāievēro noteikumi, lai pārvietošanās būtu droša. Vienlaikus satiksmes drošības uzlabošanai ir būtiski, lai pašvaldības pilsētu robežās un savienojumos ar piepilsētām un ciematiem nodrošinātu atbilstošu infrastruktūru, kas ir nodalīta gājējiem no velobraucējiem un elektroskrejriteņiem, vienlaikus tos neizdzenot uz ielas, kur tie nevar justies droši.

Elektroskrejritenim ir jābūt labā tehniskā stāvokli, aprīkotam ar bremzēm, braukšanas laikā priekšpusē ir jādeg baltas gaismas lukturim, aizmugurē – sarkanas krāsas lukturim. Ja iespējams, vadītājam jābūt tērptam gaismu atstarojošā vestē. Ar elektroskrejriteni aizliegts braukt, neturot stūri, vest pasažieri, braukt, turoties pie cita transportlīdzekļa, un pārvadāt kravu, kas apdraud citus. Vienlaikus CSN ir iekļautas normas, kas nosaka, ka transportlīdzekļu vadītājiem jādara viss iespējamais, lai satiksmē netiktu apdraudēti arī elektroskrejriteņu vadītāji. CSN ievērošana un cieņpilna attieksme vienam pret otru ir drošas satiksmes priekšnosacījumi.

Ceļu satiksmes noteikumi tika izstrādāti, lai tiktu nodrošinātas mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku (gājēju, velosipēdu vadītāju) intereses.

ĪSUMĀ

  • Primāri elektroskrejriteņu vadītājiem jābrauc pa attiecīgā virziena velojoslu, velosipēdu ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu iespējami tuvāk tā labajai malai.
  • Elektroskrejriteņu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību.
  • Elektroskrejritenim jābūt tehniskā kārtībā, aprīkotam ar bremzēm. Braukšanas laikā tam priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim.
  • Ja tas ir iespējams, elektroskrejriteņa vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
  • Elektroskrejriteņu vadītājiem aizliegts braukt, neturot stūri, turoties pie cita braucoša transportlīdzekļa, pārvadāt kravu, kas traucē vadīšanu vai apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus, kā arī vest pasažieri.
  • Personām, kas jaunākas par 14 gadiem, aizliegts braukt ar elektroskrejriteni.
  • Par pārkāpumiem elektroskrejriteņu vadītājiem tiks piemēroti tādi paši administratīvie sodi kā riteņbraucējiem.
  • maksimālais atļautais braukšanas ātrums šiem transportlīdzekļiem minēto normatīvo aktu izpratnē ir 25 km/h.

Turklāt SM vērš uzmanību, ka ar minēto maksimālo ātrumu atļauts braukt tikai pa brauktuvēm: pa ietvēm jāpārvietojas gājēju pārvietošanās ātrumā.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem. Elektroskrejriteņa vadītājs nedrīkst, braukšanas laikā, atrasties apreibinošo vielu ietekmē.

Tāpat precizēts noteikumos ietvertais regulējums, kas attiecas uz luksofora signālu ar cilvēka siluetu, tādējādi nosakot, ka šī luksofora signāli attiecas arī uz elektroskrejriteņu vadītājiem. Noteikts, ka, nogriežoties pa labi vai pa kreisi, bet, ja pretējos virzienos braucošu transportlīdzekļu plūsmas atdala sadalošā josla; noteikumi papildināti ar aizliegumu vilkt elektroskrejriteņus (līdzīgi kā velosipēdus un divriteņu mopēdus), kā arī precizēta vairāku velosipēdiem saistošu satiksmes organizācijas tehnisko līdzekļu (ceļa zīmju un apzīmējumu) darbība, attiecinot tos arī uz elektroskrejriteņu vadītājiem.

Sodi kā riteņbraucējiem!

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem. Par pārkāpumiem elektroskrejriteņu vadītājiem tiks piemēroti tādi paši administratīvie sodi kā riteņbraucējiem.

Piemēram, saskaņā ar CSL 62. panta trešo daļu par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,0 promili, bet nepārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam 24 naudas soda vienību (120 eiro) apmērā.

Stājoties spēkā CSN grozījumiem, to 25.7. apakšpunkts turpmāk paredz, ka transportlīdzekļa, tostarp elektroskrejriteņa, vadītājam ir pienākums apturēt transportlīdzekli ne tikai gadījumos, ja šādu norādījumu dod policijas darbinieks, robežsargs vai arī muitas amatpersona, bet arī gadījumos, ja to pieprasa pašvaldības transporta kontroles dienesta amatpersona.

