Riepu maiņa - vieglajam
Latvijā

Riepu maiņa – vieglajam

Apnikusi riepu maiņa divreiz gadā? Iespējams, Tev nepieciešamas vissezonas riepas.


Līdz ar temperatūras stabiņa noslīdēšanu zem nulles un gaidāmo salu ir laiks domāt ne tikai par nomaiņu uz ziemas riepām un sezonai atbilstošu dīzeļdegvielu, bet arī parūpēties par citiem būtiskiem automašīnas aspektiem.

Un tie būtu:

Riepu maiņa - vieglajam Jāpārbauda, vai nav nepieciešams nomainīt priekšējā stikla slotiņas
Riepu maiņa - vieglajam Jāizmanto laikapstākļiem atbilstošs vējstiklu tīrīšanas šķidrums
Riepu maiņa - vieglajam Pirms ziemas iestāšanās jāpārbauda dīzeļdegvielas un salona filtri
Riepu maiņa - vieglajam Bremzes ir vienas no svarīgākajām drošības atslēgām, tieši tādēļ ir jāpārbauda arī bremžu šķidruma līmenis
Riepu maiņa - vieglajam Svarīgi ir atcerēties arī pārbaudīt automašīnas ritošo daļu
Riepu maiņa - vieglajam Lai nerastos problēmas iedarbināt dzinēju aukstā laikā, ir jāpārbauda automašīnas akumulatora stāvoklis
Riepu maiņa - vieglajam Un visbeidzot – jācenšas ar dīzeļdegvielu darbināmas automašīnas degvielas tvertni turēt maksimāli pilnu, lai tajā nerastos kondensāts

Lai pārvietošanās pa ceļiem būtu droša un patīkama ( cik nu tas iespējams ziemā ).

Riepu maiņa - vieglajamLai parūpētos par drošu braukšanu, savlaicīgi jāuzliek ziemas riepas ar protektora dziļumu ne mazāku kā 4 mm. No 1. decembra tās ir obligātas, taču, pieņemoties salam nakts stundās, neatlieciet šo darbu un nomainīt riepas laicīgi (jau tagad).

Riepu nomaiņa, mainoties gadalaikiem, ir process, ar ko saskaras pilnīgi katrs autobraucējs (vai tā sieviete vai vīrietis) Daži pie tā ir pieraduši, laicīgi sagādājot laikapstākļiem atbilstošu komplektu, kamēr citi par to atceras vien brīdī, kad riepām jau ir jābūt nomainītām.

Šis jautājums kļūst aktuāls tieši ziemas periodā, jo no 1. decembra visām automašīnām obligāti ir jābūt aprīkotām ar ziemas riepām. Ja Tev katru gadu sanāk saskarties ar vienu un to pašu situāciju, kad par riepu nomaiņu atceries vien pēdējā brīdī, varbūt ir vērts padomāt par alternatīvu.

Vissezonas riepas ir paredzētas dažādiem braukšanas apstākļiem un tās ir izmantojamas visos gadalaikos. Šajā rakstā uzzināsi, kas šīs riepas atšķir no citām, kā arī kādas ir to priekšrocības un būtiskākie trūkumi.

vīrietis un zēns maina vieglajam riteni
divi mehāniķi

Vissezonas riepu raksturojums

Šāda tipa riepas ir izstrādātas tā, lai tās sniegtu optimālu veiktspēju dažādos laikapstākļos. No ziemas un vasaras riepām tās atšķiras ar protektora zīmējumu un gumijas sastāvu, kas ļauj riepām palikt elastīgām arī tad, kad temperatūra tuvojas 0 grādiem. Atšķirības ir manāmas arī protektora dziļumā – pārsvarā protektors būs dziļāks nekā vasaras riepām, bet seklāks nekā ziemas riepām.

Uzreiz gan jāpiemin, ka šādas riepas sniedz labu veiktspēju pie noteiktiem apstākļiem un temperatūras. Sākotnēji tās tika ražotas konkrētiem Eiropas reģioniem, kas atrodas tuvāk ekvatoram, kur ziemas nav tik bargas un ceļi mazāk apledojuši.

Taču, tādās ziemās, kā pēdējās trīs, vissezonas riepas ir labais. Gadus desmit, piecpadsmit atpakaļ, kad Latvijā sals pārsniedza -30 grādus, vajadzēja domāt vai ir vērts riskēt. Es nereklamēju un nevienam neuzspiežu. Pats braucu ar tādām jau daudzus gadus un nav ne vainas. Vispār ir jau arī tāds teiciens : kas der visam tas neder nekam! Tādēļ domājiet paši – Jūsu auto.

