Blogi un blogos izteikties gribētāji.
Kādēļ radās blogi? Vēsturisks ieskats.
Tehnoloģiju attīstība 2000-o gadu sākumā radīja iespējas ikvienam izveidot savu blogu bez programmēšanas zināšanām un interneta lietotāji arī to aktīvi darīja. Blogu rašanās iezīmē jaunu interneta laikmetu.
Pirmās rietumos lietotās platformas bija Blogger (Blogspot), LiveJournal, WordPress, Tumblr. Protams, bija arī daudzas citas, mazāk zināmas.
Arī Latvijā parādījās blogeri, kas steidzās visai pasaulei paziņot savus jaunumus vai uzskatus.
Liela daļa publicējās Sviesta ciba (klab.lv – pastāv joprojām), Blogger vai WordPress, citi veidoja blogus ar savu domēnu.
Valoda, kurā latvieši veidoja bloga ierakstus, lielākoties, bija latviešu. Uzreiz varu teikt, ka ir ļoti slikta apmeklētība – latviešu blogiem.
Daži mēģināja arī rakstīt angliski vai krieviski. Cita lieta /no pieredzes/. Krieviski ir pulku vairāk, lasīt gribētāju, bet angliski ir, patīkami, daudz!
Kādā brīdī arī Valsts valodas centrs attapās, ka jaunajai tendencei ir vajadzīgs arī jauns termins un izveidoja vārdu “emuārs”. Kā jau noprotat jaunvārds tika darināts no vārda “memuāri” (piezīmju formas pārskats par cilvēka aizvadīto dzīves posmu).
Tagad redzams, ka termins “emuārs” nav iedzīvojies un tā vietā Latvijā joprojām runājam par blogiem. Arī šajā rakstā mēģināšu precīzēt, kas ir blogs.
Atkarībā no publicētā satura veida un satura visus internetā publicētos blogus varam iedalīt vairākās grupās:
Dienasgrāmata – autors – parasti privātpersona, publicē saturu par dažādām tēmām, pārdomām, dienas notikumiem, cerībām.
Uzņēmuma blogs – publicē saturu par uzņēmumam aktuāliem jautājumiem, precēm un pakalpojumiem, to lietošanas īpatnībām.
Nišas blogi – publicē privātpersona vai uzņēmums par konkrētu nozari vai apakšnozari. Piemēram, datortehnika ir niša, Apple datori ir zemāka niša, bet Apple telefoni ir vēl zemāka niša. Autori arī mēdz publicēt ieteikumus un savu pieredzi konkrētu produktu, pakalpojumu vai programmatūras lietošanu.
Pēc satura publicēšanas atsevišķi jāizdala:
Videoblogi – kā jau nosaukums liecina ir emuāri, kuru saturu veido video materiāli. Lieki piebilst, ka šeit dominē Youtube, TikTok, Twitch (videospēles) un pamazām ienāk arī X.com (iepriekš Twitter). Taču kā jau visur arī šeit ir izņēmumi.
Fotoblogi – emuāri, kuros saturu veido fotogrāfijas. Agrāk ļoti populārs bija Flickr.com. Šobrīd interneta lietotāji lielā skaitā ir migrējuši facebook, Instagram vai arī liek fotogrāfijas citos sociālajos tīklos – draugiem.lv.
Šajā lapā apkopoti lielākā daļa Latvijas blogi. Šobrīd sarakstā ir 342 blogi, bet šis skaitlis mainās!!!- kāds blogs tiek pielikts un kāds- noņemts vai arī kāds nepelnīti aizmirsts. Bet tas nav tīšām darīts … vienkārši jūs ir šausmīgi daudz.
Tā piebilde par skaita mainību bija vairāk ar domu, ka nāks klāt vēl, jo diezgan daudzi palika nepievienoti — te aizmirsu pievienot, te kāds blogs pats nomira, te īsti negribējās pievienot, jo daži bija pārāk, khm… savdabīgi. Vai arī gadiem neaktīvi.
Protams, tas viss ir normāls process
Kādam ir doma izteikties, bet ar laiku pāriet. Vēl kādam blogs ir vajadzīgs tik pirms vēlēšanām. Vēl kādam apnika vai mainījās dzīves plāni. Vēl kādam labāk iepatikās izteikties soctīklos un t.t.
Par pēdējo ir skaidrs — šobrīd ir tik daudz platformu, kur izteikties, ka blogiem, kur pamatā ir garo teikumu standarts, neatliek laika. Un ne tik daudz laika blogeriem izteikties /jāmācās vai jāstrādā arī ir/, cik pārējiem laika lasīt!
Un komentēt.
Par pēdējo runājot — jau kādu laiku modē ir komentēt ne blogā, bet soctīklos, kur ieliktas saite uz rakstu. It kā var saprast — lasītājam ērtāk izteikties savā vidē un nav jāreģistrējas blogā. Arī rakstītājam nav jārevidē komentāri — kas pie spama, kas atbildams, kas nav reģistrējies vai ielogojies. Tiesa, normālu sarunu zem rakstiena šādi neiespējami uzturēt, jo tā tur vienkārši nav — katrā soctīklā savas atbildes, savi komentētāji, sava kārtība. Līdz ar to blogā neizveidojas saite ar lasītāju, kas dažiem nokauj vispār iedvesmu rakstīt. Varētu jau paspekulēt ar nākotnes prognozēm un teikt, ka gan jau drīz vien pāries soctīklu mode un cilvēki atgriezīsies pie saviem blogiem vai kādas nebūt blogveidīgas platformas, komūnas. Bet nē… dzīvē redzams. ka soctīklu platformas tik vairojas un izplešas!
Daļai gan būs jāiespringst, lai atcerētos paroles un lietotājvārdus, vai vajadzēs iepirkt jaunus domēnus, jo nemācēs tikt iekšā vecajos. Protams, daļa jau būs savus domēnus pametuši tīšām. Atceramies to brīdi, kad atļāva domēnos lietot personvārdus? Vairums kā traki metās aizņemt savus vārdus, lai… jā, kāpēc gan vajadzētu domēnu ar savu vārdu, ja tas nav domāts blogam? Vispār, skaidrs jau, – lai izlektu citu aitu barā!
Nez, kur tagad nu ir visi tie: indulis.lv, uldis.lv, liene.lv, raimonds.lv, irina.lv vai kazimirs.lv?. Vai arī tiks izveidoti jauni soctīkli, kur izteikties garāk, uzrunāt vairāk un vēl krāšņāk /video/, par esošajiem. Un blogi “mirs” dabiskā nāvē.
Un nu, visam vēl pa vidu, iejaucies Mākslīgais intelekts!
ChatGPT un citi mākslīgā intelekta (MI) jeb angliski artificial intelligence (AI) rīki ir ērti izmantojami dažādu ikdienišķu uzdevumu veikšanai – tie var palīdzēt iegūt informāciju, sagatavot prezentācijas, anotācijas, pārskatus, aptaujas, uzrakstīt programmatūras kodu un vēl, un vēl. Taču arī ar mākslīgā intelekta rīkiem, tāpat kā ar jebkuru citu rīku, jāievēro vairāki piesardzības pasākumi, lai rīku varētu izmantot droši. Papildus jāņem vērā tas, ka lielo sabiedrības interesi par MI cenšas izmantot arī krāpnieki. Dažādus mākslīgā intelekta rīkus jau šobrīd var izmantot latviešu valodā, taču, lai rezultāts būtu kvalitatīvāks, jautājumi vai uzdevumi šiem rīkiem joprojām jāformulē angliski, bet pēc tam jālūdz iegūto rezultātu iztulkot latviski.
Var jau būt, ka tos blogus vairs nemaz nevajag?
Vecs un noiets etaps. Rakstāmmašīna. Kam gan interesē tie garie teikumi, ja ir visapkārt ir tik daudz pašpietiekamu virsrakstu, attēlu, video vai youtube. Un kāpēc lasīt par kādu grāmatu, filmu vai jaunu mobilo tālruni, ja var ātri pajautāt citiem kādu grāmatu lasīt /smiekli nāca, kad bērni dzima! … lasīt grāmatu… ha ha ha/, kādu filmu skatīties vai kādu mobilo pirkt. Lasīt, domāt, diskutēt tas ir palicis garlaicīgi, bet izteikt komentos dažādas rupjības – to gan daudzi mīl!
Blogs nešaubīgi ir satura mārketinga tendenču tendence zīmolvedībā. Tā pamatstruktūra ietver āķīgu virsrakstu un ievadu, aprakstošu satura rādītāju, trīs četrus iztirzājuma punktus, kas atdalīti ar āķīgiem apakšvirsrakstiem, kopsavilkumu un aicinājumu rīkoties (saistīts ar biznesa mērķi). Sadaļas tiek papildinātas ar uzrunājošām fotogrāfijām vai video.
Ne nu mirst, ne nu kā! Tik, skaļāk pagriezts, virsraksts! Par blogu miršanu jau runā no tā laika, kad tie parādījās (15-20 gadus atpakaļ). Un katru reizi tam nav nekāda saturīga iemesla. Vienkārša blogāres aktivitātes viļņošanās!
Blogi alfabēta secībā:
absolutsed.lv
adelise.wordpress.com
aijaslietas.blogspot.com
ainanemiro.blogspot.com
akgramatas.wordpress.com
alise-jautrieburti.blogspot.com
alus.ivars.lv
andasstuff.wordpress.lv
andrislasa.wordpress.com
antonsrancans.wordpress.lv
asmodeus.lv
bienespavediens.blogspot.com
bitesblogs.blogspot.com
blackhalt.blogspot.com
bosforazvaigzne.lv
briic.lv
brivdienas.info
burtkoki.wordpress.com
cehs.lv
ceitaspasaule.blogspot.com
daeiribu.wordpress.com
didziskukainis.lv
digitalaklade.wordpress.com
djhurio.wordpress.com
domgraudi.blogspot.com
dravnieks.wordpress.com
dzivniekutiesibas.wordpress.com
endijs.com
eriks.lisovskis.lv
http://fs-it.blogspot.com/
funtsmyblog.wordpress.com
garsigalatvija.lv
geonomoda.wordpress.com
gimenesmaja.wordpress.com
gintafiliasolis.wordpress.com
girts.blogspot.com
grafitilv.wordpress.com
gramatas.wordpress.com
gramatasirmanilabakiedraugi.wordpress.com
gudribassakums.lv
gulags.wordpress.com
gunarsjanaitis.wordpress.com
happynorelle.wordpress.com
infoagentura.wordpress.com
ivinkele505.wordpress.com
jj.rollin.lv
kalniete.lv/
kasparsvendelis.com
kastanis.org
kazhe.lv
kikalasa.tumblr.com
kikasvirtuve.blogspot.com
kinoblogeri.lv
kkapecblog.wordpress.com
kllaimon.wordpress.com
kokamaja.wordpress.com
koronevskis.lv/raksti
kraukle.com
krisjanisliepins.com
krista.lv
kristaps.lv
kronos.normunds.com
ksenijakomente.lv
laacz.lv
labasgramatas.blogspot.com
laikmetazimes.lv
lalksne.blogspot.com
lasitajaspiezimes.wordpress.com
lbbjss.wordpress.com
lejins.lv
lemoninga.wordpress.com
librarytales.tumblr.com
lindasvirtuve.lv
lolitacigane.lv
lvak.wordpress.com
majassirds.lv
maltite.lv
mammasrokas.blogspot.com
manalidaka.wordpress.com
mana-ligzda.blogspot.com
manaspasaules.blogspot.com
marisantons.lv
meiravietis.typepad.com/mans/
menessmeitens.lv
miesnieks.com
mikslatvis.lv
mrserge.lv
naktineica.lv
naktstaurinuapatija.wordpress.com
navigilabs.blogspot.com
nepareizs.wordpress.com
ojars.kapteinis.lv
oysternotes.wordpress.com
pieraksti.id.lv
pilsonis.wordpress.com
pl-inga.blogspot.com
poseidons99.wordpress.com
pudernica.wordpress.com
pukuzirnis.blogspot.com
readingthroughlines.blogspot.com
renuar.blogspot.com
rigasmetro.wordpress.com
ritagrin.blogspot.com
ritvars.wordpress.com
rolandinsh.lv
rusantro.com
saditadi.blogspot.com
sandraveinberga.lv
santasbiblioteka.wordpress.com
sapnumedniece.lv
sarkanakmens.wordpress.com
sibillasgramatas.wordpress.com
sienakaudze.lv
sigita-paula.blogspot.com
sirdscels.blogspot.com
sixsparne.blogspot.com
stacija.org
taalbrauceejapieziimes.blogspot.com
tamuzs.blogspot.com
teejtasiite.wordpress.com
thestoryofelza.wordpress.com
tuurists.wordpress.com
upiterans.blogspot.com
valdisosins.com
varabungas.wordpress.com
vardotaja.blogspot.com
vasarnica.blogspot.com
videjs.wordpress.com
vkasims.wordpress.com
vkerus.blogspot.com
zemmangokokablog.wordpress.com
zigurdszakis.lv
wizble.blogspot.com
yei.lv
Tātad, augstāk minētajos blogos būs daudz un dažādas iespējas kur atvilkt elpu un parunāt, kaut vai, ar sevi, kad ātrais socvides temps un esošās dominējošās tēmas ir līdz kaklam!
Blogs ir publiska e-dienasgrāmata, ko var veidot gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Blogi atšķiras pēc satura veida un formāta. Parastie interneta lietotāji raksta blogu, lai izpaustos par sev nozīmīgiem jautājumiem vai interesēm. Komerciālie un nišas blogi savukārt, lielākoties, tiek veidoti peļņas gūšanas nolūkā. Jūs varat izveidot blogu uz bezmaksas platformas (ar neglītu adresi), piemēram, manalapa.wordpress.com vai arī uz sava domēna (manalapa.lv). Otrajā variantā ir jāmaksā par domēna reģistrāciju un hostingu. Ja vēlaties piesaistīt papildus apmeklētājus savai mājaslapai no Google interneta meklētāja, blogs ir labs rīks, lai to paveiktu.
Views: 33