Sakopsim savus auto - pēc ziemas
sakopsim auto

Sakopsim savus auto – pēc ziemas

Sakopsim savus auto - pēc ziemasŠajā nedēļā gandrīz pie visām auto mazgātavām veidojas iespaidīgi garas rindas. Ikdienā uz ceļiem tiek bērtas smiltis, sāls, citviet kāds uzber pelnus. Slīdes samazināšanai izmantotie līdzekļi sajaucas ar sniegu, zem auto sliekšņiem un spārniem veidojas netīrumu kārta, kas bojā spēkratu. Tas ir ātrākais ceļš uz koroziju, tāpēc ieteicams vismaz reizi nedēļā vai divās doties uz automazgātavu, lai pasargātu savu mašīnu.

Parādījās saulīte un sola salu, jāuzprišina auto izskats. Uz auto atbrīvošanu no sniega nogulšņu, sāls un dubļu kārtas var nākties gaidīt pat vairākas stundas. Tomēr auto atbrīvošana no ziemas dubļiem nebūt nav vienīgais, kā var un vajag parūpēties par auto pavasarī.

Mazgāt vai nemazgāt motoru? Tāds ir jautājums.

Noteikti ne mājas apstākļos. Pašapkalpošanās mazgātavās aizliegts mazgāt motorus. Tikai un vienīgi mazgātavās, kur cilvēki prot mazgāt motorus. Motorus vajadzētu mazgāt, vēlams divreiz gadā. Pirms un pēc ziemas. Pēc ziemas tā kā būtu skaidrs, bet kāpēc arī pirms? Pirmkārt, ziemas reaģentus nomazgāt, otrkārt, laicīgi pamanīt eļļas noplūdes. Sevišķi ieteicams regulāri mazgāt dzinējus automašīnām, kas bieži brauc pa zemesceļiem.  Ja mazgā ar augstspiedienu, liela iespēja pārgriezt kādu dzesēšanas trubu. Tāpat jāzina, kā pareizi izžāvēt motoru. Mazgā ar zemu spiedienu. Pēc tam visus kontaktus izpūš. Izslauka, lai viss būtu sauss.

Profesionālās mazgātavās motora mazgāšanai lieto speciālu ķīmiju, kas saudzē gumijas un elektroinstalāciju. Virsbūves šampūni un vēl jo vairāk sadzīves ķīmija nederēs. Motora mazgāšana parasti ilgst no pusstundas līdz stundai. Pilnībā motors izžūst stundas – pusotras laikā, atkarībā no tā, kāds ārā laiks. Motora mazgāšana nav lēts prieks – šī operācija parasti izmaksās tikpat, cik kārtīgā virsbūves mazgāšana jeb aptuveni 15 eiro. Bet kā ar elektromobiļu motoriem – vai tos arī drīkst mazgāt, jo arī tur salien putekļi? Ja mazgātava uzņemas mazgāt motorus, tad, protams, var mazgāt.

Vēl tikai dažas dienas būs mīnusi un tad jau pavasaris. Tālāk visu gaidītais ziedošais Maijs.

vieglā auto mazgāšana
auto mazgāšana

Nākamais solis pēc mazgāšanas

ir auto virsbūves rūpīga novērtēšana – vai ziemā nav radušās kādas švīkas, punktiņi vai rūsas “zirnekļi”. Lūdzu pievērsiet uzmanību, vai kādās vietās krāsa nav uzblīdusi vai parādījušies “burbuļi”, kas var liecināt par koroziju.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Rūsa veidojas dzelzs bāzes metālu elektroķīmiskās sadalīšanās procesa rezultātā. Šī sadalīšanās notiek oksidēšanās ietekmē, proti, kad dzelzs virsmā esošās molekulas mitruma klātbūtnē reaģē ar skābekli, radot jaunu molekulu Fe2O3, ko pazīstam arī kā dzelzs oksīdu jeb rūsu.