Vissezonas riepām ir savas priekšrocības un trūkumi, kas jāņem vērā, izvēloties jaunu riepu komplektu savam auto. Būtiskākais ir sākumā apzināt savus braukšanas paradumus.

k9zz.gif

Vissezonas riepu priekšrocības

Nav īsti iespējams apgalvot, ka vissezonas riepas ir labākais risinājums visiem autovadītājiem. Tās sniedz dažādas priekšrocības, taču tās nebūs piemērotas ikvienam. Tālāk apskatīsim, ko tad īsti piedāvā šādas universālas riepas.

  • Laba vadāmība – riepu protektori tiek veidoti tā, lai nodrošinātu labu veiktspēju pie dažādiem ceļu apstākļiem, galvenokārt sniedzot labu ūdens novadīšanas spēju un vadamību uz sausa un slapja seguma.
  • Riepu ilgmūžība – vissezonu riepu gumijas sastāvs tās ļauj izmantot ilgāk nekā konkrētam gadalaikam paredzētas riepas. Atkarībā no riepu ražotāja un modeļa, ar tām iespējams mērot pat no 80 000 līdz 100 000 kilometriem.
  • Riepu mūžu gan ietekmē arī citi apstākļi – braukšanas maniere, automašīnas tehniskais stāvoklis, kā arī, piemēram, spiediens riepās. Riepas savu potenciālo sasniedz tad, kad par tām pienācīgi rūpējas.
  • Ekonomiskie ieguvumi – braucot ar vienu riepu komplektu cauru gadu, atkrīt izmaksas par riepu maiņu. Tas būs izdevīgi tieši tiem šoferiem, kuri ar auto pārvietojas maz.
  • Zems trokšņa līmenis – protams, trokšņa līmenis būs atkarīgs no konkrēta riepu modeļa, taču vissezonas riepu protektors ir raksturīgāks vasaras riepai, bez lieliem blokiem un asām malām.
sieviete maina vieglajam riteni
viens mehāniķis

Vissezonas riepu trūkumi

Lai gan vissezonas riepām ir raksturīga ilgmūžība, un tās ir ekonomiski izdevīgākas, tām neiztikt arī bez trūkumiem, kas regulāram autobraucējam var likt padomāt divreiz, pirms tādas iegādāties.

  • Ierobežota veiktspēja karstā un aukstā laikā – kā jau minēts iepriekš, optimālai vissezonas riepu veiktspējai ir nepieciešami noteikti apstākļi. Tās labi sevi parāda, gaisa temperatūrai svārstoties no -5 līdz +5 grādiem. Ja temperatūra ir pārlieku augsta, riepas kļūst pārāk mīkstas, savukārt temperatūrai pazeminoties, riepas zaudē savu elastību.
  • Sekls protektors – šāda tipa riepas ir paredzētas ūdens novadīšanai, taču salīdzinoši seklā protektora dēļ tās nebūs piemērotas ļoti piesnigušiem un apledojušiem ceļiem, jo protektors nespēs nodrošināt pienācīgu saķeri ar ceļa segumu.
  • Pie noteiktiem apstākļiem tās var ātri nodilt – lai arī vissezonas riepu gumijas sastāvs ir veidots tā, lai palielinātu riepu mūžu, galu galā tiek izmantots tikai viens riepu komplekts cauru gadu. Pie tam, ja netiek sekots līdzi auto tehniskajam stāvoklim vai, piemēram, riepas nav pienācīgi nobalansētas, tās ātri vien nodils un nebūs izmantojamas.

Kā izvēlēties riepu komplektu, kas derēs cauru gadu?

Riepu maiņa - vieglajam

Pirmais, kas jāņem vērā izvēloties riepas, ir drošības līmenis, kādu riepas spēj sniegt. Ja regulāri pārvietojies ar auto, nekas nespēs stāvēt līdzās konkrētam gadalaikam paredzētām riepām. Īpaši svarīgi tas ir ziemā, kad ceļi Latvijā mēdz būt ļoti slideni. Ja temperatūras stabiņš nokrīt krietni zem 0 atzīmes, braukšana var kļūt īpaši apgrūtinoša.

Visu sezonu riepas ir ieteicams izvēlēties tad, ja ar auto vairāk tiek braukts vasarā. Tādējādi varēs izbaudīt braukšanas komfortu, un nepieciešamības gadījumā ar auto pārvietoties arī ziemā, kad gaisa temperatūra ir tuvāka 0 grādiem.

Pirms iegādāties šādas riepas, noteikti ir jāizpēta to veikstpējas rādītāji, lai saprastu vai tās būs piemērotas. Ieteicams izvēlēties riepas, kas labi novada ūdeni no protektora, kā arī nodrošina īsu bremzēšanas ceļu uz slapja seguma.

