Kāpēc tagad tālrunis ar podziņām ir labāks par skārienekrānu
Pēdējā laikā man arvien biežāk ir doma lietot podziņu telefonu / tā sauktie “dumjie telefoni”/ un atstāt skārienjūtīgo tālruni tālu prom un tam pieskārties tikai kad vajag veikt norēķinus internetā.
Kamēr pasaulē popularitāti atgūst tā sauktie “dumjie telefoni”, skolas pamazām aizliedz viedtālruņu lietošanu un cilvēki mazina savu ekrāna laiku, pie mums Latvijā tie nepieciešami vien pensionāriem, kas nespēj izsekot līdzi straujajai tehnoloģiju attīstībai. Mēs esam soli priekšā, vai tieši pretēji – atpaliekam?
“Dumjais telefons” jeb tradicionālais tālrunis ir mobilo tālruņu tips, kas saglabā iepriekšējo mobilo tālruņu paaudžu formas, parasti ar nospiežamām pogām un nelielu bezskāriena displeju. Tālruņu funkcijas ir ierobežotas salīdzinājumā ar viedtālruņiem.
Šobrīd “dumjie telefoni” iedalās divās kategorijās – tādi, kas atgādina deviņdesmitajos gados populāros podziņtelefonus un tādi, kas vizuāli imitē viedtālruņus, bet paredz ļoti ierobežotu izvēlni.
Smalkas (un ne tikai) skolas no 2024. gada 1. septembra aizliedz viedtālruņus!
Anglijā daudzās skolās no septembra liek skolēniem atgriezties pagātnē un saziņai izmantot vecos “Nokia” tālruņus. Pirmā kursa studentiem nav vairs iespēja izmantot viedtālruņus.
Nav jau nekāda traģēdija, vienkārši šiem skolēniem būs jāatstāj mājās viedtālruņi, bet uz skolu jāienes SIM karte un jāievieto vecā “Nokia” mobilajā tālrunī ar vienkāršu ciparu tastatūru, ar kuru var veikt tikai tālruņa zvanus un sūtīt īsziņas.
Latvijā šis jautājums vēl ir procesā!
Viedtālruņu lietošana jau ir aizliegta Francijas, Lielbritānijas un Nīderlandes skolās, kur skolu vadībai ir iespējas ierobežot vai apturēt viedtālruņu izmantošanu mācību dienās.
Latvijā šis jautājums kļuvis aktuāls samērā nesen, taču vēl nav nekādu valsts garantētu vadlīniju, kas aizliegtu skolu vadībām telefonu lietošanu mācību laikā.
Bet viss notiks. Izglītības ministrijas sagatavotie grozījumi Izglītības likumā paredz, ka par viedierīču izmantošanu skolās varēs izlemt pati mācību iestāde, kā tas šobrīd ir arī ārzemju izglītības iestādēs.
Kāpēc ārzemēs “dumjie telefoni” gūst popularitāti?
Saskaņā ar Hārvardas universitātes pētījumu, izmantojot sociālo tīklu vietnes, tiek darbināta tā pati smadzeņu daļa, kas tiek iedarbināta, lietojot atkarību izraisošu vielu. Tas ir radījis bažas par tālruņa ieradumiem jauniešu vidū.
“UNESCO” Globālās izglītības uzraudzības ziņojumā, norādīts, ka vēl 20 minūtes pēc viedtālruņa lietošanas bērns nespēj koncentrēties mācībām.
Respektīvi, pat gadījumā, kad bērni viedtālruņus izmanto tikai starpbrīžos, tiek traucēta viņu koncenrēšanās spēja vismaz pusei no mācību stundas.
Tam visam vēl ir vairāki iemesli:
. Laiks
Cik daudz laika jūs pavadāt, pārlūkojot sociālo mediju, pārbaudot e-pastu, skatoties bezjēdzīgus YouTube videoklipus. Un, ja saņemat ziņojumu, tad uzreiz visa pasaule apstājas, un uzmanība pievērsta tiekai SMS . Pat ja jūs darāt svarīgu darbu. Es esmu tāds pats! Un tas mani sāka kaitināt. Kopā cilvēki sāk pavadīt vairāk nekā 4 stundas dienā ar skārienekrānu tālruni. Tas ir, 1/6 dienas lido uz nekurieni. Izmantojot spiedpogu tālruni, jums nebūs iemesla tērēt laiku, jo šādā tālrunī ir minimālas funkcijas!
. Drošība
No drošības viedokļa spiedpogas tālrunis ir labākais, ko šodien varat izmantot. Ja šādam tālrunim nav kameras, nav interneta savienojuma, tad nevajadzētu baidīties, ka tālrunī iekļūs vīruss.
Es zinu, ka dažos militāros uzņēmumos darbiniekiem ir aizliegts nest uz darbu skārienekrāna tālruņus. Tikai spiedpoga, un tām vajadzētu būt bez kameras, un dažreiz ar melnbaltu displeju! Jo tas ir droši!
. Līdzekļu ekonomija
Izmantojot skārienekrāna tālruni, šodien ir nepieciešami maksas pakalpojumi:
1. Tarifi par interneta paketi;
2. Dažādu pakalpojumu (YouTube Premium, Yandex.Plus, Boom, TNT Premier utt.) abonēšana;
3. Apmaksātas lietotnes.
Tas viss kopā uz noteiktu laika periodu, piemēram, gadu, veido noteiktu summu, ap 65 eiro! Un par šo ietaupīto naudu jūs varētu nopirkt kaut ko vērtīgu!
Šī ir tikai neliela daļa no iemesliem, kāpēc es vēlos tālruni ar podziņām. Bet vissvarīgākais ir laiks, kas ar pašreizējo viedtālruni vienkārši “izkūp gaisā”! Nu Jūs jau mani sapratāt. Nepārtraukti telefons ir rokā un lasāt nevajadzīgas ziņas, klausāties mūziku, pieturaties pie kāda cita dzīves stila (virtuālā) Instagram, Facebook, Twitter, TikTok vietnēs utt.
Mūs burtiski piebāž ar visādiem mēsliem. Un sacensība ar jauniem smarttelefoniem ir aizgājusi tik tālu … Un ja kādam ir podziņu telefons tad tas ir pēdējais nīkulis un nabags, kurš ir jānolīdzina zemāk par zemi.
Lai arī es esmu vecs un muļķis… šinī nelielā rakstā ir daudz patiesības!!! Un kā vienmēr – patiesība kož.
Vai tālrunis vienmēr jāuzlādē līdz visiem 100%
Viedtālruņi patērē daudz vairāk enerģijas nekā parastie spiedpogu tālruņi. Tādējādi, aktīvi lietojot viedtālruni, akumulators darbojas no vienas līdz trim dienām (atkarībā – kā tiek izmantots).
Daudzi cilvēki bieži uzdod jautājumu “Vai man ir jāuzlādē tālrunis līdz 100%?
Cits saka, ka pēc jauna viedtālruņa iegādes vispirms tas jāizlādē līdz 0 un pēc tam jāuzlādē līdz 100%, tas ir tā sauktais “atmiņas efekts”, taču mūsdienu uzlādējamās baterijas, kuras tiek ievietotas viedtālruņos, nav tāda atmiņas efekta.
Pirms gadiem 10 tā tas bija gandrīz visās tālruņa baterijās. Sākumā, izlādējot tālruni līdz 0 un uzlādējot līdz 100, bija nepieciešams kalibrēt akumulatoru, lai tas varētu ilgāk turēt uzlādi. Tas ir tieši tas “atmiņas efekts”. Mūsdienu tālruņa uzlādējamām baterijām šāda izlāde-uzlāde nav nepieciešama, jo tām ir pilnīgi atšķirīga struktūra un tām ir papildu funkcijas, kas aizsargā akumulatoru no dažādām negatīvām ietekmēm.
Nu tad kā tur īsti ir?
Ja zināt, ka tālruni izmantosiet visu dienu un mēģināsiet izvilkt līdz vakaram, jo tuvumā nebūs kur uzlādēt, tad jau mājās (pa nakti) uzlādējiet tālruni, un labāk ir ja uzlādēsiet viedtālruni līdz visiem 100 %.
Ja jums pietiek ar tālruņa uzlādi par 70–80%, labāk tad nav ko lādēt tālruni līdz 100%, jo tālruņa akumulatora optimālais uzlādes līmenis ir tikai 70–80%. Šajā uzlādes līmenī akumulators neiztur maksimālo spriegumu, tas, protams, pagarinās akumulatora kalpošanas laiku. Un dažos mūsdienu viedtālruņos ir īpaša funkcija, kas uzrauga uzlādes līmeni, piemēram, kad uzlāde sasniedz 80%, ekrānā var parādīties paziņojums, ka ir sasniegts optimālais uzlādes līmenis un jūs varat atvienot lādētāju.
Galvenais, kas jāatceras, ir tas, ka, ja akumulatora uzlādes līmenis pazeminās, piemēram, līdz 15%, tas var arī sabojāt akumulatoru un samazināt tā kalpošanas laiku, jo akumulatoram nebūs pietiekami daudz sprieguma.
Kā pagarināt akumulatora darbības laiku.
Neatstājiet tālruni visu nakti lādēties. Jūsu tālrunis būs pilnībā uzlādēts 2–3 stundu laikā, un tad akumulators vienkārši uzturēs 100% uzlādi, kas akumulatoram sniegs maksimālu spriegumu un dabiski samazinās tā kalpošanas laiku.
Uzlādēšanai izmantojiet tikai oriģinālus un sertificētus kabeļus un lādētājus. Tas pasargās jūsu ierīci no bojāšanās.
Neatstājiet tālruni saulē vai salā, kā arī karstu priekšmetu tuvumā. Nav ieteicams viedtālruni izmantot temperatūrā -15 …- 20 grādi. Īpaši zema un augsta temperatūra, tieši, var sabojāt viedtālruņa akumulatoru.
Optimālais viedtālruņa uzlādes līmenis ir no 20% līdz 80%.
Starp citu ir izgudrots ģenerators, ar ko varēs lādēt mobilo tālruni, braucot ar velosipēdu. Videi draudzīga mazas jaudas ģeneratora izgudrošana un prototipa radīšana ir Ventspils Augstskolas pētnieku un AS “LATVO” darba rezultāts – ir uzlabots un vienkāršots arī šādu ģeneratoru ražošanas process. Dizaina ideju radīšanā savu artavu ieguldījusi arī “Ērenpreiss” velosipēdu darbnīca.
Šobrīd pasaulē vērojama tendence izmantot videi draudzīgus alternatīvus enerģijas avotus autonomām mazas jaudas slodzēm. Tādējādi ir pieaugusi interese par ierīcēm, kas spēj nelielu mehānisko enerģiju pārvērst elektroenerģijā. Pašam izgudrojumam, kas tapis divu gadu laikā, pirmsākumi šādiem pētījumiem jau meklējami pirms desmit gadiem. Un kā gala produkts, protams, varētu būt tieši ģenerators. Komplekts ar bezvadu lādētāju pie stūres un ģenerators, kas tiek montēts uz aizmugurējās riteņa dakšas. Parasti ir gaismām, nevis bateriju lādēšanai, mūsu ģenerators labāk savāc enerģiju no riteņa tieši baterijas vajadzībām. Projektu realizēja 14 zinātniskie darbinieki un inženieri – pieredzējuši zinātnieki, doktoranti un studenti.
Ko var pieslēgt caur tālruņa austiņu ligzdu?
Austiņu ligzdai ir daudz vairāk iespēju, nekā parasti tiek uzskatīts. Caur to viedtālrunim var pievienot dažādas noderīgas ierīces. Es centīšos, visas uzskaitīt, ko var savienot ar tālruni, izmantojot 3,5 mm austiņu ligzdu.
Sadalītājs
Ierīci kas ļauj “sabērnot””, un palielināt austiņu ligzdu vai citu ierīču skaitu, kuras var pievienot 3,5 mm ligzdai. Sadalītājs palīdzēs jums savienot vairākus austiņu pārus, lai klausītos mūziku vai skatītos filmas. Parasti armatūra dubulto ieeju skaitu, bet dažas ierīces ietver līdz pat 4 papildu savienotājiem.
FM modulators
Ja nevarat savienot viedtālruni un automašīnu, izmantojot Bluetooth, varat mierīgi izmantot FM modulatoru. Tas veic tālruņa un audio sistēmas sinhronizācijas funkciju. Lai darbotos, modulators jāpievieno viedtālrunim, izmantojot austiņu ligzdu. Signāls no mobilās ierīces tiek raidīts FM frekvencē, un automašīnas atskaņotājs to saņem un var klausīties.
Pašbildes (selfi) nūja
Lai neradītu grūtības, savienojot pašbildes, izmantojot Bluetooth, varat iegādāties modeli, kas savienojams, izmantojot austiņu ligzdu. Tās iespējas paliks nemainīgas, un savienojuma problēmas izzudīs.
Mikrofons
Lielākajā daļā mobilo ierīču iebūvētais mikrofons nav kvalitatīvs: skaņa ir sagrozīta vai parādās blakus troksnis. Ideāla iespēja būtu iegādāties ārēju mikrofonu, kas savienots ar viedtālruni, izmantojot austiņu ligzdu. Ar šīs ierīces palīdzību skaņas ierakstīšana pa tālruni vai saziņa ar draugiem kļūs daudzkārt ērtāka un kvalitatīvāka.
Zibspuldze
Ja fotografēšanai vai video ierakstīšanai ir nepieciešams papildu apgaismojums, var iegādāties zibspuldzes ierīci.. To ievieto austiņu ligzdā, un var apgaismot pastāvīgi vai tikai fotografēšanas laikā.
Radio antena
Lai varētu klausīties radio bez austiņām, varat izmantot ievelkamo FM antenu caur 3,5 mm ligzdu. Lai aktivizētu, vienkārši pievienojiet ierīci viedtālrunim un dodieties uz jebkuru lietojumprogrammu, kas atbild par radio signāla iestatīšanu.
Viedā atslēga
Miniatūra ierīce, kas viedtālrunim pievieno papildu fizisku pogu. Viedā atslēga paplašina mobilās ierīces iespējas un ļauj veikt dažas darbības ātrāk ar dažiem pieskārieniem. Ierīce tiek ievietota austiņu ligzdā un paliek tajā visu lietošanas laiku. Lai iestatītu viedo atslēgu un iestatītu darbības noteiktam klikšķu skaitam, jāinstalē mobilā lietojumprogramma (atkarīgs no telefona ražotāja).
Infrasarkano staru raidītājs
Vēl viena gandrīz praktiski neredzama ierīce, kas aizstāj infrasarkano portu. Ir nepieciešams kontrolēt viedo sadzīves tehniku: tējkannu, ledusskapi, televizoru utt. Izmantojot infrasarkano staru raidītāju, varat izveidot savienojumu ar mājas balss palīgiem. Lai sāktu strādāt ar ierīci, tā jāievieto austiņu ligzdā un jāielādē atbilstošā lietojumprogramma (atkarīgs no telefona ražotāja).
Ierīces dažādiem mērījumiem
Izmantojot austiņu ligzdu, viedtālrunim var pievienot vienu no šiem mērinstrumentiem:
Infrasarkanais sensors.
Elektromagnētiskā lauka sensors.
Sprieguma pārbaudes sensors.
Ierīces radiācijas, mitruma un temperatūras noteikšanai.
Šīs ierīces ir kompaktas, noderīgas un tās kontrolē tālruņa lietojumprogrammas. Tajos jūs varat atrast informāciju par mērījumu rezultātiem, pieļaujamajām un nepieļaujamajām izmērītā daudzuma robežām. Bieži vien šādas ierīces tiek izmantotas mājās, lai aizsargātu jūsu vai tuvinieku veselību. Tās, protams, ir jāmeklē vietnēs Ebay vai AliExpress.
Austiņu ligzda ir ļoti noderīgs izgudrojums, kas paplašina viedtālruņa funkcionalitāti. Diemžēl visi tā nedomā un citiem telefoniem nav tādas ligzdas. Lai pasargātu 3.5 mm ligzdu no putekļu iekļūšanas, ir dekoratīvi rotājumi, kas aiztaisa audio ligzdu. Šādiem priekšmetiem nav funkcionālas nozīmes. Bet tie var kalpot kā papildus rota tālruņa korpusam.
Ko darīt, ja tālruņa akumulators neuzlādējas līdz visiem 100%
Kādā brīdī viedtālruņa akumulators pārtrauc 100% uzlādi. Šai parādībai ir vairāki iemesli – akumulatora nodilums, neoriģinālu lādētāju izmantošana vai programmatūras kļūme. Var mēģināt atjaunot akumulatora darbību, veicot kalibrēšanu. Tas tiek darīts šādi:
- Uzlādējiet ieslēgtu tālruni 8 stundas.
- Atvienojiet lādētāja vadu un izslēdziet viedtālruni
- Pievienot lādētāja vadu un uzlādējiet vēl 1 stundu (izslēgtu telefonu)
- Ieslēdziet tālruni un pagaidiet 10 minūtes (lai pastāv)
- Tad izslēdziet to un uzlādējiet vēl stundu.
Tāda ķēpāšanās bet tā saucas kalibrēšana. Ja nelīdzēja var vēl atkārtot darbības no 2. līdz 5. punktam. Ja tas nepalīdz, var vēl mēģināt izmantot instalējamu programmu Battery Callibration.
Diemžēl ne visas akumulatora problēmas var atrisināt šādā veidā. Ja tālrunis uzlādēšanas laikā nepatīkami smird vai sakarst, nogādājiet to servisa centrā /ja nav izņemams/. Tur tad arī veiks akumulatora nomaiņu.
Pirmās pazīmes kas liecina ka ir vīruss telefonā
Vīrusu var noķert ne tikai datorā, bet arī viedtālrunī. Ļaundari var izmantot jūsu mobilo tālruni DDOS uzbrukumiem, nozakt naudu no bankas kartes vai piedāvāt reklāmu. Daudzreiz lietotājs pat nezina, ka viņa tālrunis ir inficēts ar vīrusu un tiek izmantots, lai darītu ko sliktu citiem.
Galvenās ļaunprātīgas programmatūras pazīmes viedtālrunī:
Tālrunis sāk bremzēt. Ja tas “pakaras” pat tad, ja izmantojat pārlūkprogrammu vai sūtot īsziņu, jums vajadzētu sākt uztraukties. Restartējiet viedtālruni un pārbaudiet, vai tas pārstāja tā uzvesties.
Dažādas lietojumprogrammas pašas sāk lūgt atļauju noteiktām darbībām. Ja tas notiek pārāk bieži, tālrunis var būt inficēts.
Reklāmas ir daudz vairāk nekā iepriekš. Pārbaudiet, dodoties uz tām lapām, kur nav reklāmu. Ja tās arī tur ir, iespējams, ka viedtālrunī ir vīruss.
Akumulators ātri izlādējas un uzsilst. Visticamāk, viena no tālruņa programmām darbojas fonā. Skatiet, ko esat instalējis, pārbaudiet, cik daudz trafika tika izmantots. Parasti telefons pats pasaka kāda programma noēd par daudz resursus.
Jūs sākāt tērēt daudz vairāk naudas komunikācijai. Sazinieties ar operatoru, lai uzzinātu, kam tiek tērēti jūsu līdzekļi.
Ko darīt, ja jūsu tālrunī patiešām ir vīruss?
- Izmantojiet pretvīrusu programmatūru. Lejupielādējiet to no App Store vai Play Market.
- Atiestatiet ierīces sākotnējos rūpnicas iestatījumus. Vajag iepriekš saglabāt savus datus.
- Ja nekas cits neizdodas, sazinieties ar speciālistu.
Kā pasargāt telefonu no vīrusiem?
Neinstalējiet lietojumprogrammas no trešo pušu resursiem (izņemot App Store vai Play Market).
Neklikšķiniet uz aizdomīgām saitēm.
Vai arī lietojiet “podziņtelefonu”.
Kā pagarināt viedtālruņa kalpošanas laiku, ja akumulators “beidzas”, bet lādētājs nav līdzi?
Daudzi viedtālruņu lietotāji ir saskārušies ar šādu situāciju – akumulators “beidzas”, taču to nav iespējams uzlādēt. Šajā rakstā es pastāstīšu, kā pēc iespējas ilgāk uzturēt tālruņa akumulatoru pie dzīvības.
- Ieslēdziet enerģijas taupīšanas režīmu. To varat atrast sadaļā “Akumulators”, “Enerģijas taupīšanas režīms”.
- Samaziniet zvana un skaļruņu skaļumu.
- Izslēdziet Wi-Fi un Bluetooth.
- Atvienojiet mobilo internetu. Ja jūs gaidat ko svarīgu, ieslēdziet to uz pāris minūtēm un nekavējoties izslēdziet.
- Iestatiet tālruņa spilgtuma minimālo vērtību, protams tā lai var vēl ko redzēt. Atspējot automātisko spilgtumu.
- Izvairieties no temperatūras svārstībām. Ziemā tālruni turiet siltā vietā (piemēram, kabatā), bet vasarā nepārkarsējiet saulē.
Ko nevajadzētu publicēt sociālajos tīklos un ziņojumos?
Telefona numuru
Mājas fotogrāfijas kur redzama atrašanās vieta
Dokumentu fotogrāfijas
Datumu un dzimšanas vietu
Bankas kartes foto, vienalga no kuras puses
Kā var mēģināt saņemt reālu atlaidi savam mobilajam tālrunim?
Visvienkāršākā iespēja ir piezvanīt savam pakalpojumu sniedzējam un noskaidrot, kā varat mainīt pakalpojumu sniedzēju un saglabāt savu numuru. Jums arī jānorāda, ar ko šobrīd neesat apmierināts – ar cenu. Zvanu centra operators, iespējams, uzreiz piedāvās jums atlaidi.
Jums ir jādodas pie cita operatora un jāraksta pieteikums, lai pārietu pie šī operatora un saglabātu savu numuru. Pēc dažām dienām šī informācija nonāks pie pašreizējā operatora, un viņš vēlēsies saglabāt klientu (šis strādā, ir jau pārbaudīts 12x). Pašreizējais operators jums piezvanīs un sekos piedāvājumi /noteikti jāvelk garumā!/ uz kuriem tad nu, pats, domā un izvēlies. Man tā laimējās no 14€ pazemināt uz 4€ un tā es maksāju vēl šobaltdien /2024.g septembris/.
Kas visvairāk aizņem telefona atmiņu?
Visvairāk aizņem pati operētājsistēma /Andoid/ Tā vienmēr būs puse no visas atmiņas, taču to nav iespējams ietekmēt.
Ļoti lielu vietu aizņem video klipi (jebkāda veida). Neaizmirstiet dzēst nevajadzīgu video saturu!
Lietojumprogrammas un to atjauninājumi var aizņemt līdz pat vairākiem GB atmiņas + uzkrājas kešatmiņa kā arī pagaidu faili.
Ļoti bieži daudz atmiņas aizņem “Lejupielādes” mape, kurā paliek vairs nevajadzīgi faili.
Sociālo tīklu multivides faili – WhatsApp un Telegram saglabā visus apskatītos attēlus un videoklipus tālruņa atmiņā, tāpēc atmiņa ļoti ātri piepildās.
Ātrākais, bet mazāk informatīvais veids, kā noskaidrot, kas aizņem jūsu viedtālruņa atmiņu, ir apskatīt iestatījumos. To var atrast sadaļā “Atmiņa” vai “Krātuve”. Ir pieejamas vairākas sadaļas (failu veidi) un cik daudz vietas aizņem katra no tām. Lai iegūtu plašāku informāciju, noklikšķiniet uz sadaļas nosaukuma, lai atvērtu visu attiecīgā tipa failu sarakstu.
Ir arī tādas tālruņa atmiņas analīzes programmas, kas parāda diagrammas, grafikas vai citādā veidā, ar ko ir pilna jūsu atmiņa. Lielākā daļa no tām ir bezmaksas, un tās var lejupielādēt no pakalpojuma Google Play.
Views: 101