Kafija – enerģija ķermenim un garam
Ja tavā ikrīta rutīnā ietilpst ne tikai brokastis, bet arī kafijas baudīšana, noteikti zini, cik liela nozīme labam dienas sākumam var būt patiešām gardai kafijai.
Pagatavošanas metode, dažādi knifiņi un ūdens sastāvs – tas viss ietekmē kafijas garšu, taču pat prasmīgākais eksperts nespēs pagatavot baudāmu dzērienu, ja pati kafija nebūs kvalitatīva un garšīga
Lai arī daudzi kafijas dzeršanu mēdz uzskatīt par kaitīgu un nevēlamu ieradumu, mūsdienās ir pierādīts, ka, nešaujot pār strīpu, veselīgs ir teju jebkas. Bet kafijai, kura turklāt ir diezgan dabisks dzēriens, ir priekšrocības, kuras ir apstiprinājuši pat zinātnieki.
Patiesība laikam ir kaut kur pa vidu – melnajam, aromātiskajam dzērienam patiešām piemīt daudz pozitīvu īpašību, bet noteiktos apstākļos un pārāk lielā daudzumā tas var arī kaitēt!
Rīta kafijas tasei būšot daudz lielāks efekts, ja tā tiks malkota noteiktā diennakts laikā. Kafija nav tikai enerģijas lādiņš, kafija ir dzīvesveids, bauda un garšas piedzīvojums. Nenoliedzami, kofeīna deva ir tas, kas mūs uzlādē un dzen uz priekšu, taču kafija ir daudz kas vairāk. Cilvēki kafiju ir iemīļojuši kā daļu savas ikdienas rituāla – mājās, birojā vai pa ceļam,
Kafija – enerģija ķermenim un garam Labas kafijas pupiņas raksturo tās svaigums. Ja, kafijas pupiņas ir grauzdētas periodā no pāris nedēļām līdz 3 mēnešiem iepriekš, tad šīs var saukt par ļoti svaigām kafijas pupiņām.
Tāpat arī kafijas pupiņu šķirne Arabica noteikti būs kvalitatīvāks produkts par Robusta kafijas pupiņām.
Kofeīns no kafijas izdalās tajā laika periodā, kad maltā kafija saskaras ar ūdeni.
Tas nozīmē, ka aplejamā kafijā kofeīna būs visvairāk. Kad krūzē iebērtas pāris karotītes maltas kafijas un tā tiek aplieta ar ūdeni, visu kafijas dzeršanas laiku kofeīns turpina izdalīties dzērienā.
Savukārt espresso dzēriens tiek pagatavots ~ 30 sekunžu laikā, kas nozīmē, ka kofeīna šajā dzērienā būs krietni mazāk.
Pēc pamošanās mūsu organismā ir augsts stresa hormona kortizola līmenis, kas liek mums justies nervoziem. Šī iemesla dēļ, ja kafiju dzer agri no rīta, mazinās tajā esošā kofeīna iedarbība. Labāk kafiju ir baudīt trīs līdz četras stundas pēc piecelšanās vai agrā pēcpusdienā. Šajā diennakts laikā organismā kortizola līmenis būs ievērojami sarucis un ķermenim būs nepieciešams uzmundrinājums. Nozīme ir arī kafijas daudzumam. Speciālisti iesaka lietot 400 miligramus /maksimālais daudzums/ kofeīna dienā, kas ir aptuveni trīs līdz četras krūzes kafijas, lai nekaitētu veselībai.
Tāpat tiek norādīts, ka jāizvairās no kafijas dzeršanas vēlā pēcpusdienā, jo tad var tikt traucēts miegs, kas negatīvi ietekmē veselību. Kā jau visam ir izņēmumi. Es dzeru kafiju plkst. 21.00 un tas man, nemaz, netraucē gulēt.
Uztura eksperts Andis Brēmanis skaidro, ka ikdienā kofeīna patēriņš parasti nerada problēmas. Jāsatraucas par to, kas tiek pievienots kafijai, – cukurs, piens vai krējums. Dzerot kafiju ar dažādām piedevām, ir iespējams uzņemt ļoti daudz vielu, kas organismam nav nepieciešamas.
Tāpat Brēmanis norāda, ka kofeīnam piemīt daudz pozitīvu īpašību.
Iepazīsimies ar dažām no tām:
Enerģijas pieaugums
Kafijas sastāvā esošais kofeīns ir pasaulē iecienītākais psihoaktīvais stimulants. Pēc kafijas iedzeršanas kofeīns absorbējas asinsritē un dodas uz smadzenēm. Tajās kofeīns bloķē neirotransmitoru, kas tiek saukts par adenozīnu. Tā ietekmē paaugstinās citu neirotransmitoru darbība, kas paaugstina arī neironu aktivitāti.
Kafija palīdz atbrīvoties no taukiem
Kofeīns ir viena no retajām vielām, kurai ir pierādīta iedarbība tauku dedzināšanā. Ir pētījumi, kuros ticis pierādīts, ka kafeīns var paaugstināt tauku dedzināšanas apjomu par 10% cilvēkiem ar lieko svaru un par 29% slaidiem cilvēkiem.
Svarīgas uzturvielas
1.Riboflavīnu (B2 vitamīnu): 11% no dienā ieteicamā daudzuma; 2.Pantotēnskābi (B5 vitamīnu): 6% no dienā ieteicamā daudzuma; 3.Mangānu un kāliju: 3% no dienā ieteicamā daudzuma; 4.Magniju un niacīnu: (B3): 2% no dienā ieteicamā daudzuma.
Samazina vēža risku
Kafijas iekļaušana uzturā var palīdzēt pasargāt no aknu un kororektālā vēža. Kādā pētījumā, kurā piedalījās vairāk nekā 400 000 dalībnieku, tika konstatēts, ka tiem, kuri ik dienas izdzēra 4-5 tasītes kafijas, bija par 15% zemāks risks saslimt ar kororektālo vēzi.
Kamēr zinātnieki vēl aizvien strīdas, vai kafija veselībai sagādā vairāk ļaunuma vai labuma, tikai tev pašam pieder galavārds — atteikties no kafijas vai turpināt to lietot. Lielā daudzumā kofeīns paātrina sirdsdarbību un spēj izraisīt aritmiju. Kafijas pārdozēšanas īpašības ir roku trīcēšana, svīšana, nemiera un baiļu izjūtas.
Brūnais aromātiskais brūvējums ir bagāts ar antioksidantiem un citām organismam vērtīgām vielām. Tomēr jāņem vērā, ka to nevar salīdzināt, piemēram, ar ūdeni un izmantot slāpju veldzēšanai. Kafijai piemīt ūdeni izvadoša iedarbība / tuvumā obligāti jābūt tualetei /, tāpēc, to lietojot, nedrīkst aizmirst par papildu ūdens uzņemšanu. Speciāliste norāda, ka glāze ūdens pirms katras kafijas tasītes noteikti neskādēs.
Divas tasītes kafijas spēj arī stimulēt to smadzeņu daļu, kas atbild par uzmanības koncentrēšanu un īstermiņa atmiņu. Tomēr būtu nepareizi domāt, ka lielāks kafijas daudzums spētu cilvēku pārvērst par ģēniju – pārāk daudz kofeīna var radīt cilvēkā arī trauksmes sajūtu.
Kā ar šķīstošo kafiju?
Šķīstošā kafija faktiski ir dabiskās kafijas ekstrakts. To gatavo no dabiskajām kafijas pupiņām, no kurām apstrādes procesā iegūst, tumšāku/gaišāku, kafijas pulveri vai granulas. Pirmā šķīstošā kafija ar nosaukumu “Nescafe”, ko ražoja pārtikas produktu ražotājs “Nestlé”, tika izgatavota pirms 80 gadiem – 1938. gadā, šķidro kafijas koncentrātu izžāvējot un tādā veidā iegūstot sausu un smalku kafijas pulveri
Šodien šķīstošās kafijas ražošanā izmanto divas metodes – žāvēšanu un saldēšanu. Arī šķīstošā kafija tiek gatavota no īstām – gan arabikas, gan robustas šķirnes – kafijas pupiņām. Kafijas pulvera ražošanai attīrītas, apgrauzdētas un samaltas pupiņas vāra speciālās iekārtās – ekstraktoros. Pēc tam koncentrātu atdzesē, filtrē un žāvē ar karstu gaisu, un iznāk kafijas pulveris.
.Šķīstošās kafijas lietotājiem daudz biežāk nekā dabiskās kafijas lietotājiem ir kuņģa kairinājuma pazīmes. Iespējams, ka šķīstošajā kafijā ir kāda viela…konservants, stabilizators, kas padara jutīgāku organismu.