Pēc kāda marķējuma var atpazīt vissezonas riepas?:

Riepu maiņa - vieglajam

Tikai šie veidi ir uzskatāmi par vissezonas riepām. Tāpat dažām riepām mēdz būt piktogrammas – trīs kalnu virsotnes un
sniegpārsliņas simbols.

mainām rimbuļus
Riepu maiņa - vieglajam

Tā kā vissezonas riepas tiek lietotas gan ziemā, gan vasarā, ir ārkārtīgi svarīgi pievērst uzmanību riepu kvalitātei, jo šīm riepām būs jāspēj tikt galā gan ar sakarsušu asfaltu, gan peļķēm (un akvaplanēšanas iespēju), gan sniegu, atkalu un temperatūru zem nulles. Tādēļ vissezonas riepu kvalitātei jāpievērš īpaša uzmanība un jāizvēlas labākās, atkarībā pret savu pieejamo budžetu.

Riepu maiņa - vieglajamJa budžets ir ierobežots, tad labāk izvēlēties vienu ļoti kvalitatīvu vissezonas riepu komplektu, ne divus komplektus zemas kvalitātes ziemas un vasaras riepu. Vairākumam riepu braukšanas komfortu un drošību primāri ietekmē tieši produkta kvalitāte, ražošanā izmantotā gumija un rūpīgais lameļu zīmējums, ne sezona, kam tās paredzētas. Līdz ar to viens kvalitatīvs universālo riepu komplekts būs drošāks pat tad, ja laikapstākļi nebūs patīkami.

PAPILDINĀTS. 6. janvārī 2023.gadā

Tiek gatavotas stingrākas prasības ziemas riepām!!!

Iespējams, jau nākamziem daudziem būs jāiegādājas jaunas ziemas riepas. Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sākusi diskusiju par jaunām, stingrākām prasības ziemas riepu lietošanā.

Šobrīd Latvijā ekonomiskākai un vienkāršākai dzīvei daļa autovadītāju Latvijā izvēlējušies aprīkot savus automobiļus ar riepām, kas marķētas ar apzīmējumu “M+S”. No angļu vārdiem “mud” un “snow” jeb “dubļi” un “sniegs”, bet Latvijā tās ierasts saukt par “vissezonas” riepām, kas gan nav gluži precīzi.

Un tieši šo riepu lietotājus varētu skart iecerētās izmaiņas, jo CSDD eksperti atcerējušies teicienu “Kas der visam, neder nekam”. To apliecināja CSDD tehniskā departamenta vadītājs Jānis Liepiņš:

“Ja ir tikai M+S apzīmējums, kā tas bija pierasts līdz šim brīdim, tās turpmāk varētu netikt  uzskatītas par ziemas riepām.”

Iecerēts likumā noteikt, ka par ziemas riepām uzskatāmas tikai tās, kas marķētas ar kalna un sniegpārsliņas ikonu. Šis starptautiski ieviestais apzīmējums liecina, ka riepa izgājusi pastiprinātus testus un atzīta par piemērotu braukšanai sniega un ledus apstākļos.

Pastāv arī riepas, kurām ir gan “M+S” apzīmējums, gan kalns ar sniegpārsliņu. Arī tās, visticamāk, būs derīgas. Turklāt izmaiņas nestāsies spēkā tik drīz.

“Šobrīd tiek skatīts, kā tās tiek iestrādātas likumā. Un noteikti būs kaut kāds pārejas periods, lai pašreizējās riepas varētu mierīgi nolietot un tad jau jaunās pirkt ar atbilstošu marķējumu,” sacīja Liepiņš.

Teorētiski arī ar jaunā marķējuma riepām varēs braukt visu sezonu, ja vien, protams, tām nav radzes. Taču diez vai tas būs ekonomiski izdevīgāk, jo šīs riepas ir ar mīkstāku gumijas sastāvu, tādēļ vasarā nebūs tik stabilas un ātrāk nodils nekā parastās vasaras riepas.

Iecerētos precizējumus par pamatotiem uzskata arī riepu tirgotāji, jo pašreiz ar “M+S” tiek marķētas ļoti plašs riepu klāsts. “Pēc protektora šī ir vasaras riepa, bet pēc apzīmējuma “M+S” šī ir riepa, ar ko var braukt Latvijā ziemas apstākļos,” skaidroja “Inter Cars” riepu pārdošanas nodaļas vadītājs Gundars Liekne.

Līdz ar to pastāv risks, ka cilvēks bez priekšzināšanām iegādājas riepas, kas juridiski ir derīgas braukšanai ziemā, bet faktiski nav pietiekami drošas.

CSDD izskata iespēju mainīt arī laika periodu, kad auto jābūt aprīkotam ar ziemas riepām.

Šobrīd tas ir no 1. decembra līdz 1. martam, bet, iespējams, turpmāk tas varētu mainīties atbilstīgi laikapstākļiem. Jo arī ziema vienu gadu atnāk ātrāk, citu – vēlāk.

Tā lūk! Viss mainās un attīstās, vai uz labu vai sliktu – to redzēsim.

Riepu maiņa - vieglajam

Hits: 10

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *