Kā samazināt degvielas patēriņu?
samazināt degvielas patēriņu

Kā samazināt degvielas patēriņu?

Kā samazināt degvielas patēriņu? Ja degvielas patēriņš ir palielinājies, tam ir daudz iemeslu, no kuriem daudzus var novērst. Tālāk būs septiņi padomi, kuri ir gūti no personīgās pieredzes. Droši vien katram vadītājam ir patīkama sajūta, kad bāka ir pilna un par degvielas uzpildi uz kādu laiku var aizmirst. Lasi tālāk un uzzini, ko darīt, lai uz DUS vajadzētu doties pēc iespējas retāk!

Protams, viens no galvenajiem veidiem, kā ikdienā tērēt pēc iespējas mazāk naudu degvielai, ir iegādāties ekonomisku automašīnu, vai turēt to garāžā – tad nemaz nav patēriņš! Taču, ja auto jau ir nopirkts, diezin vai degvielas ekonomijas dēļ iegādāsies jaunu spēkratu.

Kā samazināt degvielas patēriņu?

Ne reizi vien esmu saskāries ar strīdiem par konkrēta auto modeļa degvielas patēriņu tematiskajos forumos un dzīvē. Šeit viens apgalvo, ka BMW F30 pilsētas režīmā patērē vismaz 16 litrus uz 100 kilometriem, bet cits apgalvo, ka šis rādītājs parasti nepaceļas augstāk par 11 litriem. Pieredzējušam autobraucējam ir diezgan smieklīgi lasīt šādus apgalvojumus, jo degvielas patēriņš ir atkarīgs no ļoti daudziem un dažādiem faktoriem. Dažus no tiem var viegli ietekmēt, citiem palīdzēs pārbaudītās degvielas uzpildes stacijās, bet pārējās konkrētās situācijās jums vienkārši būs jāsamierinās.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
Kā samazināt degvielas patēriņu? Dodiet priekšroku kvalitatīvai degvielai!

Personīgā pieredze liecina, ka degvielas kvalitāte ir galvenais faktors, ņemot vērā palielināto patēriņu. Apmēram pirms gada es veicu eksperimentu, kas kļuva par acīmredzamu apstiprinājumu šim faktam. Iepildīju pilnu bāku acīmredzami zemas kvalitātes benzīna 2011. gada Volkswagen Passat B7 ar 1,8 litru turbodzinēju un devos starppilsētu braucienā, kas bija aptuveni 650 kilometrus. Ar vidējo ātrumu aptuveni 90 kilometri stundā un ar minimālu pieturu skaitu tik tikko pietika degvielas, lai sasniegtu galamērķi. Atceļā uzpildīju dārgāku degvielu. Kad es pārbraucu mājās, tvertnē vēl bija apmēram ceturtdaļa.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
lej degvielu
Kā samazināt degvielas patēriņu? Brauciet, ar savu automašīnu, mazāk agresīvi!

Kad mašīna, kā saka, labi velk, ar to gribas braukt agresīvāk. Tomēr šādam uzvedības stilam ir lielākas izmaksas. Braukšanas stils būtiski ietekmē degvielas patēriņu. Ekonomisku braukšanu raksturo saprātīga pārnesumu izvēle un vienmērīga ātruma uzņemšana un bremzēšana. Brīžos, kad strauji uzņem un samazini ātrumu vai brauc ar nepiemēroti zemu pārnesumu, auto patērē vairāk degvielas. Tāpēc, uzsākot braukšanu, pēc iespējas ātrāk veic pāreju uz augstāku pārnesumu. Līdzīgi, lai samazinātu ātrumu, labāk pārej uz zemāku pārnesumu un ļauj dzinējam darīt savu darbu, nevis izmanto bremzes. Braukt vienmērīgi ir drošāk un izdevīgāk, tāpēc rūpīgi izplāno maršrutu un lieki nesteidzies.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
agresīvs braucējs
Kā samazināt degvielas patēriņu? Sekojiet līdzi sava auto tehniskajam stāvoklim!

Ja mašīna ir tehniskā kārtībā, tā patērē mazāk degvielas nekā bojāta – izplatīta patiesība. Turklāt šajā gadījumā mēs pat nerunājam par dažām nopietnām problēmām, bet gan par diezgan banālām lietām, kuras daudzi cilvēki nez kāpēc aizmirst izdarīt. Izcelšu dažus piemērus, kuriem ir svarīgi pievērst uzmanību:

Kā samazināt degvielas patēriņu? Riteņu savirze. Šis process ir riteņu izlīdzināšanas kontrole vienam pret otru, kā arī riteņu izliekumu. Pamazām šie parametri var mainīties, tāpēc ir svarīgi tos uzraudzīt vismaz reizi 10–20 tūkstošos kilometru. Ļoti labi to var redzēt, pēc tā – kā “ēd” riepas.
Pareizi novietojot riteņus, tiek samazināts riepu nodilums, palielināta saķere ar ceļu, palielināta stūrēšanas efektivitāte un maksimāli palielināta transportlīdzekļa stabilitāte lielā ātrumā.