.Iespējams, ka šķīstošā kristalizētā kafija ir stipri ķimizēts dzēriens. Šķīstošajā kafijā ir gandrīz divreiz mazāk kofeīna, nekā pupiņās. Bet ja cilvēkam ir sūdzības par paātrinātu sirdsdarbību vai dedzinošu sajūtu pakrūtē, bieži vien vienkāršs ieteikums atteikties no šķīstošās kafijas un ,varbūt, izzudīs šie simptomi.
.Protams, ka šeit uzskaitītās priekšrocības ir diezgan pretrunīgas. Kafija nespēs ārstēt nedz mūsu nomāktību, nedz fiziskās kaites. Taču der atcerēties, ka tas ir dabisks dzēriens, kura sastāvā ir virkne noderīgu vielu, tāpēc tase kvalitatīvas kafijas reizi pa reizei noteikti nenāks par skādi.
Pašlaik aktuālā putotā kafija
Uzputota šķīstošā kafija no trim sastāvdaļām. Izskatās brīnišķīgi un garšo pasakaini. Tādi un līdzīgi apraksti atrodami pie neskaitāmiem video, kuros influenceri no dažādām pasaules malām rāda, kā pagatavot pašlaik tik ļoti aktuālo un modīgo putoto auksto kafiju jeb “dalgona” kafiju.
Kas tad īsti ir šī kafija un ko tā ziemā ēd?
Kā to pagatavot un kā tā garšo. Dalgona kafija, kas pazīstama arī kā ar rokām sakulta kafija, ir Makao dzēriens, ko gatavo, saputojot vienādās daļās šķīstošās kafijas pulveri, cukuru un karstu ūdeni, līdz tā kļūst krēmīga, un pēc tam pievieno aukstam vai karstam pienam. Reizēm to papildina ar kafijas pulveri, kakao, drupinātiem cepumiem vai medu.
Šim dzērienam nepieciešamas tikai trīs sastāvdaļas un malkot var gan aukstu, gan karstu.
Ieber bļodiņā kafiju un cukuru un pievieno karstu ūdeni.
Ar karoti vai citu kulšanai piemērotu rīku /blenderi/ enerģiski kul šo maisījumu, līdz iegūtas krēmīgas, mīkstas putas. Tas var aizņemt dažas (4–5) minūtes.
Ar karoti nosmel putas un uzliec tās uz piena, kas ieliets glāzē kopā ar ledus kubiņiem. Padoms: vari izmantot jebkura veida pienu – mēs iesakām pienu ar samazinātu tauku saturu, bet vari izmēģināt arī pienu uz augu bāzes.
Tomēr, pirms sajūsmināties par iespējamo garšas baudījumu, atgādinu par to, kas tiek izmantots kafijas pamatā. Ja esi stipra espresso cienītājs vai nejūsmo par cukuru un sīrupiem savā dzērienā, ļoti iespējams, nogaršojot rezultātu, sajūsmā krēslus nelauzīsi! Šī kafijas dzēriena popularitāte varētu būt saistīta arī ar tā izskatu un pagatavošanas veidu. Maigās putas un to gatavošana rada mieru un liek justies patīkami un garšīgi.
Kā ar kafiju ”trīs vienā”?
Kafijas dzērieniem un sausajiem kafijas maisījumiem, ko pārlej ar karstu ūdeni, bieži ir daudz papildvielu, kas organismu ietekmē negatīvi. Šādos gadījumos ieguvumi no melnā dzērieni nav tik lieli, lai atsvērtu nodarīto kaitējumu.
Viens no šādiem dzērieniem ir sausie kafijas maisījumi, kas zināmi kā “trīs vienā”. Šajos maisījumos parasti atrodas šķīstošā kafija ar dažādiem piejaukumiem. Tai var būt pievienots piena pulveris vai augu tauku un citu piedevu maisījums.
Daļa piedevu pievienotas garšas īpašību nodrošināšanai, bet daļa – lai produkts ilgāk uzglabātos. Tāpat jāpatur prātā, ka šiem dzērieniem parasti pievienoti arī cukuri.
Vispār, šo dzērienu /maisījumu/ ikdienā nevajadzētu lietot! Ja cilvēks dodas vairāku dienu pārgājienā, tad šāds maisījums var būt labs risinājums. Jebkurā gadījumā ieteicams rūpīgi iepazīties ar produkta sastāvu un izvērtēt, vai to lietot patiešām nepieciešams.
Tāpat uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kas iecienījuši dažādus kafijas dzērienus kafejnīcās.
