Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!
ziemas riepas

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Turpinot auto tēmu, pieskāršos riepām. Un atgādinu, ka no 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem un autobusiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām. Savukārt riepas ar radzēm atļautas no 1. oktobra līdz 1. maijam.


Lai uzlabotu transportlīdzekļa drošību uz ceļa, no š.g. 1. decembra vieglo automobiļu ar pilnu masu līdz 3500 kg katra ass un automobiļu ar pilnu masu virs 3500 kg priekšējā stūrējamā ass jāaprīko ar vienādām riepām (izgatavotājam un protektora zīmējumam jābūt identiskam). Vieglo auto ziemas riepu minimālais protektora dziļums ir 4 mm, tāpat uzmanība jāpievērš arī riepu vecumam. Šo kārtību nosaka Ceļu satiksmes noteikumi.

protektora dziļuma mērīšana
protektora mērīšana

Ieteicams neizmantot riepas,

kas vecākas par pieciem, sešiem gadiem, jo braucot gan nodilst protektors, gan laika gaitā riepu gumija zaudē savas īpašības. Riepas ražošanas laiks norādīts uz katras riepas ārējās malas.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Piemēram, kvadrātā vai aplī redzami četri cipari – pirmie divi ir gada nedēļa, bet pēdējie divi – gads, kad riepa ražota. Drošas braukšanas pamatā ir laika un ceļa apstākļiem atbilstošs ātrums, kā arī tehniskā kārtībā esošs transportlīdzeklis, t.sk. tā riepas.

Riepām jāpievērš īpaša uzmanība, jo īpaši ziemā – šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums. Piemēram, braucot ar ātrumu 50 km/h, uz sausa seguma un uz slidena ceļa tas atšķiras pat trīs reizes!

Jāņem vērā arī tas, ka vienam auto vienlaikus nedrīkst būt radžotas un neradžotas riepas.

CSDD tabula
tabula

Ziemas riepas ir vēlamas jau no tā brīža, kad vidējā gaisa temperatūra ir zem +7 grādiem

Tas ir – tieši tagad (15. nov 2020), jo kādu nedēļu jau pieturas ap +5 grādiem celsija. Vasaras riepas pie šādām temperatūrām paliek par cietām, tāpēc sliktāk turas uz ceļa! Ziemas periodā braukšanas apstākļi mainās ļoti strauji. Ziemas riepas garantē Jums drošu braukšanu zemas temperatūras laikā uz mitra / sausa ceļa seguma, kad ceļi ir slideni un aizsniguši. 

Ziemas riepas nodrošina izcilu protektora saķeri ar ceļa virsmu, kad gaisa temperatūra paliek zemāka par +7 °C – tās ir domātas ziemai!

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš: “Iestājoties ziemai, autovadītājam būtu jāmaina domāšana un jāpārslēdzas no vasaras uz ziemu. Lai braukšana ziemā būtu droša, liela nozīme ir ziemas riepām.

Tomēr drošas ziemas braukšanas pamatā nav tikai labas riepas, drošība uz ceļa palielināsies tikai tad, kad pilnīgi visi auto, kas piedalās ceļu satiksmē, tiks aprīkoti ar atbilstošām ziemas riepām. Tehniskajās apskatēs katru ziemu vidēji 7% vieglo automobiļu konstatējam neatbilstošu ziemas riepu protektoru.

Aicinu visus ceļu satiksmes dalībniekus ņemt vērā ziemas laikapstākļu ietekmi uz kopējo ceļu satiksmi un braukt droši!

Kā pārbaudīt, vai ziemas riepas vēl ir derīgas lietošanai?

Viens no galvenajiem faktoriem, protams, ir protektora dziļums; atgādināsim, ka vasaras riepām minimālais protektora dziļums ir 1,6 milimetri, savukārt ziemas riepām – četri milimetri. 

Tas gan nenozīmē, ka riepas vajadzētu izmantot līdz pat pēdējam brīdim, proti, kad sasniegta minētā četru milimetru robeža; attiecīgās nozares profesionāļi lielākoties iesaka meklēt jaunas ziemas riepas, kad esošo riepu protektora dziļums ir sasniedzis piecus milimetrus. To, cik protektors dziļš, iespējams noteikt vairākos veidos. Ērtākais variants – izmantot speciāli šim mērķim paredzētu instrumentu, kas atrodams praktiski visos auto preču veikalos, taču izlīdzēties iespējams arī ar lineālu.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Atceries gan, ka protektora dziļums jāmēra visām riepām gan to iekšmalā un ārmalā, gan vidusdaļā. Daļai riepu ir nolietojuma indikatori – kad riepu protektors ir vienā līmenī ar šiem indikatoriem, ir sasniegta minimālā protektora robeža, un riepas izmantot vairs nedrīkst.

