Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?
alkohola iedarbība

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?

Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu organisma orgānu?

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē? Tas apgrūtina smadzeņu šūnu spēju nosūtīt impulsus ķermenim. Pakāpeniski tiek zaudēta līdzsvara sajūtu. Palēninās organisma atbildes reakcija, iespaidojot ne tikai kustības, bet arī uztveri, un rodas maldinoša atbrīvošanās un jautrības sajūta, ko pazīstam kā pacilātu garastāvokli.

Lietojot alkoholiskos dzērienus, smadzenēs tiek traucēti atmiņas procesi, tādēļ rodas gadījumi, kad nākamajā rītā iedzērušais nespēj atcerēties detaļas vai pat pilnīgi neko – “man pārtrūka filma”.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē? Tuvojas Latvijas dzimšanas diena, pēc tam Ziemassvētki – lai arī, varbūt, svinēšana notiks ģimenes un tuvāko draugu lokā, izpaliekot lieliem ļaužu pūļiem, jo pat Jaungada uguņošanu, taupības nolūkā, plāno atcelt, gluži bez svētkiem jau nu nepaliksim. Un kas gan būtu svētki bez kāda dzirkstošāka vai mazāk dzirkstoša dzēriena? 

Kāpēc iedzert vai arī svētkos labāk tomēr atturēties.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē? Vienu jau var!

Minimālais vecums, kad šādi drīkst rīkoties, ir 18 gadi… /vēl 2023. gadā/
Jau atkorķējot, Jūs apstipriniet, ka Jūs esat sasniedzis pilngadību, pēc jūsu valsts likuma.
Ja kaut kādu iemeslu dēļ Jūs nezināt savu vecumu, tad nezināšana neatbrīvo no atbildības!

„Es taču nedzeru regulāri, tikai dažas gāzītes svētkos!” teiks Ziemsvētku svinētājs. Taču arī iemalkojot alkoholu retu reizi, var rasties dažas, tiesa, pārejošas, problēmas. Turpretī pārmērīga alkohola lietošana ne tikai rada dehidratāciju, bet liek paplašināties smadzeņu asinsvadiem, kas rada galvassāpes. Slikta dūša, nelabums un vemšana, ko ačgārni dēvējam par paģirām, patiesībā liecina par toksikozi jeb vieglu saindēšanos un parasti šos efektus rada kuņģis.

Narkologs mani nosūtīja pie psihiatra pēc tam, kad es paziņoju, ka beigšu dzert nevis no pirmdienas, bet piektdienas vakarā …
Agrāk piestaigāju aprunāties ar mācītāju, bet tagad – ar psihoterapeitu…

Savukārt nākamā rīta bezspēku un vājumu izraisa darbības traucējumi muskuļos cukura nepietiekamības dēļ. To savukārt rada aknas, kuras, cīnoties pret kaitīgo vielu, nespēj izdalīt pietiekami daudz cukura. Un tu vari pēc tam dzert skaidru avota ūdeni litriem, bet sāļu tur nav. Tāpēc pareizāk būtu pagatavot rehidratācijas šķidrumu.

Šādu šķidrumu var pagatavot, uz 1 litru ūdens liekot 1 tējkaroti sāls un 8 tējkarotes cukura. Tas būs ļoti vērtīgs padzēriens!

vīrietis aizmidzis, uz galda glāze un mašīnas atslēgas
kas dzer sīvo-ilgi dzīvo!
Šoreiz papētīsim dažādus tautā dzīvus teicienus un pieņēmumus par alkohola lietošanu.

Uz jautājumiem atbild profesors Anatolijs Danilāns, kurš jau sākumā strikti pateica vienu lietu: “No manas mutes šajā sarunā skanēs tikai zinātniski pierādītas lietas!

Kas gan būtu latvietis, ja viņš kaut reizi nebūtu cepis šašliku vai desiņas pie dabas krūts, malkojot kādu vēsu, atspirdzinošu dzērienu?
Klāt piekožot – skābu gurķīti!

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?1. “Kas dzer alu, dabū galu, kas dzer sīvo, ilgi dzīvo!” Kā jūs šo komentētu?

Teiciens ir skanīgs! (Smejas.) Bet, ja nopietni runājam, pastāstīšu zinātniski pierādītas lietas. Vispirms – nevajag meklēt nevienā uztura produktā superlabu ietekmi uz veselību, tās lielākoties ir pasakas. Piemēram, tautā runā, ka aliņš neesot nemaz tik slikts, tur esot arī visādas veselībai noderīgas vielas iekšā… Jā, kaut kas jau varbūt ir, bet būtiska lieta – alus ir ļoti enerģētiski spēcīgs dzēriens, tas baro un veido zemādas taukus. Un alū esošās rūgtvielas ,turklāt, apetīti vēl sekmē!

Sīvais dod veselību un garu mūžu? Te nu ir tāda lieta, ka zinātne patiešām pierādījusi – vīrieši drīkst lietot 40 gramus stiprā alkohola (attiecīgi vīnu vai alu proporcionāli mazliet vairāk, atbilstoši alkohola saturam dzērienā) un sievietes – 30 gramus katru dienu, un tas veselībai nāk par labu. Pētījumos tika salīdzināti cilvēki, kuri katru dienu lietoja alkoholu šādā devā (bet nepārsniedzot to!), un atturībnieki – secinājums, ka lietotāji ilgāk dzīvo, mazāk slimo ar sirds slimībām un vispār arī ar citām slimībām. Alkohols, izrādās, ir arī veselībai labvēlīgs! Taču – un tas te ir jāliek izcēlumā – alkohols ir viela, kas var izraisīt tieksmi, tāpēc, ja devu prasās palielināt, labāk tomēr nelietot itin nemaz. Ja rodas tieksme, cilvēks dzer arvien lielākas devas un var nodzerties. /es gan teiktu – ir nodzēries!/

Un vēl ir tāda lieta – nevajag iedomāties, ka viens alkohols ir “labāks” par citiem, nē, alkohols ir alkohols, vienalga, vai tas ir alus, vīns vai degvīns, svarīga ir deva. Tāpat arī visas tās runas, piemēram, par sarkanvīna veselīgumu… Nav tajā nekā īpašāka, un tas var kļūt kaitīgs, pārsniedzot devu!

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?2. “Kad dzer, tad neuzkož!” – kāpēc tā? Un vēl viens teiciens, pretējs – ka pirms alkohola lietošanas vajagot kārtīgi paēst.

Ēšana, īpaši kāds treknumiņš, nodrošinās vienu lietu – alkohols vājāk iedarbosies, mazāk reibs. Bet te rodas jautājums: kāpēc cilvēks vispār dzer? Ja tādēļ, lai sareibtu, tad kārtīga paēšana veicinās alkohola devas palielināšanu, nāksies izdzert vairāk, lai sasniegtu kāroto efektu.

Ir vēl kāds pieņēmums tautā – ka, dzerot tukšā dūšā, var sabeigt kuņģi. Nē, kuņģi – tukšu vai pilnu – sabeidz alkohola deva, pārmērīga lietošana! Tas pats ar diennakts laiku, kad lieto alkoholu, – nevis rīts vai vakars būs izšķirīgs, bet devas lielums.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?3. Runā, ka nevajagot jaukt alkoholiskus dzērienus vienā reizē – alu, vīnu, šņabi, liķieri… Liķieri vispār esot briesmīgi kaitīgi.

Tas tomēr būs izrunāts. Varu tikai atkal pateikt – visu izšķir deva!

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?4. Šņabis ar pipariem palīdzot pret vēdera vīrusiem un caureju?

Ja tici un tiešām palīdz, tad ņem iekšā! Bet atkal – nepārsniedzot devu. Pipari ir labi, tajos ir kapsaicīns, zinātniski pierādīts, ka ārstējoša viela! Svilina un dedzina, bet stiprina kuņģa un zarnu traktu.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?5. Ja cilvēks tomēr ir krietni sadzēries, vai pirms gulētiešanas vajadzētu izdzert daudz ūdens, lai vieglāk nākamajā dienā?

Paklau, tas ir ļoti labi, ka nākamajā rītā būs slikti! Paģiras ir mūsu laime un mediķu prieks! Tās palīdz pasargāt cilvēkus no alkoholisma. Iedomājieties, kas būtu, ja paģiru nebūtu?! Tāpēc – lai tās piemeklē, varbūt vairs negribēsies dzert.

Ja par padomiem, kā stāvokli atvieglot… Ir jau lietas un vielas, kas var palīdzēt, – kā nu kuram. Vienam palīdz daudz dzert ūdeni vai tēju, otram kādi pretsāpju medikamenti. Ar zālēm gan ir jāuzmanās, jo alkohols sekmē asinsriti un arī zāļu uzsūkšanos, var sanākt pārdozēt. Bet es varu ieteikt vienkāršāku līdzekli – pēc alkohola lietošanas kārtīgi izstaigāties, kaut izstreipuļot apļus pa pagalmu. Var arī izpeldēt kādu loku, protams, ne jau pamatīgā dzērumā. Izdejoties galu galā! Fiziskās aktivitātes vislabāk izsvīdina alkoholu.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?6. Kāpēc paģirās slāpst, prasās sāļu, skābu, pikantu?

Jo organisms ir zaudējis šķidrumu. Redzat, te jau atkal vairs nav medicīna, bet pašsajūtas uzlabošana – alkohola ļauno ietekmi jau skābēts gurķis nesamazinās. Arī “uzlāpīties” nav gudrs pašārstēšanās paņēmiens, jo tas stipri “velk” uz alkoholisma pusi.

Ja organisms zaudējis šķidrumu, vienalga, alkohola, saules staru, svīšanas, smaga darba ietekmē, to vajag atjaunot, taču tā vēl nebūtu lielākā nelaime. Lielāka skāde ir, ka vienlaikus ar šķidrumu izskalojas sāļi, kas ir vitāli svarīgas vielas, – tu vari pēc tam dzert skaidru avota ūdeni litriem, bet sāļu tur nav. Tāpēc pareizākais būtu aiziet uz aptieku un nopirkt rehidratācijas pulverīti, kas satur minerālvielas un glikozi (to vajag, lai nātrijs uzsūcas, bez glikozes tas īsti negrib uzsūkties). To izšķīdina ūdenī un dzer. Šādu šķidrumu var pagatavot arī mājās, uz 1 litru ūdens liekot 1 tējkaroti sāls un 8 tējkarotes cukura. Tas būs ļoti vērtīgs padzēriens, bet! Ne ar domu, ka Danilāns teica – dzer droši šņabi, bet pēc tam padzer rehidratācijas šķīdumiņu…

Ja nu cilvēkam paģirās ir pavisam traki, tad joki mazi un jāsauc ātrā palīdzība, lai organismu glābtu ar sistēmas palīdzību, salaižot vēnās zaudēto šķidrumu un sāļus – nātriju, hloru, kāliju, visu, ko alkohols no ķermeņa izskalojis.

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?7. Saka, ka plostot esot “labāk”, nekā dzert katru dienu. Vai tiesa?

Ir divu veidu alkoholiķi – te vairs nav runas par parastu alkohola lietotāju – plostotāji, kas ilgu laiku turas un nedzer ne lāsītes, bet tad noraujas un dzer tā, ka “zāle neaug”, – kurš nedēļu, kurš mēnesi vai vairāk no vietas. Un tad ir tādi, kuri devu pārsniedz katru dienu, un bieži to pat nevar pamanīt! Cilvēks vienā mierā pa dienu izkampj degvīna pudeli vai vairāk – pa druskai, pa druskai, turklāt paralēli darot lietas, strādājot utt., turklāt nemaz neizskatoties piedzēries… Kuri ir “labāki”? Zinātnei ir skaidrs – tiešām plostotāji! Plostošana ir briesmīga, protams, bet nav tik kaitīga, kā devas pārsniegšanas katru dienu. Jo ikdienas dzērājam nākotnē noteikti gaidāmas veselības problēmas, arvien devas pieaugšana utt.

sieviete krīt uz ietves
ragi sūnās

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?8. Ja cilvēks grib atkopties pēc dzeršanas vai pat atmest pavisam un grib kaut kā savu organismu atveseļot no alkohola kaitīgās ietekmes, vai var palīdzēt, piemēram, mārdadža sēklu eļļa un zāļu tējas aknu veselībai?

Ja tu tam tici, lieto! Visiem šiem tautas medicīnas preparātiem trūkst zinātnisku pierādījumu, bet, ja palīdz, lūdzu! Ticēšana reizēm labi palīdz, novēroju to savā ārsta praksē. Bet kopumā es gribētu, ka šajā rakstā cilvēki kā galveno nolasa svarīgo informāciju, ka nav tādu pretlīdzekļu, kas cilvēkam ļautu pļēgurot, cik daudz vien gribas. Labāk, lai cilvēki ir pesimisti šajā jomā, būs mums tad mazāk alkoholiķu Latvijā!

Realitātē Latvija ir dzerošākā valsts visā pasaulē. Jā, 1.vietā pasaulē!
Un 2.vietā pasaulē pašnāvību ziņā. BET, kurš to atdzīs?! O, nē, problēmu man nav, man rados neviens nedzer, citi gan dzer…
Da, nav nekādu citu!

Alkohola negatīvā ietekme uz organismu

• Kuņģis. Vispirms alkohols nonāk kuņģī, kur kairina gļotādu, veicinot pārmērīgu kuņģa skābes produkciju. Regulāra iedzeršanas dēļ var veidoties kuņģa čūla. Bieža stipro dzērienu lietošana iespaido apetīti un tā var mazināties, izraisot veselības problēmas, jo netiek saņemtas visas nepieciešamās barības vielas.

• Zarnu traucējumi un grēmas. Alkohols ne tikai kairina kuņģi, bet arī tievo un resno zarnu, izmainot uztura pārvietošanos organismā un spējot izraisīt caureju. Ilgstoša grādīgo dzērienu lietošana attīstīs šo problēmu ilgtermiņā. Gremošanas traucējumu dēļ var veidoties grēmas jeb dedzinoša sāpju sajūta pakrūtē, jo muskuļiem atslābinoties, skābe veido atvilni.

• Nieru darbība. Dzeršanas laikā var pamānīt, ka biežāk jāapmeklē tualete. Normāli smadzenes izdala hormonu, kas nierēm neļauj radīt pārāk daudz urīnu, taču alkohols kavē šo impulsu nodošanu. Tādēļ tualete jāapmeklē biežāk un veidojas dehidratācija. Dzeršana ne tikai veido papildus slodzi nierēm, bet arī veido toksisku iedarbību un vājina nieru darbību.

• Aknas. Arī aknas piedalās cīņā ar toksiskajām vielām. Ne velti kā ļaunāko, kas var notikt dzeršanas dēļ, mēs minam aknu cirozi.

• Aizkuņģa dziedzeris un diabēts. Aizkuņģa dziedzeris piedalās insulīna un citu vielu ražošanā, kas palīdz zarnām tikt galā ar apēsto. Alkohols aizkavē šos procesus. Minētās vielas vienkārši uzkrājās aizkuņģa dziedzerī un kopā ar toksīniem veido iekaisumu. Vairāku gadu laikā tas var rast situāciju, ka aizkuņģa dziedzeris neizdala vajadzīgo insulīna daudzumu, kas noved pie diabēta un var izraisīt aizkuņģa dziedzera vēzi.

• Sirdsdarbība. Pārmērīga alkohola lietošana var izmainīt sirds ritmu. Dzerot gadiem, ķermeņa motoriņa traucējumi kļūst patstāvīgi. Turklāt sirds muskuļi samazinās apjomā (atrofējas), tas ietekmē asins plūsmu un orgānu apgādi ar barības vielām.

• Hormonu sintēze. Alkoholā esošās ķīmiskas vielas negatīvi ietekmē hormonu sintēzi. Sievietēm var tikt izmainīts menstruālais cikls, savukārt vīriešiem var tikt ietekmēta erekcija, mazināties spermatozoīdu skaits un gadu gaitā veicināta krūšu palielināšanās.

• Kauli un muskuļi. Alkohols ķermenī mazina kalcija līmeni, kas var veicināt osteoporozi veidošanos. Samazinoties asins plūsmai, mazinās muskuļu apgāde ar barības vielām un tie neuzņem nepieciešamos proteīnus muskuļu masas veidošanai. Ilgstoša dzeršana ne tikai samazina ķermeņa muskuļu apjomu, bet arī atņem visam ķermenim spēku.

ROYAL - spirts, trīs pudeles
reiz bija … spirts
Ko darīt, ja rodas toksikoze?

Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?Ja nu tomēr viss iepriekšminētais nav atturējis no alkohola lietošanas un un rosols bijis jānoskalo ar pārāk lielu alutiņa daudzumu – kā var palīdzēt organismam tikt galā ar toksikozi un tās radītājiem simptomiem?

Ja gadījumā, pašsajūta uzlabojas, pie stūres tik un tā nevajadzētu sēsties. Vispirms ir ļoti svarīgi pastiprināti lietot daudz šķidruma un ir jātiek galā ar galvassāpēm un nelabumu.

Tad vēl, elektrolītus un minerālvielas lietot vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei. Zāļu sastāvā esošais cukurs veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām.

Fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, sprieguma sajūta, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi.

Tos var lietot kopā ēdienu, kad atgriezusies apetīte pēc sliktās dūšas. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

No alkoholisma vai kādas citas atkarības var izārstēties tikai tad , ja to vispirms ierauga, saskata !!!

Bet lai izvairītos no, izteikti drūmām paģirām, jāatsakās no:
  • Skaistiem kokteiļiem. Viņu glītajos punčos ir vairāki alkohola veidi, kā arī milzīgs daudzums cukura. Tas garantē smaidu un sarunu pilnu vakaru, toties sāpošu galvu un enerģijas apsīkumu nākamajā dienā.
  • Lētajam galam. Lēto dzērienu sastāvā ir vairāk indīgo blakusproduktu, tieši tāpēc paģiras no tiem nāk krāšņas kā karnevāls.
  • Tumšajam alkoholam. Arī tajā ir vairāk blakusproduktu nekā, teiksim, degvīnā. Tāpēc, ja plānots vērienīgs vakars, labāk turies pie tā (un, atgriežoties pie iepriekšējā punkta, – labas kvalitātes degvīna).
  • Dzirkstošajam vīnam (kas nav šampanietis, kava, proseko). Lai vīns sāktu dzirkstīt, tas jāpiepumpē ar oglekļa dioksīdu. Tas nozīmē, ka alkohols ātrāk uzsūksies asinīs, – ātrāks reibums un ļaunākas paģiras.
  • Alkohola kopā ar kofeīnu. Vissliktākā kombinācija ne vien tavām paģirām, bet veselībai kopumā ir alkohola uzņemšana kopā ar cukuru un kofeīnu. Tā ir trīskārša slodze aknām, nierēm un arī sirdij. Piedevām kofeīns tevi tur pie dzīvības un liek izdzert vairāk.

Kas liecina par atkarību no alkohola?
Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē? Alkoholisms var piemeklēt jebkuru – vīriešus un sievietes, jaunus un vecus, ar atšķirīgu finansiālo stāvokli, labi izglītotus un neizglītotus, profesionāļus un strādniekus, mājsaimnieces utt. Šiem cilvēkiem var būt ģimene, draugi un darbs un viņi var aktīvi strādāt, taču atkarība no alkohola var nopietni ietekmēt viņu dzīvi – var ciest viņu ģimenes dzīve vai sabiedriskā dzīve, viņu darbs. Alkoholiķis ir jebkurš, kam dzeršana kļūst par problēmu un sāk traucēt kādā no viņa dzīves sfērām.

Ir pienācis laiks, beigt, eksperimentēt ar ķermeni! Un iztikt bez alkohola!
Kā grādīgie dzērieni mūs ietekmē?

Views: 21