To sastāvā piena, krējuma, putukrējuma, sīrupu un cukuru /šie piemaisījumi/ bieži ir vairāk nekā kafijas. Ieguvums no kafijā esošajiem antioksidantiem nebūs tik liels, lai atsvērtu tauku un cukuru kaitīgo ietekmi. “Tas ir piens ar kafiju, nevis kafija ar pienu,” tas attiecas uz daudzu iecienīto dzērienu ‘cafe latte’.
Šos dzērienus vajadzētu uztvert kā uzkodas vai našķus – nereti vienu kafijas dzērienu var pielīdzināt tortes gabalam, un tā pret to vajadzētu arī attiekties.
Galvenā riska grupa ir jaunieši – viņu vidū šādu kafijas dzērienu lietošana tiek uzskatīta par stilīgu. Tomēr jaunieši neapzinās (jaunībā jau par tādiem sīkumiem nedomā), ka lielais cukura un tauku daudzums šajos dzērienos negatīvi ietekmē viņu veselību un vielmaiņu.
Kā ar cigoriņu kafiju?
Cilvēki, kas ikdienā vēlas samazināt uzņemtā kofeīna daudzumu, nereti izvēlas cigoriņu kafiju – dzērienu, kas brūvēts no grauzdētas cigoriņu saknes.
Cigoriņu kafiju iegūst – nedaudz sagrauzdējot kaltētu cigoriņu saknes, kamēr iegūst gaiši brūnu nokrāsu, un samaļ kafijas dzirnaviņās. Cigoriņus labāk pilnībā nesagrauzdēt, nekā pārgrauzdēt. Jo dzēriens ir rūgtāks, jo vērtīgāka ir tā iedarbība. Kafiju iesaka dzert kopā ar medu.
Ar cigoriņiem bagātinātam dzērienam piemīt divējāda iedarbība: no rītiem tas cilvēkam sniedz možumu, jo uzlabo asinsriti, bet naktī noņem bezmiegu.
Tā kā šī kafija nesatur kofeīnu, tā nepaaugstina asinsspiedienu un ir pilnīgi nekaitīga veselībai. Šādu dzērienu var dot bērniem, pirms tam to var atšķaidīt ar pienu vai saldo krējumu. Cigoriņiem piemīt pretiekaisuma, urīndzenoša, nomierinoša, pretsāpju un pretmikrobu iedarbība. Šis augs labvēlīgi ietekmē kuņģa un zarnu trakta un aknu darbību, veicina žults sekrēciju, regulē vielmaiņu, palīdz normalizēt cukura līmeni asinīs, nomierina centrālo nervu sistēmu un pastiprina sirdsdarbību.
Tātad par kafiju secinājums ir parodoksāli vienkāršs…lietojam, bet ar mēru!
Bet kā ar pagatavošanu?
Šķīstošā kafiju var izmantot, kā piedevu ēdieniem un citiem dzērieniem, jo tās pagatavošanas process ir ļoti vienkāršs. Aromāts tomēr nav tik spēcīgs kā maltai pupiņu kafijai. Viss, kas jums jādara, lai izbaudītu šķīstošo kafiju, ir iebērt krūzītē kafijas pulveri, pēc tam pievienot nedaudz karstu ūdens un samaisīt. Ieliktais pulvera daudzums piešķirs kafijai atšķirīgu tekstūru un garšu, sākot ar plānu kafijas ūdeni un beidzot ar biezu kafijas sīrupu.
Sīrupu var pagatavot, pievienojot lielāku daudzumam šķīstošās kafijas ūdenim, kas sajaukts ar cukuru, lai izveidotu biezu maisījumu, un to var lietot kopā ar citiem dzērieniem, piemēram, pienu.
Runājot par ražošanu, šķīstošā kafija iziet to pašu grauzdēšanas procesu sadegšanas cilindros. tomēr, lai iegūtu šķīstošās kafijas būtību, to no kafijas pupiņām ekstraktē kā šķīstošu un gaistošu saturu. Koncentrācija tiek padarīta spēcīgāka, izmantojot saldēšanas vai iztvaikošanas procesus.
Maltā kafija ir kafijas pupiņas, kas ir samaltas, neveicot rūpniecisku pārstrādi. Lai arī vairums kafijas fanātiķu dod priekšroku maltajai pupiņu kafijai, nevis šķīstošajai. Taču tās svaigums nesaglabājas tik ilgi, kā šķīstošajai, ja to atstāj gaisā tā var zaudēt kafijas būtību un aromātu.