Taču protektora dziļums nav vienīgais parametrs, kam jāpievērš uzmanība.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Vērā jāņem arī:

  • riepu vecums – tiek uzskatīts, ka satiksmē nevajadzētu izmantot riepas, kas ir vecākas par 5–6 gadiem. To, cik riepas ir vecas, vari noskaidrot, aplūkojot riepas ārmalu, kur kvadrātā redzami četri cipari, no kuriem pirmie divi norāda ražošanas nedēļu, bet pēdējie – gadu. Piemēram, ja uz riepas redzama ciparu kombinācija 1214, tas nozīmē, ka riepa ražota 2014. gada 12. nedēļā;
  • bojājumi (ja tādi ir) – par to, ka riepas vairs nav derīgas izmantošanai, var liecināt gan plaisas to sānos, gan dažādi izvirzījumi jeb pumpas. Gadījumā, ja riepai/-ām ir kāds no šiem bojājumiem, vislabāk doties uz servisu, lai saprastu, vai tās vēl drīkst izmantot ceļu satiksmē.
riepas ražošanas datuma noteikšana
riepas ražošanas datums

Svarīgs aspekts, lai riepas labi saglabātos, ir arī to pareiza uzglabāšana

Atceries, ka riepām nesezonā “jāatpūšas” sausā un vēsā (zem 15 grādiem pēc Celsija) telpā, kur nav krasas temperatūras svārstības un tām nepiekļūst tieši saules stari. Riepas ar diskiem vari karināt vai sakraut vienu uz otras horizontālā pozīcijā (aptuveni reizi mēnesī tās apgriežot), bet riepas bez diskiem uzglabā vertikāli, arī reizi pa reizei nomainot to atrašanās pozīciju.

Pazīmes, kas liecina, ka ziemas riepas ir jāmaina (jāpērk citas)

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Ir vairāki faktori, kuri nosaka to vai riepas, sagaidot kārtējo ziemas sezonu, joprojām būs derīgas un drošas braukšanai. Lai noteiktu savu ziemas riepu kopējo stāvokli, pievērs uzmanību šādām detaļām:

Ziemas riepu vizuālais stāvoklis
Ja riepas glabāšanas laikā zaudējušas spiedienu – pārbaudi vai to profils nav deformējies un vai riepas forma nav mainījusies. Pievērs uzmanību vai riepas sānu mala nav bojāta – plaisas un nelīdzenumi var būt potenciāli bīstami riepas bojājumi.

Nodilis ziemas riepas protektors
Ziemas riepu minimālais protektora dziļums ar ko atļauts pārvietoties uz Latvijas valsts ceļiem ir 4 mm, tomēr šādas riepas veiktspēja uz ledus un sniega jau būs jūtami sliktāka kā jaunai riepai.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Ja ziemas riepas ir aprīkotas ar radzēm, pārbaudi vai tās joprojām ir vietā – dažu radžu iztrūkums nav nekas nopietns, bet ja riepa šķīrusies no 50-70% sākotnējā radžu skaita, riepa uzskatāma par nolietotu.

Novecojušas ziemas riepas
Tas, ka riepas ir nenobrauktas un to protektors izskatās labi, vēl nenozīmē, ka tās nodrošinās pietiekamu saķeri un vadāmību. Lielu daļu riepas saķeres veido tās gumijas īpašības. Riepu gumijai ar laiku ir tendence cietēt, kas, sevišķi ziemas riepām, ievērojami samazina saķeri ar slidenu ceļa virsmu.

Riepas par relatīvi svaigām pieņemts uzskatīt vēl 5 gadus no to ražošanas brīža. Riepas, kuras ir vecākas, būtu ieteicams mainīt pret jaunām.

Riepas ražošanas informāciju iespējams iegūt uz riepas sānu malas – tā ir četrciparu kombinācija ovālā rāmī aiz DOT marķējuma, kur pirmie divi skaitļi norāda uz ražošanas nedēļu, bet nākamie divi – ražošanas gada pēdējiem diviem skaitļiem.

Populārākie ziemas riepu ražotāji:

riepu ražotāju firmas
ražotāji

Latvijas klimats un ceļu stāvoklis ir divi svarīgi aspekti, kas jāņem vērā, izvēloties jaunas ziemas riepas.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Nav viena modeļa, kas perfekti derēs visiem iespējamajiem apstākļiem. Skandināvu tipa ziemas riepas būs labākas uz piesnigušiem ceļiem un grants ceļiem, Eiropas tipa riepas nodrošinās vairāk komforta, braucot pa asfaltu, savukārt radzes noderēs lauku apvidos, kur ziemās ceļus tīra retāk un ir daudz vietu, kurās ēnā veidojas un ilgāk saglabājas apledojums.