Meitene un zēns runājas. Viena kāja uzlikta uz elektroskrejriteņa
apspriede

Ja ir noticis nelaimes gadījums

1. Tūlītējie pasākumi pirms palīdzības izsaukšanas.

  • Novērtē, kas apdraud cietošo vai Tevi, un vai uzsākt palīdzības sniegšanu ir droši.
  • Novērs briesmu avotus un brīdini pārējos satiksmes dalībniekus par negadījumu. Ja esi ar auto, ieslēdz auto avārijas gaismas, uzvelc atstarojošo vesti, izliec avārijas trijstūri atbilstošā attālumā.
  • Pārliecinies par cietušā veselības stāvokli – pārbaudi, vai cietušais ir pie samaņas, vai redzamas kādas lielas brūces vai traumas. Ja cietušais ir bezsamaņā, uzsāc atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir dzīvībai bīstama asiņošana, nekavējoties apturi to.

2. Palīdzības izsaukšana.

  • Sauc pēc apkārtējo palīdzības, lai citi zvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Tu tikmēr vari palīdzēt cietušajam.
  • Zvani 110 (VP), 112 (VUGD) vai 113 (NMPD) un stāsti:
    • Kur noticis nelaimes gadījums – atrašanās vietu mēģini raksturot pēc iespējas precīzāk, lai palīdzība var ātrāk nonākt pie cietušā (adrese, pilsēta);
    • Kas ir noticis – īsi raksturo notikušā apstākļus, cietušā veselības stāvokli;
    • Cik cietušo – Ja negadījumā ir iesaistīts vairāk kā viens cietušais, tad ir jāpasaka aptuvenais cietušo skaits, lai NMPD zinātu, cik brigādes sūtīt uz notikuma vietu.
    • Atceries, ka pirmais sarunu vienmēr pārtrauc dispečers!
  • NMPD izsaukšanai var izmantot arī aplikāciju eVeselībasPunkts. Šī aplikācija noteiks izsaucēja atrašanās vietu un, līdz ar balss zvanu, dati būs nonākuši NMPD dispečera rīcībā, kas ietaupīs laiku precīzas atrašanās vietas noteikšanai.

3. Cietušā aprūpe.

  • Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies NMPD brigāde.
  • Ja cietušais ir bezsamaņā, turpini iesāktos atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir kādas mazākas brūces vai citas veselības problēmas, iespēju robežās, izmantojot savas zināšanas un NMPD dispečera padomus,  sniedz pirmo palīdzību.
  • Centies uzturēt nepārtrauktu sarunu ar cietušo, lai pārliecinātos, ka viņš ir pie samaņas un sniedz viņam psiholoģisko atbalstu:
  1. Iepazīstini ar sevi un informē par savām tālākajām darbībām;
  2. Uzklausi cietušo, tas ļaus labāk saprast notikušo un šo informāciju nodot operatīvajiem dienestiem;
  3. Informē cietušo par notiekošo, centies viņam pasniegt tikai reālo, pozitīvo informāciju;
  4. Neko nepārmet cietušajam;
  5. Centies pasargāt cietušo no ziņkārīgajiem cilvēkiem, tostarp fotografētājiem un filmētājiem;
  6. Centies uzturēt cietušā ķermeņa siltumu, ja iespējams, apsedz viņu.
  7. Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.
video instrukcija

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.Pieaugot elektroskrejriteņu popularitātei sabiedrībā, pieaug arī ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits ar šiem transportlīdzekļiem. Kā liecina Valsts policijas dati, 2021.gadā 2,8 reizes pieaudzis CSNg skaits, kuros iesaistīti elektroskrejriteņi – no 102 2020.gadā uz 289 2021.gadā.

Jāatzīmē, ka saskaņā ar CSDD statistiku 2022.gada sākumā Latvijā ir reģistrēti gandrīz 30 000 motociklu un gandrīz 35 000 mopēdu, savukārt elektroskrejriteņu un velosipēdu reģistrēšana ir brīvprātīga, tādēļ netiek apkopota pilna statistika par kopējo elektroskrejriteņu skaitu Latvijā.

Kas jāzina elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem.

Visits: 57