Ja rūsa nav attīstījusies pārāk tālu, nelielus bojājumus var mēģināt labot pašu spēkiem, izmantojot rūsas izslaucīšanas metodi. To veic ar smilšpapīru, tad virsmu attīra ar vaitspirtu vai benzīnu, bet pēc tam konkrēto zonu, noklāj ar samaisītu rūsas pārveidotāju.

Par iedarbību liecina zili-violeta līdz pelēki-brūna toņa rašanās. Ieteicams pēc 2-3 stundām virsmu samitrināt. Un pēc 24. stundām virsmu aizkrāso.

Tāpat ir pieejami arī dažādi rūsas novēršanas aerosoli un želejas, kuras izmantot skarto vietu apstrādei un rūsas izplešanās novēršanai. Taču, ja nejūties pārliecināts par to, ka spēsi šos darbus paveikt pareizi, to labāk uzticēt profesionāļiem.

Virsbūvi saskrāpēt, vai arī radīt punktiņus, var ne vien grants un šķembas, bet pat rupjāki sāls graudi, ar ko ceļi ziemā tiek bagātīgi kaisīti. Ja pamanāt skrāpējumus, labāk turpināt ar konsultāciju pie speciālistiem.

Skrāpējumu vietās virsbūves metālam piekļūs mitrums un visai strauji veidosies rūsa, kas zem krāsas slāņa izplatīsies uz visām pusēm. Labāk to novērst uzreiz un profesionāli, “brūci” attīrot un aizdarot ar speciāliem šim nolūkam paredzētiem līdzekļiem.

Sakopsim savus auto - pēc ziemasSālī peldošas šosejas ir Latvijas ceļu standarts gada tumšākajos mēnešos. Pēdējās ziemās ik dienu vērojamas, samērā lielas, temperatūras svārstības – vienu brīdi salst, otru – jau kūst. Tiešie cietēji šādu temperatūras svārstību dēļ ir mūsu spēkrati, ar kuriem mērojam vairākus simtus kilometru.

Viens ir, kārtīgi aplūkot savu auto pirms iestājusies ziema un sagatavot to. Bet ļoti svarīgi ir arī pievērst uzmanību defektiem, kas radušies pēc ziemas, lai pirms siltā laika iestāšanās tos novērstu un saulainajās dienās izbaudītu braucienu skaistā automobilī.

rūsa uz auto sāniem
rūsa

Taču, manuprāt vissvarīgāk ir, šo uzmanīgo apskati veikt tieši pirms gada aukstajiem mēnešiem, lai pamanītu auto nepilnības, pirms ceļi noklāti ar sāli, un novērstu tās.

Ja manāmas skrāpējuma vietas, buktes vai jebkāda cita veida defekti detaļās un krāsojumā, tad vajag doties uz servisu, lai meistari novērš nelaimi tās saknē.

Neparūpējoties par savu auto, mēs riskējam ar rūsas mūžīgu klātbūtni mūsu auto detaļās, kas vēlāk manāmi sadārdzinās remonta izmaksas.

Pretrūsas apstrāde – tas ir process, kurā tiek apstrādātas visas durvis, kartera paneļi, spārni, sliekšņi, bagāžnieks, motora pārsegs, priekšējo un aizmugurējo durvju rāmja vietas un visi balansieru paneļi, kā arī motortelpas iekšpuse.

Vajadzīgie, pretrūsas līdzekļi, tiks izsmidzināti uz elektronikas savienojumiem, akumulatoriem, slēgmehānismiem un citām metāla detaļām, izņemot motora siksnas, ģeneratora siksnas un bremžu diskus. Pretrūsas apstrāde iekonservēs esošo rūsu un neļaus veidoties jaunai, tā arī pagarina visu gumijas detaļu kalpošanas laiku.

Auto salona dezinfekcija

Sakopsim savus auto - pēc ziemasŠobrīd ir aktuālas tīras virsmas un vide, kurā atrodamies, tāpēc speciālisti iesaka dezinficēt auto salonu ar ozonu. Tā ir procedūra, kas ilgst 40 minūtes, kuras laikā auto salonā ievieto iekārtu, kas ražo ozonu. Ozons ir gāze, kas, saskaroties ar organiskām vielām – vīrusiem, baktērijām un mikroorganismiem –, tos iznīcina un pati pēc tam pārvēršas par skābekli.

piesmēķēts vieglā auto salons
netīrs salons

Pēc 15-20 minūtēm, kad iekārta ir paveikusi savu darbu, salonu izvēdina. Procedūras laikā pazūd ne tikai mikroorganismi, bet arī smakas. Ja automobilī ticis regulāri smēķēts, arī šādu nepatīkamu aromātu var likvidēt ar ozona palīdzību.

Tālāk … par motortelpu

Mūsdienās autoražotāji katram modelim nosaka apkopju, t.sk. eļļas maiņu, intervālu atkarībā no nobraukto kilometru skaita vai lietošanas laika, neatkarīgi no sezonas, paredzot, ka tiks lietota tikai augstas kvalitātes ražotāja noteiktā eļļa.

Papildus tam borta dators var veikt intervāla korekcijas, izvērtējot tādus dzinēja parametrus kā braukšanas stils, startēšanas biežums, dzinēja temperatūras režīms, dzinēja eļļas kvalitāte.

Sakopsim savus auto - pēc ziemasTomēr ārkārtas eļļas maiņa dzinēja eļļošanas sistēmai nāks tikai par labu, jo uzlabosies eļļošanas kvalitāte. Un reizē ar to noteikti jāveic arī eļļas filtra maiņa, lai tas, kas aizķēries filtrā, nenonāktu jaunajā eļļā.

Ja jums ir nepieciešamība veikt kaut kādas manipulācijas ar akumulātoru, tad daram to pareizi.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Kad mēs vēlamies izņemt akumulatoru, mums sākumā ir jāatvieno mīnus (-) un jāpārvieto spaile uz sāniem. Pēc noņemšanas mēs pārliecināmies, ka spaile vairs neatlec atpakaļ, kur tā bija. Tas ir svarīgi! Tad jūs varat atskrūvēt pozitīvo (+) klemmi spailei un izņemt akumulatoru.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Akumulatora uzstādīšanas process jāveic apgrieztā secībā, tas ir, sākumā mēs savienojam plus (+). Šajā brīdī visa strāva tiek sadalīta pa visiem patērētājiem, un tas neradīs dzirksteļošanu, un pēc tam pievienojam masu (-).

Protams, putekļu vairāk ir vasaras sezonā, tāpēc varētu šķist, ka gaisa filtra nomaiņa ir rudens darbs. Protams jāseko gaisa filtriem lidzi ir arī pavasarī. Pārbaudam dzinēja gaisa filtru un apskatamies arī salona filtru. Domājot kritiski, skaidrs ir tas, ka ziemā gaiss gan laukā, gan mašīnas salonā ir ļoti mitrs. Šo mitrumu uzkrāj arī filtrs. Savukārt mitrumu mīl dažādas baktērijas un tas pievelk putekļus.

Kā arī filtrs aizķep ar rudens brūnajām lapām un skujām. Nomainot gaisa filtru pavasarī, salonā jūtami uzlabosies gaisa apmaiņa un kvalitāte, un, ja ziemā bija parādījies īpatnējs aromāts, tas arī visticamāk pazudīs. Tā kā vēlama ir arī salona gaisa filtra pārbaude vai nomaiņa.