Tādēļ, izvēloties riepas, pirmkārt, jādomā ne par zīmolu un “ekstrām”, bet gan ikdienas ceļiem un braukšanas paradumiem:

ikdienas auto braucēja paradumi
paradumi

Vai ziemas riepas ietekmē degvielas patēriņu?

Jā! Jo riepai lielāka rites pretestība, jo lielāks būs degvielas patēriņš. Rites pretestība tiek norādīta skalā no A (zemākā pretestība) līdz G (augstākā pretestība) uz jaunas ziemas riepas marķējuma uzlīmes. Taču zemākai rites pretestībai ir kāds ievērojams mīnuss – šādas ziemas riepas nodrošina sliktāku saķeri ar ceļu.

Kādi braukšanas paradumi paātrina ziemas riepu nodilumu?

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Ziemas riepas dilst daudz ātrāk, ja braukšanas stils ir agresīvs, proti, tiek veikta strauja paātrināšanās un bremzēšana, kā arī asi pagriezieni. Arī pārvietošanās lielā ātrumā riepām par labu nenāk, jo tās uzkarst un ātrāk dilst. Līdzi jāseko arī tam, lai riepās būtu atbilstošs spiediena līmenis, pretējā gadījumā ziemas riepas nodils nevienmērīgi.

Vai ziemas riepas drīkst izmantot arī vasaras mēnešos?

Jā, teorētiski to drīkst darīt (izņēmums ir ziemas riepas ar radzēm – tās atļauts izmantot no 1. oktobra līdz 1. maijam). Taču šāda prakse noteikti nav rekomendējama, jo ziemas riepas nepiemērotā temperatūrā (virs 7 grādiem pēc Celsija) daudz straujāk dilst, kā arī to veiktspēja ievērojami samazinās.

Padomi, lai ziemas riepas kalpotu ilgāk

Lai riepas saglabātu labu stāvokli pēc iespējas ilgāk un Tu līdz ar to varētu ietaupīt, ir svarīgi tās izmantot tikai piemērotos laikapstākļos, proti, ziemā. Kāpēc?

Jo ziemas riepas tiek izgatavotas no mīkstākas gumijas, ja salīdzinām tās ar vasaras riepām, līdz ar to, izmantojot tās siltā laikā, ziemas riepas ievērojami ātrāk nodilst – tās gluži vienkārši nav piemērotas šādiem laikapstākļiem.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!Tieši šī iemesla dēļ arī ieteicams atsevišķi iegādāties gan ziemas, gan vasaras riepu komplektu – M+S jeb visiem gadalaikiem paredzētās riepas sākotnēji var šķist izdevīgs darījums, taču ilgtermiņā aina ir pavisam citāda – atsevišķi ziemas un vasaras riepu komplekti praktiski vienmēr kalpos ilgāk, nekā vissezonas riepas.

Skandināvu tipa jeb mīkstā sastāva ziemas riepas

Pirmais un visizplatītākais ziemas riepu veids ir tā saucamās skandināvu jeb mīkstā sastāva ziemas riepas. Tās no pārējiem pieejamajiem ziemas riepu tipiem atšķiras tieši ar savu ātruma indeksu, proti,  jo mīkstāks ir riepas sastāvs, jo mazāks ir tās ātruma indekss.

Mīkstā sastāva riepu plusi:

● Piedāva labu saķeri uz apsnigušām un apledojušām virsmām;
● Braukšana ar tām ir salīdzinoši klusa

Mīkstā sastāva riepu mīnusi:

● Ātri nolietojas uz slapjas vai sausas ceļa virsmas;
● Pagarina bremzēšanas ceļu uz sausa ceļa seguma

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Kādos gadījumos vislabāk izvēlēties mīkstā sastāva riepas? Šīs riepas būs gana laba izvēle tiem autovadītājiem, kas bieži pārvietojas pa slikti tīrītiem ceļiem un dažādu apsvērumu dēļ nevēlas iegādāties riepas ar radzēm.

Cietā sastāva jeb Eiropas tipa ziemas riepas

Nākamais ziemas riepu tips ir Eiropas jeb cietā sastāva riepas. Kā jau iesaka konkrēto riepu nosaukums, šīs riepas ir cietākas par Skandināvu tipa riepām un ir domātas braukšanai pa regulāri tīrītiem un minimāli apledojušiem pilsētvides ceļiem.

Cietā sastāva riepu plusi:

● Nodrošina maksimālu saķeri, pārvietojoties pa slapju ceļa segumu;
● Stabilas riepas ar salīdzinoši ilgu kalpošanas mūžu


Cietā sastāva riepu mīnusi:

● Nespēj nodrošināt maksimālu saķeri uz apledojušas ceļa virsmas;
● Ir mazāk drošas, pārvietojoties pa sniegotu ceļa segumu nekā mīkstā sastāva riepas

Kādos gadījumos labāk izvēlēties ziemas riepas ar radzēm?

