No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējums
energomarķējums

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējums

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējumsNo pirmdienas, 2021. gada 1. marta, visos veikalos un tiešsaistes mazumtirdzniecībā plaši zināmais ES energomarķējums ir redzams jaunā veidolā. Papildus jaunajiem energomarķējumam, uz uzlīmes ir jauni, pieskaņoti ekodizaina uzraksti un zīmējumi. Jauno marķējumu sākotnēji lietos četrām ražojumu kategorijām – ledusskapjiem un saldētavām, trauku mazgāšanas mašīnām, veļas mazgāšanas mašīnām un televizoriem (un citiem ārējiem monitoriem). Tātad jaunais energoefektivitātes marķējums, no 1. marta ir aizstājis mums jau labi zināmo energomarķējumu – kas palīdzīgu roku īstās tehnikas iegādē sniedza pēdējos 27 gadus. No 1. septembra marķējums mainīsies arī spuldzēm un lampām ar fiksētiem gaismas avotiem, un tuvākajos gados uz jauno marķējumu pāries vēl citi ražojumi.


Energomarķējums – palīgs visu lielo sadzīves elektroierīču iegādē

Visām lielajām sadzīves elektroierīcēm ir piešķirts energomarķējums. Krāsainā uzlīme ir palīgs energoefektīvas ierīces iegādē gan cepeškrāsnīm, ledusskapjiem un saldētavām, trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām un žāvētājiem, gan arī gaisa kondicionieriem, televizoriem, tvaika nosūcējiem un spuldzēm. Tā sniedz jums iespēju viegli salīdzināt dažādu ražotāju un modeļu ierīču enerģijas patēriņu, skaņas līmeni, energoefektivitātes klasi un citus parametrus.

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējums Vienīgās ierīces, kurām energomarķējums netiek veidots, ir putekļsūcēji, mazā sadzīves tehnika, t.sk. mikroviļņu krāsnis, gaisa mitrinātāji.

Pāreja no vecā uz jauno

Zināms, ka pāreja no vecā uz jauno energoefektivitātes marķējumu notika visai pakāpeniski. Piemēram, tādas sadzīves iekārtas kā veļas mazgājamās mašīnas, veļas mazgājamās mašīnas ar žāvētāju, trauku mazgājamās mašīnas, kā arī dzesēšanas iekārtas jau no pagājušā gada 1. novembra apzīmētas ar diviem marķējumiem – gan veco, gan jauno. Tikmēr pilnīga pāreja uz jauno energomarķējumu notika jau minētajā šī gada 1. martā.

Turpmāk skala no A līdz G

Energoefektivitātes skala atgriezīsies pie vēsturiskās enerģijas patēriņa skalas no A līdz G, kas ir vienkāršāka un klientiem daudz saprotamāka. Līdz ar to energoefektivitātes klases ar vienu vai vairākiem plusiņiem (A+, A++, A+++) vairs netiks lietotas. Elektroierīces, kas patlaban marķētas ar A+++ energoefektivitātes klasi, no 1. marta kļūs par B klases ierīcēm. Saprotams, to elektrības patēriņš nemainīsies.

Der zināt! Pārejas periodā veikalos var būt redzami abu veidu marķējumi.

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējumsLaiks no 2021. gada 1. marta līdz 18. martam būs pārejas periods – veikalos un tiešsaistes tirdzniecības vietās vēl būs iespējams atrast ierīces ar veco energomarķējumu. Savukārt pēc šī perioda beigām tirdzniecības vietās jābūt izvietotām precēm jau ar jauno energomarķējumu. Tas gan attiecas tikai uz tādām elektroierīču grupām kā ledusskapji un saldētavas, veļas mazgājamās mašīnas ar un bez iebūvēta veļas žāvētāja, trauku mazgājamās mašīnas, televizori un elektroniskie displeji. To ir vērts paturēt prātā, ja plānojat šādas ierīces iegādi – savstarpēji salīdzinot dažādus modeļus, aicinām pievērst uzmanību marķējuma veidam. Veco un jauno energomarķējumu savstarpēji salīdzināt nebūs korekti.

attēlots vecais un jaunais marķējums
vecais+jaunais marķējums

Kāpēc šādas pārmaiņas vajadzīgas?

Tā kā pēc vecās skalas arvien vairāk ražojumu saņem A+, A++ vai A+++ klases novērtējumu, visnozīmīgākās izmaiņas būs atgriešanās pie vienkāršas A–G klašu skalas. Jaunā skala ir stingrāka un ir izstrādāta tā, lai sākotnēji A klasi varētu sasniegt pavisam nedaudzi ražojumi, kuriem nākotnē pievienosies vēl citi augsti efektīvi ražojumi. Tirgū patlaban pieejamie energoefektīvākie ražojumi turpmāk visbiežāk tiks marķēti kā B, C vai D klases ražojumi. Marķējumā būs iekļauti vairāki jauni elementi, arī QR kods ar saiti uz ES mēroga datubāzi, kurā patērētāji varēs atrast sīkāku informāciju par ražojumu. No 1. marta stājās spēkā arī vairāki ekodizaina noteikumi, jo īpaši attiecībā uz remontējamību un ražotāju pienākumu nodrošināt rezerves daļu pieejamību vēl vairākus gadus pēc tam, kad konkrētais ražojums vairs nav nopērkams.

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējumsPapildus tam, ka ir atjaunināta ražojumu energoefektivitātes klašu skala, jaunajā marķējumā mainīts arī izkārtojums, proti, ikonas kļuvušas skaidrākas un modernākas. Tāpat kā agrāk, atjauninātās skalas marķējumā papildus energoefektivitātes klasei norādīta arī cita informācija. Piemēram, veļas mazgāšanas mašīnai norādīts, cik litru ūdens patērē viens cikls, cikla ilgums un enerģijas patēriņš, kas izmērīti standartizētai mazgāšanas programmai.

Jauns elements marķējumā – QR kods

Vēl viens svarīgs jauninājums ir QR kods jaunā marķējuma augšējā labajā stūrī. Noskenējot QR kodu, patērētāji piekļūs papildu informācijai par ražojuma modeli, piemēram, atkarībā no ierīces tie varētu būt dati par izmēriem, īpašām funkcijām vai testēšanas rezultātiem. Visas ES tirgū laistās ierīces turpmāk būs jāreģistrē jaunā ES datubāzē, proti, Eiropas ražojumu energomarķējuma datubāzē (EPREL). Tā vēl vairāk atvieglos līdzīgu ražojumu salīdzināšanu nākotnē.

QR kods – to noskenējot, ar viedierīci, preces lietotājs varēs iepazīties ar plašāku informāciju par konkrēto sadzīves iekārtu. Tāpat tas ietvers striktākas ekodizaina prasības un jaunas testēšanas metodes.

Kā jau minēju, papildus jaunajiem energomarķējuma noteikumiem 2021. gada 1. martā stājās spēkā arī jauni, pieskaņoti ekodizaina noteikumi. Tie attiecas uz atjauninātajām minimālajām efektivitātes prasībām, nostiprina patērētāju tiesības uz ražojuma remontējamību un palīdz veicināt aprites ekonomiku. Izgatavotājiem vai importētājiem tagad būs pienākums nodrošināt, ka profesionāliem remontētājiem vismaz 7–10 gadus pēc modeļa pēdējās vienības laišanas ES tirgū ir pieejama virkne būtisku detaļu (motori un motora sukas, sūkņi, amortizatori un atsperes, mazgāšanas cilindri utt.). Tāpat ražotājiem būs jānodrošina, ka dažas rezerves daļas vairākus gadus pēc ražojuma izņemšanas no tirgus būs pieejamas arī tiešajiem lietotājiem (t. i., patērētājiem, kas nav profesionāli remontētāji, bet kuri vēlas ražojumu remontēt paši); tās ir, piemēram, durvis vai viras un blīvgumijas, ko katrs var nomainīt pats. Rezerves daļas būs jāpiegādā maksimāli 15 darbdienu laikā pēc pasūtīšanas

Jaunais veļas mazgājamās mašīnas marķējums

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējumsŠāda veida skala ļaus pārdomātāk sakārtot sadzīves iekārtas pēc to energoefektivitātes un citiem rādītājiem. Kas ir būtiski – A līdz G klašu kritēriji tiks regulāri pārskatīti un mainīti saskaņā ar tehnoloģiju un tirgus attīstību.

parādīti jaunie apzīmējumi
apzīmējumi

Kā jau norādīju – jaunais energoefektivitātes marķējums ietvers virkni jaunu elementu. Attēlā augstāk redzams marķējums, ar kādu tiks apzīmētas veļas mazgājamās mašīnas. Lai būtu skaidrs, kādu tieši informāciju iegūsim no jaunajiem energomarķējumiem, izskaidrošu, ko katrs no burtiem šajā attēlā apzīmē:

  • A – QR kods: to nolasot ar viedtālruni, uzzināsi plašāku informāciju par konkrēto sadzīves iekārtu;
  • B – Energoefektivitātes klase;
  • C – Vidējais enerģijas patēriņš uz 100 cikliem;
  • D – Eko programmas jauda;
  • E – Centrifūgas žāvēšanas efektivitātes klase;
  • F – Eko programmas ilgums;
  • G – Vidējais ūdens patēriņš ciklā;
  • H – Radītais troksnis.

Kontext

ES energomarķējums ir plaši pazīstams sadzīves tehnikas raksturotājs, ko izmanto, piemēram, spuldzēm, televizoriem vai veļas mazgāšanas mašīnām, un tas patērētājiem palīdzējis pieņemt informētus lēmumus jau vairāk nekā 25 gadu garumā. 2019. gadā ES mēroga (Eirobarometra) aptaujā tika konstatēts, ka marķējumu atpazīst 93 % patērētāju, turklāt 79 % respondentu apstiprināja, ka tas ir ietekmējis lēmumu par to, kuru ražojumu pirkt. Aplēsts, ka ES energomarķējuma noteikumi kopā ar saskaņotām minimālajām energosnieguma prasībām (t. s. ekodizaina prasībām) patērētājiem ik gadu aiztaupīs desmitiem miljardu eiro un vienlaikus sniegs vēl daudzus citus ieguvumus videi, ražotājiem un mazumtirgotājiem.

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējumsVienošanās par atjauninātās skalas jaunajām klasēm tika panākta stingrā un pilnīgi pārredzamā apspriešanās procesā. Visos procesa posmos tika nodrošināta cieša ieinteresēto personu un dalībvalstu iesaiste, Padome un Eiropas Parlaments veica rūpīgu pārbaudi un arī ražotāji tika pienācīgi iesaistīti un informēti. Kā noteikts pamatregulā, tuvākajos gados skala tiks atjaunināta arī citām ražojumu grupām (veļas žāvētājiem, lokālajiem telpas sildītājiem, gaisa kondicionētājiem, ēdiena gatavošanas ierīcēm, ventilācijas iekārtām, profesionālajām aukstumiekārtām, telpas un ūdens sildītājiem un cietā kurināmā katliem).

Pāreja uz atjauninātas skalas marķējumu notiek vienlaikus ar to, ka stājas spēkā divas horizontālas (Omnibus) regulas, kuras nesen pieņemtas, lai attiecīgajās energomarķējuma un ekodizaina regulās, kuras sākotnēji pieņēma 2019. gadā, labotu vai skaidrotu virkni konstatēto problemātisko normu.

No 1. marta kardināli izmainās ierīču energomarķējums

Views: 19