Ziemas riepu nomaiņa

ir vēl viens svarīgs moments, jo ļauj paveikt virkni citu vajadzīgu darbu. Pirmais, kas jāizdara šajā brīdī – jānovērtē bremžu sistēma, kas ir kā uz delnas (mainot ripuļus). Braukšanas apstākļos, kādi ir tagad, kad ceļus klāj dubļi, kaut kas no tā var ieķerties bremžu sistēmā. Tādējādi bremžu mehanismu darbība var būt apgrūtināta.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Šādos gadījumos var būt nepieciešama bremžu sistēmas profilakse, vai nomaiņa, jo ziema ir laiks, kad bremzes tiek lietotas viss intensīvāk. Noteikti jānovērtē arī ritošās daļas un balastiekārtas stāvoklis. Pat neliela ieslīdēšana ceļa apmalē (kupenā) var radīt tajos bojājumus, kurus uzreiz var nepamanīt, bet tagad var brīvi redzēt.

Gaismas

Pirmkārt, novērtēt lukturos esošās spuldzītes – vai kāda nav izdegusi un kādā leņķī tiek lauzts gaismas stars caur lēcu. Otrkārt, noteikt lukturu reflektoru stāvokli: “Varam pulēt lukturus, likt spožākas spuldzītes, taču, ja reflektori ir nokalpojuši savu mūžu, tad neviena pulēšana nepalīdzēs labāk izgaismot brauktuvi.

pulē vieglā auto lielos lukturus
pulēšana

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Ja lukturu caurredzamība ir slikta, tad priekšējo lukturu spožuma uzlabošanai vajag kārtīgi noslīpēt luktura virsmu, parūpējoties par visām mikroplaisām, švīkām un sasitumiem. Pēc tam pārklāt lukturi ar virsbūves laku, nevis vasku, kā tas ierasts. Lakas kārtas pārklājums sniegs ilgāku rezultātu un labāku gaismas caurlaidību.

Rezerves ritenis

Sakopsim savus auto - pēc ziemas Visbeidzot pēdējais, un nebūt ne mazsvarīgākais aspekts – rezerves riteņa un remonta komplekta stāvokļa novērtēšana. Vispirms sameklējam kur viņš atrodas, tad pārliecināmies vi tajā ir gaiss (zem spiediena). Tālāk, pa nodalījumiem, meklējam domkratu un avārijas trīstūri. Ja tas viss ir, un vēl kaut kas tīri personisks, tad ir lieliski.


Vasara ir ceļojumu laiks. Un ir tiešām nepatīkami nepieciešamības gadījumā konstatēt, ka bagāžniekā nekā nav vai rezerves ritenis – tukš.

Un, visbeidzot, piedomā arī pie tā, kur turi savu mašīnu. Kā zināms, mitrums ir viens no iemesliem, kādēļ attīstās rūsa, tādēļ mitros laikapstākļos centies novietot mašīnu garāžā vai vismaz zem jumta vai uzklāt tam ūdensnecaurlaidīgu pārklāju.

Rūpes par auto vienmēr atmaksājas, tomēr atceries, ka vajag piedomāt ne tikai par tās izskatu, bet arī drošību, esot uz ceļa.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas

Papildināts

Par spīti tam, ka ar katru gadu cilvēki Latvijā iegādājas jaunākus transportlīdzekļus, kopējā statistika it nemaz nav iepriecinoša. Kamēr Eiropā vidējais auto vecums ir seši līdz astoņi gadi, Latvijā tas ir teju divas reizes lielāks – 13 gadi. Šo statistiku veido vairāk nekā 700 000 Latvijas autoparkā esošo spēkratu.

Lai mudinātu iedzīvotājus izvēlēties jaunākus un kvalitatīvākus auto, kas arī ir videi draudzīgāki, 2021. gadā ir ieviestas vairākas izmaiņas likumdošanā. Par tām vairāk lasiet turpinājumā.

Kas ir Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis (TEN)?

Saskaņā ar tā noteikumiem TEN maksāšana par katru kalendāro gadu attiecas uz tiem, kuru valdījumā, īpašumā vai turējumā Latvijas Republikā atrodas vai tiek reģistrēti transportlīdzekļi, vai arī transportlīdzeklim, kam tiek aprēķināts nodoklis, izsniedz tranzīta numura zīmes.

Ar transportlīdzekli saistītie izdevumi nereti mēdz veidot apjomīgu personīgā budžeta daļu, jo ne tikai jāmaksā nodokļi, bet arī jāpērk degviela, jāveic remonts, jāiegādājas OCTA polise un jāsedz citas izmaksas. Tādēļ ir svarīgi sekot līdzi tam, kuri maksājumi attiecas tieši uz Tavu transportlīdzekli.

Kādas izmaiņas TEN stājas spēkā ar 2021. gadu?

  • Tiem transportlīdzekļiem, kas 2021. gadā tiks reģistrēti pirmo reizi, TEN likmi noteiks, vadoties pēc Pasaulē saskaņotas vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras (WLTP);
  • Motociklu TEN aprēķinās, vadoties pēc motora tilpuma, un nodokļa vidējais nodokļa pieaugums būs 5,4%;
  • Ar gāzes iekārtu aprīkotiem vieglajiem un kravas auto, kuru pilnā masa nepārsniedz 3,5 tonnas un kuri pirmo reizi reģistrēti no 2009. gada, TEN likmes tiks samazināta par 10%;
  • Kravas auto, kuru pilnā masa nepārsniedz 3,5 tonnas un kuri reģistrēti no 2012. gada, TEN aprēķinu veiks tāpat, kā vieglajiem spēkratiem. Transportlīdzekļa pilnā masa ir viens no kritērijiem, kuru ņem vērā arī, nosakot, cik personai būs jāmaksā par OCTA apdrošināšanu. Taču ir arī citi faktori, kas ietekmē OCTA polises cenu;
  • Kravas auto, kuru pilnā masa ir no 3,5 līdz 12 tonnām, TEN likmi aprēķinās, vadoties pēc motora izmešu līmeņa. Taču vienlaikus tiek paredzēts, ka kravas auto, kuru izmešu līmenis ir augstāks (EIRO 6), TEN likme tiks samazināta;
  • Kravas auto, kuru pilnā masa pārsniedz 12 tonnas un kuru motora izmešu līmenis ir (EIRO 0 – 5), kā arī autobusiem ar tādu pašu izmešu līmeni, TEN likmes tiks paaugstinātas;
  • Ja Latvijas satiksmē vēlēsies izmantot ārzemēs reģistrētu transportlīdzekli, TEN likme būs līdzvērtīga tāda paša tipa Latvijā reģistrētiem spēkratiem.

Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN) – kas tas ir?

Šo nodokli iekasē par katru uzņēmuma īpašumā esošo transportlīdzekli, un UVTN apjomu aprēķina, vadoties pēc spēkrata dzinēja tilpuma. Arī šo nodokli regulē “Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums”.

Kādas izmaiņas UVTN aktuālas 2021. gadā?

  • Uzņēmumiem piederošo vieglo transportlīdzekļu UVTN likmes pieaugs par 7%, ņemot vērā izmaiņas, kas notikušas patēriņa cenu indeksā;
  • Transportlīdzekļiem ar motora tilpumu, kas lielāks par 3000 cm3, ir noteikta papildu UVTN likme – 82 eiro mēnesī.

Kā redzams, izmaiņas transportlīdzekļu nodokļos 2021. gadā veidotas, koncentrējoties uz to, lai mainītu sabiedrības uzvedību un veicinātu videi un sabiedrības veselībai draudzīgāku spēkratu izmantošanu. Proti, transportlīdzekļiem, kuriem ir augstāks izmešu daudzums, nāksies vairāk maksāt nodokļos, nekā līdz šim un otrādi – zaļāka domāšana atmaksāsies ilgtermiņā, jo samazināsies nodokļu apjoms.

Sakopsim savus auto - pēc ziemas

Visits: 20