Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!
riepu apzīmējumi

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!

Pavasaris ir klāt, galu galā atbilstoši likumam pāriet uz vasaras riepām var kaut no 1. marta, bet tomēr viss nav tik vienkārši. Riepas ir galvenais spēkrata saskares punkts ar ceļa virsmu, tādēļ to atbilstoša glabāšana un izvēle būtiski var ietekmēt braukšanas drošību un pieredzi.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!Nenoliedzams fakts – ideālas riepas vēl nav izgudrotas!


Tādēļ nu jau ir pēdējais brīdis pārliecināties, vai līdz šim esam izvēlējušies savam auto un braukšanas ieradumiem piemērotas riepas, vai ziemā tās uzglabātas pareizi un joprojām ir drošas un vai pēc pēdējās sezonas protektors aizvien nav mazāks par 1,6 milimetriem.

Minimālais ziemas riepu un vasaras riepu protektora dziļums CSDD normatīvos ir noteikts gaužām neliels – vien 1,6 mm vasaras riepām un 4 mm ziemas riepām.

Varbūt kādam rodas jautājumi?

Protektora dziļums jāskatās katrai riepai atsevišķi vai jāskaita visām riepām kopā? Spriežot pēc sliku īpatsvara ielās, rodas iespaids, ka daudziem patīk saskaitīšana. Bet – jāmēra katrai riepai atsevišķi. Vai ziemas riepas, kuras nodilušas tā, ka palicis mazāk par 4 mm protektora, var izmantot kā vasaras riepas, līdz nodilst līdz 1,6 mm? Teorētiski – varbūt. Praktiski – labāk tomēr nē, jo ziemas riepu gumijas sastāvs ir mīkstāks,  tās paredzētas aukstākam laikam. Kā arī – ja protektors ir nodilis, tas nozīmē, ka riepas mūžs ir pietuvojies beigām, kordi ir noguruši un vēlas atpūsties.

Kā protektora dziļums ietekmē braukšanas drošību?

Jaunas vasaras riepas protektora dziļums parasti ir ap 7–8 mm. Riepām ir ūdens novadīšanas kanāli. Vasaras riepām nodilstot protektoram, kanāli kļūst seklāki, līdz ar to – riepa sliktāk izspiež ūdeni un samazinās saķere un stabilitāte uz ceļa.

tabula, kur norādīts auto bremzēšanas ceļa garums
tabula

Cik vecas vasaras riepas var būt?

Riepu vecumam un stāvoklim ir liela ietekme uz braukšanas drošību. Jo vecāka ir riepa, jo sliktāki ir braukšanas raksturlielumi uz slapjiem ceļiem. Saķere ievērojami pasliktinās neatkarīgi no riepu protektora dziļuma. Riepas protektora stāvoklis arī spēlē lielu lomu. Tas galvenokārt ir atkarīgs no braukšanas stila un nobraukuma.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!Vidējais riepu kalpošanas laiks ir pieci gadi: pēc tam ir ieteicams uzmanīgi sekot riepu stāvoklim un apsvērt iespēju nomainīt tās. Nav ieteikts lietot vasaras riepas ilgāk par sešiem gadiem. Regulāri pārbaudiet riepu vecumu, fizisku stāvokli un protektora dziļumu.

Dažos Latvijas reģionos ceļus klāj sniegs un ledus, citviet – pilnīgs sausums vai tieši pretēji – slapjš asfalts. Kāds braucējs nedēļā apceļo visu Latviju, cits savu dzelzs rumaku ved vien izbraucienos pa pilsētu. Arī braukšanas paradumi ir svarīgs faktors, izvēloties riepas savam auto,” skaidro “Inter Cars Latvija” riepu nodaļas vadītājs Rinalds Zeltiņš.

Vai Tu jau esi izvēlējies?

Riepas varam iedalīt dažādi – pēc sezonas, sastāva, protektoru zīmējuma, slodzes un ātruma indeksa un pat specializētajām riepām konkrētiem auto modeļiem. Vieglo auto riepas, SUV (4×4) riepas, un C-riepas, kas paredzētas vieglajam komerctransportam. Kā neapmaldīties labirintos?

Būtiska iezīme gan vasaras, gan ziemas riepām, ir maksimālais ātrums un slodze, kas norādīts uz riepas. Jāpievērš uzmanība gan slodzes, gan ātruma indeksam. “Neatbilstošas riepas pasliktina auto vadāmību. Turklāt tas var būt arī iemesls, kāpēc neiegūstam apdrošināšanas atlīdzību.

Latvijā šī prakse tiek izmantota retāk, taču Vācijā avārijas gadījumā tiek aplūkotas automobiļa riepas. Ja braucējs, esot uz ātrgaitas šosejas, ir pārsniedzis uz riepām norādīto ātrumu vai izmantojis riepas ar mazāku slodzes indeksu nekā paredzēts konkrētajam auto – apdrošinātāji neizmaksā kompensāciju,” brīdina Zeltiņš.

Šodien es vēlos runāt par to, kā izvēlēties vasaras riepas.

Vasaras riepas izvēle nav viegls jautājums, tāpat kā ziemas riepas izvēle. Jums jāatbild uz vairākiem punktiem uzreiz. Apskatīsim tos secībā.

Vispirms apzīmējumi uz riepām:

apzīmējumi uz auto riepas
paskaidrojumi

piezīme: profila augstums tiek uzdots %. Tas ir, konkrēti šai riepai, profila augstums ir 65% no 195. Un milimetros 195×0,65=126,75mm

paskaidrojumi uz riepām
apzīmējumi

Neizmanto nodilušas ziemas riepas vasarā

Likums atļauj ziemas riepas bez radzēm lietot visu gadu, taču radžotās jānoņem līdz ar 1. maiju. Ceļu satiksmes drošības direkcijas prasības ziemas riepu minimālajam protektoram ir četri milimetri, bet vasaras riepām – 1,6 milimetri.

Dažkārt auto īpašnieki pēc ziemas turpina lietot tās pašas riepas arī vasarā, jo protektors ir pārāk nodilis, lai sagaidītu arī nākamo ziemu, bet vēl pietiekami dziļš, lai “derētu” siltajam gadalaikam. Kā tad īsti ir – vai nodilušas ziemas riepas varam lietot arī vasarā? Ja nevēlamies apdraudēt nedz savu, nedz citu satiksmes dalībnieku dzīvības, tad šāds mēģinājums ietaupīt nebūs gluži prāta darbs.

Ziemas riepu gumija ir krietni elastīgāka nekā vasaras riepām. Daudzās ziemas riepu īpašības, kas ir svarīgas aukstā laikā, vasarā pazūd. Jau no +10 grādiem šīs riepas kļūst bīstamas – pagarinās bremzēšanas ceļš un pasliktinās automašīnas vadāmība.

Kad vissezonas riepas ir piemērotas un kad nav

Ierasts, ka vissezonas riepas apzīmē ar marķējumu M+S (“Mud and snow” no angļu. val. “dubļi un sniegs”), taču šis apzīmējums nācis no ASV, kur lielākajā daļā valsts teritorijas ziemas nav tādas kā pie mums. Riepas tikai ar M+S simbolu nav paredzētas lietošanai ziemā, ja ikdienā pārvietojamies ārpus pilsētas.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam! Cilvēkiem, kuri izvēlas vissezonas riepas, jālūkojas pēc riepām ar simbolu, kur redzami trīs kalni, sniegpārsliņa un abreviatūra 3PMSF (“Three-peak mountain snowflake” no angļu val. “Trīs kalni un sniegpārsla”). Šīs riepas ir testētas un veidotas atbilstoši tām prasībām, kādas ir ziemas riepām.

Latvijas klimatiskajos apstākļos vissezonas riepas var būt optimāla izvēle tiem, kuri visa gada garumā pārvietojas tikai pa pilsētu nelielos attālumos un arī tiem, kuri dzīvo lauku teritorijās. Ja ziemas periodā nepieciešams doties uz visām četrām debess pusēm ārpus pilsētas, tad vissezonas nederēs.

Eksperts uzskata, ka vissezonas riepas ir labs veids, kā paildzināt vasaras sezonu – lietot tās agrā pavasarī un vēlā rudenī, taču, iestājoties īstai ziemai, kur māte daba lutina ar sniegu, Zeltiņš iesaka uzlikt kārtīgas ziemas riepas.

Izvēlies īstās riepas atbilstoši saviem braukšanas paradumiem

Jau ir pienāks brīdis, kad ziemas riepām ļausim “atpūsties”, tāpēc nepieciešams pārliecināties, vai protektors vēl ir pietiekami dziļš, lai zinātu, vai šo pašu riepu komplektu ir vērts glabāt arī nākamajai sezonai. Ja konstatējam, ka tas ir mazāks kā četri milimetri, tad pienācis laiks lūkoties jaunas. Bet kā tad vislabāk noteikt drošākās riepas atkarībā no braukšanas paradumiem?

jaunas vieglā auto riepas
jaunas riepas

Tas, kad un pa kurieni pārvietojamies, ir būtisks faktors, kas ietekmē to, kādas riepas būtu piemērotākās mūsu automobilim. Dažādi tā paša auto modeļa īpašnieki var pārvietoties ar braucamo pretējos Latvijas reģionos, līdz ar to katram no šiem dzelzs rumakiem būs nepieciešamas citādākas riepas.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam! Braukšana pa pilsētas ceļiem un reti ārpus pilsētas. Var veikt ar profilu līdz 65%, gan simetriski virzītu, gan asimetrisku. Saskaņā ar ātruma indeksu S vai T.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam! Braukšana ar maksimālo ātrumu. Šeit jums jāpievērš uzmanība zema profila riepām (līdz 55%) ar simetriski virziena un asimetriskiem rakstiem. Ātruma indekss H-W.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam! Braukšana bezceļa apstākļos. Augsta profila vai pilna profila (SUV) ar piemērotu transportlīdzekļa svara slodzes indeksu.

Kādas riepas izvēlēties vasarai? Mūsuprāt, labāk ir dot priekšroku labi pazīstamiem zīmoliem, neskatoties uz izmaksām, gumija nevainojami kalpos visu (riepas) mūžu. Zīmoli, kurus mēs varam ieteikt: Nokian, Bridgestone, Hankook, Michelin, Toyo, Continental.

Nebrauciet ar vecām un nolietotām riepām. Savlaicīga jaunu riepu uzlikšana var ietaupīt daudz nepatikšanas, ietaupot daudz vairāk nekā jaunu riepu komplekts.

Atcerieties – vienmēr izvēlieties saprātīgi, neesiet slinki, lai analizētu datus. Neviena jauna tehnoloģija, ko izmanto riepās, neglābs, ja riepa tiek izvēlēta nepareizi (nepareizs izmērs, nepareizi ekspluatācijas apstākļi).

Līdzīgi kā ar datoriem, proti, dokumentu izveidei un reģistru veidošanai nebūs nepieciešams tik jaudīgs dators, kā, piemēram, IT speciālistam vai datorspēļu mīļotājam. Kāds autovadītājs ikdienā pārvietojas pa pilsētas ielām, kāds pa Vidzemes augstienes grants ceļiem, kādam ir nepieciešamība braukt tikai agros rītos un vēlos vakaros, ceturtais pārvietojas pa Kurzemes šosejām.

Ar pareizu uzglabāšanu paildzini riepu kalpošanas laiku

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!Riepu kvalitāti ietekmē ne vien protektora stāvoklis, bet arī to vecums un glabāšanas apstākļi. Autovadītāji, kuri savu auto lieto tikai vasarās un cītīgi uzrauga auto riepu stāvokli, mēdz braukt ar vienu komplektu gandrīz 10 gadus (ir riepas kas kalpo tikai 2.gadus). Patiesībā tāds arī ir maksimālais riepas mūža ilgums, taču drošāk būtu jaunu komplektu lietot aptuveni sešus gadus. Šādā laikā riepām vēl piemīt tām solītās īpašības.

Riepu ražotāji ir izpētījuši, ka viens uzglabāšanas gads ir ekvivalents trīs nedēļām uz šosejas.

Riepas jāuzglabā tumšā un vēsā vietā, kur tās neskar tieši saules stari – UV starojums ir lielākais riepu gumijas ienaidnieks. Ja riepas vairāk nekā gadu stāvējušas saules staros, tad varam uzskatīt, ka to mūžs ir samazinājies vismaz uz pusi.

kaudze ar auto riepām
kaudze ar riepām

“Tas, kādā stāvoklī mēs uzglabājam riepas, arī ir no svara, – horizontāli, vertikāli, ar vai bez diskiem. Mājas apstākļos riepas mēdz uzglabāt, tās sakraujot vienu virs otras. Tad ik pa laikam vajadzētu pamainīt secību, lai apakšējā riepa nedeformētos. Ja glabājam vertikāli, tad tās vajadzētu ik pa laikam pagriezt. Ja riepas visu gadu atrodas uz diskiem, tad īpaša uzmanība nav nepieciešama. Tomēr ieteiktu glabāt horizontāli,” tā “Goodyear Baltic OU” pārstāvis Mārtiņš Grīnbergs.

Esi piesardzīgs ar lietotu riepu iegādi, iespējams, to mūžs ir pagājis

Dažkārt specializētajos riepu servisos piedāvā iegādāties lietotas riepas. Šādas preces parasti servisā atstājis bijušais īpašnieks – iemesli tam ir dažādi, – piemēram, jauna auto iegāde, vēlme pēc cita riepu izmēra u.tml.. Tomēr ir arī pārdevēji, kuri Latvijā ieved lietotas riepas. Visbiežāk tās nāk no Skandināvijas. Produkts ir lēts, taču nereti zem katras kritikas. Daudzās valstīs ir uzņēmumi, kas atjauno nolietotās riepas. Tas ir uzlej vecai riepai jaunu protektoru. Pat dažiem vadošajiem riepu ražotājiem ir meitasuzņēmumi, kas to dara. Cik saprātīgi un droši ir izmantot šādas riepas?

Atjaunojot, parasti uz nodilušas riepas tiek uzkausēts jauns protektors un (daudzos gadījumos) atjauno arī sānu virsmu. Tajā pašā laikā no vecās riepas paliek riepas karkass, sadalītājs un citas spēka daļas. Kopumā riepu atjaunošana ir riepas kosmētisks ārējs remonts. Turklāt protektora raksts, kas tiek uzliets atjaunošanas laikā, ne vienmēr atbilst modelim, kas tika uzklāts uz riepas kad tā bija jauna. Turklāt viens un tas pats protektors tiek izkausēts uz dažādām riepām, bieži vien pat no dažādiem ražotājiem. Kā dabiskas sekas, neviens nevar garantēt vienas un tās pašas (ārēji) protektora riepu protektora īpašības.

Likumīgi atjaunoto riepu var atpazīt pēc īpaša uzraksta uz sāniem. Parasti tie ir Retread (universālais apzīmējums, eng.), Remould (šo uzrakstu lieto amerikāņu atjaunoto riepu ražotāji), Regummerad (vācu versija). Šādas riepas var droši lietot kā rezerves ritenim, bet ikdienai – domājiet katrs pats!

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!Izvēloties lietotas riepas, to stāvokli nepieciešams pārbaudīt vēl pirms iegādes. Ja šādas iespējas nav, var gadīties, ka pērkam kaķi maisā. “Ja gatavojamies iegādāties lietotas riepas, kurām protektori ir teju nelietoti, tad pašiem sev ir jāuzdod jautājums “kāpēc, lai kāds šķirtos no teju jaunām riepām?” Iespējams, ir kādi apslēptie mīnusi, piemēram, pumpas, kuras ar pamanīsim tikai, kad sāksim riepas lietot,” brīdina Grīnbergs.

Lietotas riepas iegādāties gan nav liegts, taču ir jābūt lietpratējam, lai zinātu, ka pirkums nav brāķis.

Eksperti aicina nebaidīties iegādāties jaunas riepas, kuras ražotas pirms vairākiem gadiem. Bieži tās aizvien uzskatāmas par jaunām. “Dažkārt pircēji jautā “šogad ražotas” riepas, jo šķiet, ka vecākas vairs nav derīgas. Patiesībā jaunām riepām, tāpat kā jaunam asfaltam, ir vajadzīgs laiks, lai tās kļūtu pilnībā drošas jeb “nedaudz iebrauktas”. No riepām, kas ražotas pirms trīs vai četriem gadiem, nav jābaidās,” iedrošina Grīnbergs.

Var izvēlēties arī konkrētajam auto modelim ražotās riepas

Pērkot jaunu auto no salona, tas visbiežāk tiks komplektēts ar riepām, kuras radītas speciāli šim automobilim. Jau izstrādājot jauno modeli, auto ražotājs pieprasa riepu ražotājam pārveidot esoša riepu modeļa versiju, uzlabojot noteiktus parametrus. Cits vēlēsies, lai riepas ir maksimāli klusas, cits vēlēsies samazināt degvielas patēriņu un citus parametrus. Zeltiņš iesaka – tie īpašnieki, kuriem vēl ir jaunā automobiļa garantija, lai to saglabātu, jāizvēlas OE riepas (“Original Equipment” – no angļu val. Oriģinālā komplektācija).

Ar modernāku riepu izvēli uzlabo braukšanas pieredzi

Līdzīgi kā mūsdienās progresē viedtālruņi, attīstās arī riepu izstrādes tehnoloģijas. Protams, šīs nozares progress nav tik krass kā tehnoloģiju nozarē, taču viennozīmīgi ir jauni ieguvumi.

vieglo auto riepas veikala plauktos
riepas veikala plauktos

Riepu pasaulē ir vairākas inovācijas, bet izcelsim trīs, kas var uzlabot braukšanas pieredzi: ROF (“Run on flat” no angļu val. “Brauc ar tukšu riepu”), “Seal” (no angļu val. “Cieša noslēgšana”) un “Sound comfort (no angļu val. “Skaņas komforts”) tehnoloģija.

ROF tehnoloģija garantē, ka pēc tam, kad caurdurat riepu, varat mērot vēl aptuveni 80 km līdz tuvākajam servisam. Šīm riepām ir pastiprinātas sānu malas, kas nelaimes gadījumā balsta disku uz tām. Mūsdienās dažiem “premium” klases automobiļiem paredzētas tikai šā tipa riepas, jo bagāžas nodalījumā nav rezerves rata un arī instrumentu caurdurtās riepas maiņai vai remontam. Galvenais mīnuss šīm riepām – izteiktāk jutīsim bedres, grants ceļus un bruģi, jo šo riepu borti ir nedaudz cietāki, kas arī ikdienas braucienus padara “cietākus”.

Riepās ar “Seal tech” tehnoloģiju iestrādāts želejas tipa materiāls, kas atrodas riepas iekšpusē pa aploci. Gadījumā, ja pārduram riepu un cauruma diametrs ir līdz pieciem milimetriem, varam droši turpināt ceļu, jo riepā esošā želeja aizpilda caurumu.

“Sound comfort” riepas slāpē skaņu mašīnas salonā. Šīm riepām iekšpusē iestrādāts putu gredzens, kas samazina salonā dzirdamo troksni. Tas slāpē vibrāciju, kas rodas riepas iekšienē, brīdī, kad tā deformējas, saskaroties ar brauktuvi, un pa auto virsbūvi ceļo līdz salonam. Grīnbergs atklāj, ka pētījumi, kas veikti “Goodyear” Luksemburgas pētniecības un attīstības centrā liecina, ka šāda tipa riepas slāpē dzirdamo troksni salonā pat uz pusi.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!Visas jaunās automašīnas tiek pārdotas ar vasaras riepām, un ļoti maz cilvēku tās tūlīt pēc automašīnas iegādes nomaina pret citām. Tāpēc, ja jūsu automašīnas riepas ir nolietojušās – un jūs domājat par jaunu iegādi. Tad vajag salīdzināt jaunās riepas ar vecajām. Un censties pirkt tādas pašas. Tas ir ļoti svarīgs punkts, lai gan maz cilvēku par to padomā.

Papildināts 2023. gada novembrī.

Nākamajā ziemas sezonā / 2024-2025. gada / transportlīdzekļi būs jāaprīko ar ziemas riepām, kas marķētas ar apzīmējumu “kalns un sniegpārsliņa”

Ministru kabinets (MK) apstiprinājis grozījumus MK noteikumos Nr.295 „Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa”, kas paredz papildinājumus un precizējumus transportlīdzekļu tehniskās apskates jomā. Būtiskākais MK noteikumu papildinājums ir jauns ziemas riepu marķējums.

Noteikumos paredzēts, ka, sākot ar 2024.gada 1.oktobri, Ceļu satiksmes noteikumos noteiktajā ziemas periodā (1.decembris – 1.marts), transportlīdzekļu, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 t, riteņiem ir jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām, kas īpaši konstruētas izmantošanai sniega vai ledus apstākļos un, kas marķētas ar apzīmējumu “kalns un sniegpārsliņa”.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!
vajadzīgais apzīmējums

Jāņem vērā apstāklis, ka nākamajā ziemas sezonā, ja transportlīdzeklis būs aprīkots ar riepām, kurām ir tikai M+S apzīmējums, bez jaunā marķējuma “kalns un sniegpārsliņa”, tad tās netiks uzskatītas par ziemas riepām. Proti, šādas riepas nedrīkstēs izmantot ziemas periodā un arī nebūs iespējams iziet tehnisko apskati. Līdz ar to, jau šogad iesakām autovadītājiem izvēlēties ziemas riepas ar jauno apzīmējumu, lai tās varētu lietot arī turpmākos gadus un ziemas apstākļos justos drošāk.

Pārejas periodā līdz 2024.gada 1.oktobrim, tas ir, šajā ziemas sezonā vēl būs spēkā iepriekšējā prasība par transportlīdzekļu aprīkošanu ar ziemas riepām, kuras ir marķētas vēl ar M+S, M&S, M.S vai “kalns un sniegpārsliņa” marķējumu. CSDD atgādina, ka obligātais ziemas riepu periods Latvijā ir no 1.decembra līdz 1.martam.

Ziemas riepas no 1.decembra līdz 1.martam!

Views: 105