Kā samazināt degvielas patēriņu? Aizdedzes sveces vai sprauslas. Ja tās nedarbojas pareizi, dzinēja iekšienē sākas aizdedzes problēmas. Braucot, automašīna var raustīties un izrādīt citu neparastu uzvedību. Tomēr, ja šķiet, ka viss ir kārtībā, arī šajā gadījumā tas nav fakts, ka sveces ir ideālā kārtībā.

Kā samazināt degvielas patēriņu? Riepu spiediens. Kad tas atšķiras no riepu ražotāja un paša auto ieteiktā, saskares laukums ar ceļa segumu mainās, kas cita starpā var izraisīt patēriņa pieaugumu. Ir svarīgi nepārtraukti kontrolēt šos rādījumus riepās. Spiediena līmeni ieteicams pārbaudīt vismaz reizi mēnesī, un to ērti var izdarīt tuvākajā degvielas uzpildes stacijā.

Kā samazināt degvielas patēriņu? Auto filtri. Nesavlaicīgas gaisa un degvielas filtru nomaiņas dēļ tie var aizsērēt un traucēt transportlīdzekļa sistēmu pilnvērtīgu darbību. Principā palielināts degvielas patēriņš ir tikai viens no negatīvajiem aspektiem, kas šajā gadījumā var rasties.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
mašīna remontā
Kā samazināt degvielas patēriņu? Automašīna nav noliktava!

Pieaugot transportlīdzekļa svaram, palielinās arī degvielas patēriņš. Šķiet, ka tas ir acīmredzams fakts. Pavisam vienkārši – jo automašīna mazāk sver, jo mazāk jāstrādā dzinējam, lai tā virzītos uz priekšu, un līdz ar to tiek patērēts mazāk degvielas. Tas, protams, nenozīmē, ka atšķirību izjutīsi jau pāris kilogramu dēļ, taču, ja bagāžniekā glabājas viss, kam īstā vieta būtu garāžā, degvielas patēriņš var palielināties par vairāk nekā par 2%, jo, katru reizi uzsākot kustību, automašīnai vajadzīga lielāka jauda to kustinot.
Degvielas tvertnes saturs ātrāk tukšosies arī, piemēram, ja būs jumta bagāžnieks – lai cik aerodinamisks tas arī nebūtu, bez tā degvielas patēriņš būs zemāks, tāpēc, kad tas ir tukšs, bagāžnieku no jumta labāk noņemt. Jumta bagāžnieks var palielināt degvielas patēriņu par 10% vai vairāk – īpaši lielā ātrumā.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
nolūzis mašīnas bagāžniekā
Kā samazināt degvielas patēriņu? Dodiet priekšroku riteņiem ar norādīto diametru!

Riteņu kopējā diametra palielināšanās neizbēgami izraisa degvielas patēriņa pieaugumu. Mēs runājam tieši par katra atsevišķa riteņa izmēru, nevis par riteņu vai riepu diametru.
Tieši tāpēc, mainot disku rādiusu, jāizvēlas pareizās riepas – to augstums ir proporcionāli jāsamazina. Ideālā gadījumā riteņiem jāatbilst ražotāja specifikācijām.
Šajā gadījumā arī nebūs problēmu ar uzstādīšanu, pilnu inversiju, un arī mērinstrumentu darbību – spidometru.
Degvielas patēriņš ir atkarīgs arī no riteņu svara / lietie diski /, tāpēc augstas kvalitātes riteņi parasti ir diezgan viegli bet dārgi.
Ja kādreiz esi iegādājies jaunas ziemas vai vasaras riepas, noteikti būsi pamanījis, ka uz to marķējuma līdzās trokšņu līmenim un saķeres indeksam norādīta arī rites pretestība. No šī parametra tad arī atkarīgs, cik ekonomiskas ir konkrētās riepas – jo zemāka rites pretestība, jo labāk Tavam maciņam. Rites pretestība tiek norādīta skalā no A (ekonomiskākās riepas) līdz G (augstākā rites pretestība).
Un vēl – degvielas patēriņu var palielināt arī ziemas riepu izmantošana vasarā. Turklāt šāda prakse ir dubultā neizdevīga, jo ziemas riepas vasarā pastiprināti dilst, kā arī ir mazāk drošas.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
auto riepas
Kā samazināt degvielas patēriņu? Izmantojiet augstas kvalitātes eļļu un nomainiet to savlaicīgi!

Degvielas patēriņš ir atkarīgs arī no dzinēja eļļas, kas tiek ielieta dzinējā.
Fakts ir tāds, ka šis šķidrums ir paredzēts, lai izveidotu īpašu plēvi uz dzinēja iekšējo daļu virsmas un samazinātu to berzi.
Jo biezāka eļļa, jo grūtāk motoram to griezt, īpaši ziemā – tāpēc automašīnas sildīšanas laikā degvielas patēriņš ir ievērojami lielāks.
Izmantojot zemas kvalitātes motoreļļu, palielinās berzes spēks, kas, cita starpā, samazina paša dzinēja kalpošanas laiku. Izmantotās eļļas kvalitāte ir īpaši svarīga augstas veiktspējas turbodzinējiem.
Ir svarīgi, nepārsniegt noteikumos paredzēto nobraukumu, eļļas maiņai, bet ideālā gadījumā eļļu mainīt vēl biežāk.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
lej dzinējā eļļu
Kā samazināt degvielas patēriņu? Atvērti logi, kondicionieris!

Nāksies apbēdināt vasaras mīļotājus – atvērti logi un lūka, braucot ar lielu ātrumu, palielina degvielas patēriņu. Vējš ieplūst mašīnā un nobremzē kustību. Loģiski, ka nepieciešams vairāk degvielas, lai pretotos šai gaisa sienai un turpinātu mašīnu stumt uz priekšu.
Otrs grēkāzis ir kondicionieris: “Ieteicamā temperatūras atšķirība ir tikai 3-4 grādi. Tātad, ja ārā ir +30, kondicionieris būtu jānoregulē uz +26 grādiem. Protams, iekāpjot sakarsušā automašīnā, gribas kondicionieri uzgriezt uz maksimālo jaudu, bet kompresors, strādājot ar lielāku noslodzi, tērē papildu motora resursus, attiecīgi tas palielina degvielas patēriņu.
Kad mašīna beidzot ir vēsa, rodas diskomforts un nereti tā pat nedaudz jāpasilda – un jau atkal degvielas patēriņš palielinās, un iepriekš izmantotais resurss salona dzesēšanai ir “vējā”. Atkarībā no autovadītāja kondicioniera lietošanas paradumiem, patēriņš var palielināties pat par 1,5 litriem uz 100 kilometriem.
Efektīvāka metode, iekāpjot karstā automašīnas salonā, ir atvērt visus logus – lai karstais gaiss tiktu izpūsts ārā. Citādi kondicionieris centīsies atdzesēt ārkārtīgi karsto salona gaisu un degvielas patēriņš palielināsies. Degvielas patēriņu ietekmē arī vējstiklu apsilde un citas mašīnā esošās elektroierīces. Par to, cik lielu ietekmi uz degvielas patēriņu katra no šīm ekstrām atstāj, konkrētas atbildes nav, taču, lai patēriņu samazinātu, ieteikums ir gluži vienkāršs – katru no ierīcēm izmanto vien tad un tik ilgi, cik tas nepieciešams.

Kā samazināt degvielas patēriņu?
auto kondicionieris
Kā samazināt degvielas patēriņu? Uzsildīt vai neuzsildīt?

Kāpēc garos maršrutos degvielas patēriņš ir zemāks? Auksts dzinējs uzreiz pēc braukšanas uzsākšanas patērē ievērojami vairāk degvielas. Nepieciešams nobraukt vairākus kilometrus, kamēr dzinējs uzsilst un degvielas patēriņš stabilizējas. Tāpēc vienmēr padomā – varbūt vērts īso maršrutu līdz veikalam aizstāt ar veselīgu pastaigu?

Kā samazināt degvielas patēriņu?
tante brauc
Kā samazināt degvielas patēriņu? Gaisa masas mērītājs!

Degvielas momentānais patēriņš patiesībā tiek mērīts pēc iesūktā gaisa, izmantojot samērā sarežģītu algoritmu. Ceļojot pa Itālijas Alpu pakāji, kur gaiss ir piesātināts ar skābekli, šis gaisa masas mērītājs strādā korekti. Tiklīdz paceļamies augstāk, kur gaiss ir retināts, uzrādītais degvielas patēriņa skaitlis var atšķirties.
Gadās, ka gaisa masas mērītājs iziet no ierindas un norāda nepareizu ieplūdušā gaisa daudzumu, attiecīgi sūtot nepareizu signālu degvielas iešprices sistēmai – jātērē vairāk!

Kā samazināt degvielas patēriņu?
gaisa masas mērītājs

Īsumā – daži braukšanas paradumi, kas palīdzēs samazināt degvielas patēriņu:
A) Izvairies no ilglaicīgas stāvēšanas ar ieslēgtu dzinēju
B) Veiciet lēnāku ieskrējienu
C) Braucot no kalna – pārslēdziet ātrumkārbu neitrālā pārnesumā vai nespiediet gāzes pedāli
D) Ieslēdziet eco vai līdzīgu braukšanas režīmu
F) Sekojiet līdzi apkārt notiekošajam un pārdomājiet savas darbības, pirms tās veicat
G) Atrodiet, optimālo ātrumu, braucot pa lielceļiem

Kā samazināt degvielas patēriņu? Ievērojot visus šos ieteikumus un uzturot automašīnu labā tehniskajā stāvoklī, degvielas patēriņu var pietuvināt rūpnīcas noteiktajiem parametriem. Gada griezumā tā var būt visai prāva summa. 

Piebildīšu no sevis. Dodiet priekšroku kruīza kontrolei uz atklātiem ceļiem / ja tāda ir /. Ļaujiet pašai automašīnai maigi un vienmērīgi uzturēt vēlamo ātrumu, nevis nepārtraukti spēlējaties ar gāzi. Diemžēl tas stiliņš nebūs ekonomiskāks par elektroniku.

ēd brokastīs ledu
Kā samazināt degvielas patēriņu?

Views: 7