Svaigi maltas pupiņu kafijas pagatavošana ir māksla, kura pagatavošanai nepieciešams īpašs aprīkojums.
Mūsdienās tirgū ir daudz parocīgu aprīkojumu, kas samazina apstrādes laiku. Tomēr tas neiet tik ātri, kā šķīstošās kafijas pagatavošana. Maltas kafijas papildu priekšrocība ir fakts, ka kofeīna saturs ir daudz lielāks, jo lielākā daļa tās ēterisko eļļu tiek saglabātas, piešķirot dzērienam bagātīgāku aromātu un pašu svarīgāko – pavisam citu garšu.
Gan šķīstošajai, gan maltajai kafijai ir zems kaloriju daudzums. Maltajā pupiņu kafijā ir augstāks kofeīna daudzums, salīdzinot ar šķīstošo kafiju. Un tādēļ tā ir nedaudz dārgāka par šķīstošo kafiju. Pats par sevi saprotams, ka šķīstošajai kafijai nav blakusproduktu /mēdz būt soda/. Maltas kafijas derīguma termiņš ir īsāks. Gan šķīstošajai, gan maltajai kafijai ir vienāds antioksidantu daudzums. Maltas pupiņu kafijas pagatavošana prasa vairāk laika, salīdzinot ar šķīstošo kafiju.
Un maltajai kafijai nepieciešams ārējs aprīkojums
Kafijas automāti kļūst arvien iecienītāki, tāpēc šoreiz vairāk parunāsim tieši par tiem, proti, ar ko atšķiras pupiņu un kapsulu kafijas automāts!
Kapsulu kafijas automātos tiek ievietotas kapsulas, kas ir hermētiski noslēgtas, līdz ar to dzēriens vienmēr būs ļoti svaigs, un tev nevajadzēs lauzīt galvu par to, cik daudz kafijas vai ūdens nepieciešams – visu tavā vietā paveiks pats kapsulu kafijas automāts.
Vēl viena to būtiska priekšrocība ir nelielais izmērs, kas parasti apvienots ar elegantu dizainu, tāpēc kapsulu kafijas automāti lieliski iederas arī virtuvēs, kur vietas ir ļoti maz.
Taču ir arī pāris nelieli mīnusi: Pirmkārt, lielākoties kafijas kapsulu automāti atpazīst tikai sava zīmola kapsulas, kā rezultātā dzērienu izvēle būs ierobežota.
Otrkārt, lai gan kafijas automāti, kuros tiek ievietotas kapsulas, izceļas ar zemāku cenu, jārēķinās, ka izmaksas par vienu kafijas tasīti būs nedaudz lielākas, nekā pērkot maltu kafiju vai kafijas pupiņas.
Toties iegādes investīcijas kapsulu aparātā būs minimālas salīdzinot ar automātiskajiem kafijas automātiem.
Arī par šī kafijas automāta darbību priekšā pasaka tā nosaukums; ierīcē tiek iebērtas pupiņas, kur tās tiek samaltas, lai pēc tam pagatavotu dzērienu. Iespējas un kafijas pagatavošanas veids – atkarīgs no konkrētā pupiņu kafijas automāta:
izvēloties automātisko pupiņu kafijas automātu, tev tikai atliks nospiest pāris pogas (vai pieskarties skārienjutīgajam ekrānam), un kafijas automāts visu pārējo paveiks pats.
manuālie pupiņu kafijas automāti, kādus vari redzēt arī labās kafejnīcās, kafijas pagatavošanā ļauj iesaistīties pašam, taču rēķinies, ka šādu ierīci nāksies pastudēt, lai sanāktu patiešām gards dzēriens.
savukārt, ja ir iecienīti kafijas dzērieni ar pienu, piemēram, latte vai kapučīno, pielūko, lai kafijas automātam ir arī piena putotājs.
Vērā gan jāņem, ka pupiņu kafijas automātu apkope ir piņķerīgāka, un tie izmaksā vairāk, kā arī vajadzēs parūpēties par kafijas pupiņu uzglabāšanu – pēc iepakojuma atvēršanas, saskaroties ar gaisu, kafijas pupiņas strauji sāk zaudēt savu garšu un aromātu.
Mērķi, kāpēc cilvēki iegādājas kafijas automātus, ir ļoti dažādi – kāds vēlas, lai kafijas pagatavošana aizņemtu pēc iespējas mazāk laika, ļaujot dažas minūtes ilgāk pagulēt, savukārt cits, gluži pretēji, grib no A līdz Z iesaistīties dzēriena pagatavošanas procesā.
Pieci ierasti kafijas baudītāju scenāriji (un tiem piemērotākais kafijas automāts).
- 1. scenārijs: jo ātrāka (un ērtāka) kafijas pagatavošana, jo labāk
Šādā gadījumā izvēlies kapsulu kafijas automātu, jo tev tikai atliks automātā ievietot kapsulu un nospiest pogu, lai jau pēc dažām sekundēm krūzīti pildītu karsta un garšīga kafija. Arī kapsulu automātu apkope ir vienkāršāka.
- 2. scenārijs: kafiju dzer ikviens ģimenes loceklis, un katram ir savs iemīļotais dzēriens
Šeit nav ko šaubīties – jāmeklē automātiskais pupiņu kafijas automāts ar iebūvētu piena putotāju un opciju pagatavot vairākus kafijas veidus.
- 3. scenārijs: tiek meklēts uzticams, taču lēts kafijas automāts
Kapsulu kafijas automāts šādā gadījumā ir pareizā izvēle, jo kvalitatīvu modeli vari iegādāties par ~100 eiro, kamēr pupiņu kafijas automāti praktiski vienmēr maksā krietni dārgāk. Vērā gan jāņem arī fakts, ka kafijas kapsulas izmaksā vairāk nekā kafijas pupiņas, taču, ja katru dienu netiek dzertas vairākas tasītes, šim aspektam ir sekundāra nozīme, jo būsi pamatīgi ietaupījis ar kafijas automāta iegādi.
- 4. scenārijs: vietas, kur kafijas automātu uzstādīt, ir ļoti maz
Arī šādā scenārijā jāmeklē kafijas kapsulu automāti – tie izceļas ar ļoti nelieliem izmēriem; tajā pašā laikā ir ļoti pievilcīgi un iederēsies ikvienā virtuvē.
- 5. scenārijs: kafijas pagatavošanu vēlies apgūt līdz smalkākajām niansēm arī praksē
Šādam mērķim iegādājies manuālu kafijas pupiņu automātu; tas ļaus pašam izvēlēties maluma pakāpi, ekstrakcijas laiku, kafijas un ūdens proporcijas, kā arī daudzus citus parametrus.
Un nobeigumā secinājumi. Kādi ir maltās un šķīstošās kafijas plusi un mīnusi?
1) Ieliekot krūzē vienādu daudzumu kafijas, izdzerot malto pupiņu kafiju, uzņemsi vairāk kofeīna nekā dzerot šķīstošo. Ja mīli kafiju dzert bieži, tad varbūt piemērotāka būs šķīstošā. Savukārt, ja esi stipras kafijas cienītājs, tad labāk derēs maltā pupiņu kafija.
Un no mīnusiem būtu vērts uzsvērt, ka visi tie kafijas automāti ir ļoti dārgi.
2) Malto pupiņu kafija satur vairāk antioksidantus, kas veicina šūnu atjaunošanos un palēlina novecošanās procesu. Šķīstošās kafijas gatavošanas procesā tiek zaudēta daļa no antioksidantiem. Tiesa, joprojām antioksidantu līmenis arī šķīstošajā kafijā ir gana liels. Bet šķīstošai kafijai nevajag pirkt pat dzirnaviņas.
3) Diemžēl šķīstošā kafija satur vairāk akrilamīdu. Zinātnieki vēl diskutē par šīs vielas patieso ietekmi uz veselību. Tiek uzskatīts, ka pārmērīga akrilamīda iedarbība var sabojāt nervu sistēmu un palielināt vēža risku. Jāpiebilst gan, ka šķīstošajā kafijā atrodamais akrilamīda daudzums ir mazāks par to, kas tiek uzskatīts par kaitīgu cilvēka ķermenim. Tomēr, ja tas tevi uztrauc, tad labāk izvēlies malto kafiju, jo tā šo vielu satur divas reizes mazāk.
Un no mīnusiem būtu vērts uzsvērt, ka neviens neko nesaprot no tiem: antioksidantiem un akrilamīdiem
4) Šķīstošajā kafijā ir lielāks skābju līmenis, tādēļ to nav ieteicams dzert kuņģa slimniekiem. Turpretī pagatavošana ir ātra, vienkārša un lēta.
Views: 72