Lai elektrība nesit robu maciņā!
Latvijā

Lai elektrība nesit robu maciņā!

Lai elektrība nesit robu maciņā! Visticamāk, ka savu ikdienu bez elektroenerģijas pat nevari iedomāties. Taču, kā jau tas pieņemts, par visu jāmaksā, un elektroenerģija nav izņēmums. Uzskati, ka Tavs skaitītājs griežas pārāk ātri? Man Tev ir daži padomi, kā būtiski samazināt elektroenerģijas patēriņu!

Kā samazināt elektrības patēriņu – šis noteikti ir aktuāls jautājums tieši šobrīd, kad ir skaidrs, ka elektrība kļūst dārgāka. Ikmēneša elektrības maksājumus patiesi ir iespējams samazināt, zinot pāris vērtīgus trikus un pārdomājot savu ikdienas darbību.

Elektrības patēriņa daudzums, lielākoties ir sezonāls.

Lai elektrība nesit robu maciņā! Elektrības patēriņa daudzums patiesi ir sezonāls. Un parasti elektrības tēriņu palielinājums ievērojams tieši rudenī un ziemā. Agrāk iestājas tumsa, līdz ar to tiek vairāk patērēts apgaismojums, drēbju kārtas kļūst biezākas, līdz ar to arī vairāk drēbes ir jāmazgā un jāžāvē ikdienā, kā arī, protams, sildāmies ar elektrību patērējošām sildierīcēm un arī karstos ēdienu biežāk gatavojam, izmantojot elektriskās plītis un cepeškrāsnis.

Ja runa ir par vasaras mēnešiem, tad jāņem vērā, ka tieši ledusskapis parasti patērē vairāk enerģiju nekā ziemā, jo tam intensīvāk jādzesē. Arī gaisa ventilatori un dažādas dzesēšanas sistēmas tieši vasaras laikā tiek lietotas vairāk nekā gada aukstajā periodā.

Ja ikdienā pārdomāti rīkosies, samazināsi elektrības patēriņu, ko redzēsi jau nākamajā elektrības rēķinā. Jā, Tev, iespējams, nāksies ieguldīt vienreizējus līdzekļus, piemēram, nomainot kvēlspuldzes uz energoefektīvākajām, tomēr tās kalpo pietiekami ilgi, lai ilgtermiņā rastos finansiālais ietaupījums. Neaizmirsti arī sekot līdzi tam, lai mākslīgais apgaismojums netiktu lietots bez nepieciešamības. Mazs knifiņš, ko vari izdarīt, lai Tavā mājoklī būtu vairāk dabīgais apgaismojums dienas laikā – turi tīrus logus un atver aizkarus.

nauda un pagarinātājs ar štepselēm
elektrības cenas augs
A+++ ir labāks par A

Lai elektrība nesit robu maciņā! Vai kādreiz esi prātojis, ko apzīmē uz elektroierīcēm esošie burti, bet atbildi uz šo jautājumu tā arī neesi ieguvis? Tās ir Eiropas Savienības izstrādātās enerģijas patēriņa klases. Jo augstāk attiecīgais burts alfabētā, jo mazāk enerģijas attiecīgā ierīce patērēs, līdz ar to A+++ klase ir visekonomiskākā, savukārt E, F un G klases ierīces to īpašniekiem var radīt galvassāpes (lasi – paaugstinātus rēķinus). Tāpēc, lai gan sākotnēji ekonomiskāks ledusskapis vai televizors var izmaksāt vairāk, ilgtermiņā ar šādas ierīces pirkšanu būsi trāpījis desmitniekā.

Virtuve ir viena no vietām, kur mājsaimniecībās parasti rodas vislielākā elektrības rēķina sastāvdaļa.

Jā, tā arī ir. Mainot paradumus, mēs varam nedaudz ietaupīt patēriņu. Lielākais elektrības patērētājs virtuvē ir ledusskapis, jo tas darbojas 24 stundas 7 dienas nedēļā visu cauru gadu.

Lai elektrība nesit robu maciņā! Lai samazinātu elektrības patēriņu, jāpievērš uzmanība gan temperatūrai, gan ledusskapja novietojumam, gan tā piepildījumam. 