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Autovadītājiem pieejamas gan “parastās” ziemas riepas, gan ziemas riepas ar radzēm. Kādas ir to atšķirības un kādos gadījumos labāk izvēlēties riepas ar radzēm?

riepa ar radzēm
radžu riepa

Kā jau iespējams noprast pēc nosaukuma, radžotajās ziemas riepās ir speciālas radzes, kuru uzdevums ir nodrošināt vēl labāku saķeri ar ceļa segumu. Ziemas riepas ar radzēm ir īpaši piemērotas uz apledojušiem un ļoti piesnigušiem ceļiem, jo tieši uz šādiem segumiem tās spēj nodrošināt īpaši drošu pārvietošanos. Autovadītājiem, kuri mēdz ar automašīnu doties ceļojumos uz kaimiņvalstīm, der atcerēties, ka radžotu ziemas riepu lietošana daudzviet Eiropā, piemēram, Polijā, Čehijā, Vācijā, Ungārijā, Šveicē ir aizliegta.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Līdz ar to ziemas riepas ar radzēm visbiežāk izvēlas cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas pa lauku ceļiem; tāpat šīs riepas ir ļoti piemērotas tiem autovadītājiem, kuriem ir salīdzinoši neliela pieredze ar auto vadīšanu, jo tās piedāvā lielāku stabilitāti uz ceļa. Taču riepām ar radzēm ir arī savi trūkumi – pirmkārt, pārvietojoties ar tām pa asfaltu, bruģi vai kādu citu cietu segumu, tās ir daudz skaļākas, kā arī nodara zināmu ļaunumu ceļa segumam.

Tāpat ziemas riepas ar radzēm ir aizliegtas vairākās Eiropas Savienības valstīs, un tām ir noteikts konkrēts izmantošanas laiks – no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Vissezonas jeb universālās riepas

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Visbeidzot esam nonākuši līdz universālajām jeb vissezonas riepām, kuras pašmāju šoferīši nereti uzskata par labāko izvēli braukšanai jebkuros laika apstākļos. Taču tā gluži nav taisnība.
Vissezonas riepas būs vislabāk piemērotas tiem autovadītājiem, kas, bargajos ziemas apstākļos, nemēro lielus attālumus un brauc, ievērojot īpašu piesardzību.

Universālo riepu plusi:

● Nodrošina labu saķeri mitros un slapjos laika apstākļos;
● Lieti noder mānīgu laika apstākļu periodos

Universālo riepu mīnusi:

● Visbiežāk ir dārgākas par pārējiem ziemas riepu tipiem;
● Riepu protektors, salīdzinot ar citām ziemas riepām, mēdz nodilt ātrāk

Lietotas vs jaunas ziemas riepas – ko vajadzētu ņemt vērā?

jaunas riepas uz grīdas veikalā
jaunas riepas

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra! Iegādājoties riepas, pastāv divi varianti – vai nu tās pirkt jaunas, vai lietotas. Abi veidi ir gana izplatīti, taču mēs tomēr ieteiktu izvēlēties jaunas ziemas riepas. Kādēļ? Iemesli ir vairāki:

  • Tu zini, ko iegūsi – lai gan pastāv dažādas darbības, kas ļauj saprast, vai lietotas riepas nav bojātas, ir daudz ērtāk un patīkamāk iegādāties jaunas ziemas riepas – Tev nebūs jāuztraucas par kādiem slēptajiem defektiem, kas ir itin bieža parādība lietotām automašīnas riepām;
  • Jaunas riepas kalpo ilgāk – kā jau ierasts, jaunas preces, tostarp – arī riepas, kalpo ilgāk nekā lietotas. Tādējādi, lai gan sākotnēji lietotu riepu iegāde ļauj ietaupīt, ilgtermiņā tomēr būsi ieguvējs, ja iegādāsies jaunas ziemas riepas;
  • Jaunām riepām pieejama garantija – lai gan, iegādājoties jaunas ziemas riepas, Tu noteikti nedomā par to, ka kāda no tām varētu būt bojāta, taču realitātē riepām var būt dažādi slēpti defekti, kurus uzreiz nav iespējams pamanīt un kas atklājas tikai laika gaitā. Iegādājoties lietotas riepas, šādos gadījumos nāksies atvērt maciņu un meklēt papildu riepu, savukārt, ja būsi iegādājies jaunas riepas, varēsi izmantot garantijas sniegtās iespējas.

Kā redzi, jaunu riepu iegāde sevī ietver vairākas būtiskas priekšrocības, tādēļ, lai gan sākotnēji to iegāde nereti mēdz izmaksāt dārgāk, ir vērts ieguldīt nedaudz vairāk, lai saņemtu augstāku kvalitāti un garantijas priekšrocības.

Ziemas riepas – obligātas no 1. decembra!

Visits: 35