Ledusskapim optimālā temperatūra būtu jāiestata + 5 grādi. Saldētavai -18 grādi. Vēl viena lieta, kas mums visiem patīk, ir atvērt ledusskapi, apskatīties, kas ir iekšā, aiziet atpakaļ uz istabu un pēc piecām minūtēm atkal to pašu izdarīt, domādami, ka kaut kas jauns parādīsies. Tas ļauj siltumam ieiet ledusskapī, un atkal elektrības patēriņš palielinās. Galds vai jebkas, kas ir tuvumā, jāatbīda vismaz 5 – 10 centimetru attālumā no ledusskapja. Ledusskapim vajag brīvi elpot. Kā arī nekādus sildelementus tuvumā nevajadzētu, piemēram, plīts vai radiators. Arī nevajadzētu, lai saules gaisma spīd virsū.

Optimālais ledusskapja piepildījums ir 60 – 90 procenti. Lietošanas instrukcijās atrodama arī informācija, kā vispareizāk izvietot produktus. Saldētava vienmēr laicīgi jāatkausē. Nekad nedrīkst ledusskapī likt iekšā karstus, siltus ēdienus. Jāizvairās no atvērtiem iepakojumiem, piemēram, siera uz šķīvja. 

Ledusskapis patērē tajā brīdī vairāk, ja mēs ieliekam ēdienu bez iepakojuma. Viņš paņem, piemēram, no siera ūdeni, un mitrums uzkrājas pie ledusskapja sieniņām, kas liek ledusskapim patērēt daudz vairāk elektrības.

Rēķinu var samazināt ja:
  • Neatstāj kontaktligzdā iespraustus telefona un portatīvo datoru lādētājus, ja tajā brīdī patiešām nelādē savas ierīces.
  • Nenovieto elektroierīces tuvu vienu pie otras un tieši klāt pie sienas. Pietiekama gaisa cirkulācija samazina elektrības patēriņu.
  • Gatavojot ēdienu uz elektriskās vai indukcijas plīts, izmanto vāku. Ēdiens ātrāk pagatavosies, līdz ar to mazāk būs jābūt ieslēgtai plītij, attiecīgi – mazāk jāpatērē elektroenerģija. Gatavojot šādā veidā elektrību iespējams ietaupīt pat vairāk kā pusi.
  • Ja mazgā drēbes, pārliecinies, ka veļas mašīna ir pilna, bet ne pustukša vai pārbāzta. Ūdens sildīšana patērēs enerģiju pustukšai vai pilnai veļas mašīnai vienādi, bet pārbāztai vairāk. Bet jo mazāk drēbes mazgāsi vienā veļas mazgāšanas reizē, jo biežāk tiks darbināta veļas mašīna, lai izmazgātu visu netīro veļu.
  • Noregulē pareizi ledusskapi un saldētavu. Ledusskapim un saldētavai pat uz ceturtdaļu vari ietaupīt enerģiju, noregulējot šīs ierīces uz elektroenerģijas patēriņa izdevīgāko temperatūru, kas ir: ledusskapim ne mazāk par +3C, bet saldētavai ne zemāk par -15C.
  • Tērē mazāk karsto ūdeni. Arī ūdens patēriņš var ietekmēt elektrības izmaksas, ja ūdens sildīšana izmanto boileri. Vidēji dušas klausule minūtes laikā iztecina 9 ½ l ūdens. Ja netecināsi ūdeni, kamēr ziepējies un ja uzliksi mazo dušas klausuli, tad ieekonomēsi elektrību uz ūdens sildīšanu.
Gaidīšanas režīms nemaz nav tik “nevainīgs”

Lai elektrība nesit robu maciņā! Lai arī nedaudz, tomēr arī gaidīšanas jeb Standby režīmā elektroierīces mēdz patērēt elektroenerģiju. Visbiežāk gaidīšanas režīmā mēdzam atstāt televizoru, dekoderu, datoru, mikroviļņu krāsni un citas ierīces. Atceries – katra gaismiņa, kas spīd, patērē elektroenerģiju, tādēļ, ja ierīce netiek izmantota, atslēdz to no elektrotīkla. Izņēmums, protams, ir ledusskapis – to atslēdzot, Tu riskē ar pārtikas sabojāšanos, turklāt, atkārtoti pievienojot ledusskapi elektrotīklam, elektrības patēriņš kādu brīdi būs krietni augstāks.

Lai elektrība nesit robu maciņā!
ieskatieties kWh, tas ir daudz

Veicot šajā rakstā minētās darbības, pēc nākamā elektrības rēķina saņemšanas Tu noteikti būsi krietni priecīgāks, bet Tavs bankas konts – pilnāks. 

Lai elektrība nesit robu maciņā!

Hits: 6

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *