TikTok, kā tas darbojas?
Lasot ziņas internetā, noteikti esi piefiksējis acīm vai ausīm garām paslīdam vārdu ”tiktok”, bet tā arī nav līdz galam skaidrs, par kādu pulksteni tur ir runa? Šis raksts Tev palīdzēs saprast, kas tas ir – TikTok -, kādēļ tas ir populārs un kas to lieto.
Es te rakstīšu savus un gudru cilvēku domu graudus no vecāku skata punkta skatoties. Neesmu aktīvs TikTok lietotājs, bet ir konts. Tādēļ šad un tad, pārskatot video, radās daži neskaidri jautājumi. Un tādā sakarā izglītojos pats un izveidoju rakstiņu. Uzreiz brīdinu: bērniem un jauniešiem te nebūs interesanti. Anda Līce: “TikTok” ir bīstams, jo bērniem rada ilūziju, ka nav jāmācās – par zvaigzni var kļūt ikviens …Daudzi lielu daļu sava laika pavada sociālajos tīklos, gan rakstot ķengas, gan lasot komentārus. Lasāmviela arī ir barība, ko sevī uzņemam, tā atstāj iespaidu uz mūsu emocijām, domāšanu un arī fizisko veselību kaut vai ar to vien, ka aprij mūsu trauslo mieru un miegu!!!
Pēdējos gados bērnu un pusaudžu vidū graujošu popularitāti iemantojis sociālais medijs “TikTok”, kas pieaugušo auditorijā ir maz pazīstams. Turklāt, salīdzinot ar tādiem sociālajiem medijiem kā “Instagram”, “Facebook”, “Youtube” u.c., veidi, kā bērns šajā platformā var saskarties ar drošības riskiem, tostarp kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā, ir atšķirīgi. Paaudžu atšķirība viedierīču lietošanā formulējama – pasīvos vērotājos vai aktīvos dalībniekos, sakot, ja vecākā paaudze viedierīces vairāk lieto kā patērētāji, tad jaunā paaudze tajās saskata iespēju radīt.
Kas sākas internetā, turpinās arī dzīvē!
Tāpēc ne vienmēr laiks datorspēlēs ir saucams par zemē nomestu vai izniekotu. Tiesa, joprojām svarīgi salāgot viedierīču lietošanas laiku, saturu un atrast iespēju kopā būšanai arī reālajā dzīvē.
Iespējams, daudziem no mums vārds TikTok neko daudz neizsaka, bet jauniešu vidū visā pasaulē šī lietotne kļuvusi megapopulāra. Tiktokā dejo, joko, iesmejot gan par sevi, gan apkārtējiem, ļaujas dažādiem izaicinājumiem, popularizē un reklamē savus un citu uzņēmumus un vienkārši izklaidē. Kas īsti notiek šajā atraktīvajā lietotnē un kur slēpjas tās īpašais pievilcīgums?
Lūk paraugam viens no … šedevriem kur viens tirliņš tirinās kā puņķis uz drāts!
Kas ir “TikTok”?
“TikTok” ir sociālais medijs, kur tiek ievietoti ļoti daudz īsi video, līdz 5.minūšu garumam, (2022.g paliek tik gari kā īsfilmas) kuri ir iegūti ar mobilās lietotnes palīdzību. Pateicoties tās personalizētajām laika joslām, kas sastāv no kičīgiem īsajiem video ar daudzveidīgu mūziku fonā, šī aplikācija ir uzskatāma gandrīz vai par atkarību izraisošu izklaides un atpūtas iespēju. Šeit filmēt video un iejusties dažādās lomās var kā profesionāli, tā amatieru līmeņa satura veidotāji, un programma ļauj padarīt video vēl interesantākus un uzrunājošākus, pievienojot tiem dažādus efektus, filtrus, uzlīmes un mūziku, kuru nu jau var klausīties radio.
Mobilās lietotnes darbības un popularitātes pamatā ir iespēja ar viedtālruni ne tikai veidot īsus, košus, radošus video ar dažādiem efektiem un “filtriem”, bet arī dalīties ar tiem, apskatīt un komentēt citu lietotāju radīto saturu, kā arī lejupielādēt to, dalīties ar to tālāk citos sociālajos medijos u.tml. Līdzīgi kā pirms braukšanas ar auto ir jāiemācās ceļu satiksmes noteikumi, arī aprīkojot savas atvases ar mobilajām ierīcēm un ļaujot izmantot sociālos medijus, ir jāpastāsta par drošu un atbildīgu to lietošanu. Tur jābūt gatavam ieraudzīt un izdzirdēt – jebko! Sociālie mediji ir un paliks daļa no mūsu visu ikdienas.
Taču tikai izglītojoties un lietojot tos atbildīgi mēs tur varam radīt pozitīvu un veselīgu vidi. Svarīgi pieminēt, ka teju ik gadu rodas jaunas platformas un mobilās lietotnes, kas iegūst strauju popularitāti skolas vecuma bērnu vidū. Pat ja paši vecāki tajās nav, ir jāseko līdzi tam, kādas iespējas piedāvā virtuālā pasaule un kuras no tām izmanto bērni. Pasaules dati rāda, ka platformai ir 800 miljoni lietotāju, savukārt viens lietotājs tajā uzturas vidēji 50 minūtes dienā (īstenībā pulku ilgāk).
Ikviens “tiktokeris” ar savu video var nodot kādu vēstījumu draugiem un citiem lietotājiem. Tomēr vecākiem ir jāņem vērā, ka bieži vien bērni un pusaudži nejūt robežas, un, cenšoties uzņemt pēc iespējas radošāku video, neviļus atklāj privātu informāciju vai rada nepiedienīgu, apkaunojošu, aizskarošu saturu u.tml., vienlaikus radot potenciālu risku saskarties ar kibermobingu.
Šajā aplikācijā ir daudz video ar fokusu tieši uz mūziku. Ir 4 veidi, kā aplikācijas lietotāji veido ar mūziku saistītu saturu:
- pievienojot TikTok mūzikas katalogā esošos skaņdarbus kā fona mūziku video, kura galvenais mērķis ir kaut ko izstāstīt vai parādīt (piemēram, rokdarbu hobiju) video skatītājam. Īsāk sakot, kā video noformējums;
- izmantojot mūziku par video bāzi, lai filmētu popielas video (angliski – ”lip-sync”) vai deju horeogrāfiju;
- parādot savas dziedāšanas prasmes, dziedot populāras un iecienītas dziesmas ar vai bez pavadījuma;
- parādot savas komponēšanas, aranžēšanas un producēšanas prasmes, iepazīstinot sabiedrību ar saviem jaunākajiem skaņdarbiem.
Tomēr mūzika nav vienīgā video tēma. TikTok ir sastopami arī aktiermākslas / zemāk video /, hobiju, ”izdari pats” jeb DIY, rokdarbu, mākslas, komēdijas, izglītojoši, pieredzes stāstu, modes, mākslas, fitnesa, hobiju, ceļojumu, uzņēmējdarbības, medicīnas, fotogrāfijas, sociālo eksperimentu un vēl tik daudzi citi video. Ja šis izklausās pēc kaut kā pazīstama, tas visdrīzāk ir tāpēc, ka pirms TikTok populāra bija cita tāda pat tipa aplikācija – Vine.
Tur ir arī daudz profili kas regulāri publicē video, kuros, pavērsis viedtelefona kameru pret sevi, apraksta savas dzīves gaitas, un sacītajos komentāros bieži iepinot izteiktas rupjības. Daudzos video sacītais ir bez jebkādas loģikas. Vispār jau, mēs zinām, ka ir ļoti daudz ģimenes kur tie rupjie vārdi ir ikdiena un paši dzīvo bez jebkādas loģikas. Tā kā nav jābrīnas, kur tādi rodas.
Ir arī tādi video, kuros dzirdamas netiklas runas par un ap bērniem, “Bez Tabu” uzrādīja Valsts policijai (VP). Pēc informācijas saņemšanas likumsargi apciemoja “TikTok” satura veidotāju viņa dzīvesvietā, no kurienes savāca vīrieti un nogādāja viņu ārstniecības iestādē, lai veiktu narkotisko vielu ekspertīzi. Par iespējamu narkotisko vielu lietošanu pret vīrieti uzsākts administratīvā pārkāpuma process.
Kāds kuram tas prātiņš ir to arī parāda pasaulei.
Katram savs saturs
Varētu teikt, ka TikTok neradās ”no zila gaisa” – aplikācijai bija priekštecis ar nosaukumu Musical.ly. Tā bija ķīniešu uzņēmēju Aleksa Zhu un Luyu Janga 2014. gadā radīta aplikācija, kuras fokuss bija tieši deju video. 2017. gadā Ķīnas uzņēmums ByteDance pārpirka Musical.ly, un gadu vēlāk, 2018. gadā, aplikācijas pamatdoma un esošo lietotāju datu bāze tika pārnesta uz ByteDance tolaik vēl nepopulāro aplikāciju TikTok. Taču nepopularitāte neturpinājās ilgstoši – 2018. gada laikā TikTok mēneša lejupielāžu skaits ASV pārsniedza Facebook, Instagram, YouTube un Snapchat mēneša lejupielāžu skaitu.
Tiktoka saturs katram lietotājam ļoti atšķiras, jo lietotnei ir ļoti gudrs algoritms – uzmanīgi tiek vākti dati, kādus video cilvēks skatās ilgāk, kur atstāj savu like, ar kuriem video dalās draugu lokā un kurus komentē. Ņemot vērā šos datus, TikTok plūsmā sāk parādīties tieši tie video, kuri lietotājam varētu būt tuvāki pēc satura. Līdz ar to kādam tie var būt tikai deju vai muļķīgu izaicinājumu video, kamēr citam tās būs interesantas pamācības, dažādi stāsti, noderīgu faktu apskati vai jaunāko notikumu apkopojumi.
Tas ir veids, kā jaunietis var prezentēt sevi radošā un neierastā veidā.
Iespēja uzfilmēt video, kurā pusaudzis dejo, dzied, veido izklaidējošu saturu utt., izmantojot populāru dziesmu vai filmu epizodes.
Ar ķermeņa un lūpu kustībām tiek radīts komisks, smieklīgs, izklaidējoša rakstura video, kura mērķis ir nodot kādu vēstījumu saviem draugiem un citiem lietotājiem.
Video tiek sinhronizēti ar īpašiem efektiem, filtriem un plašu mūzikas izvēli.
Lietotāji var sadarboties ar citiem lietotājiem, veidojot “atbildes” videoklipus vai “duetus”, piedalīties izaicinājumos, veidot reakcijas video u.c.
Šī sociālā medija galvenā atšķirība ir tā, kas tas izaicina radīt humoristisku, pat muļķīgu video saturu, tāpēc bērniem ir grūti pašiem sajust “sarkanās līnijas”. Ir gadījumi, kad “TikTok” tiek publicēts bērnu un pusaudžu veidots, pazemojošs saturs ne tikai pašam par sevi, bet arī par citiem vienaudžiem – tātad, šajā sociālajā medijā pastāv arī risks. Papildus tam, ir būtiski atcerēties, ka bērni šajā platformā ne tikai rada, bet arī skatās citu veidotu video saturu, kas var būt, piemēram, video ar rupju lamāšanos un nepieklājīgiem žestiem vai pieaugušajiem paredzēts saturs.
Kādi ir riski?
Tiktoks, skrīnšots, vatsaps – vecākiem, lai sazinātos ar saviem bērniem, nereti nākas apgūt daudz un dažādas jaunas lietas. Vai vecākiem ir jāskrien līdzi laikam un tas viss jāapgūst? Vai moderni un autonomi vecāki nav risks, ka viņi bērnu dzīvē parādīsies tikai pa retam, jo ir aktīvi paši savā dzīvē? Man ir pārliecība, ka bērni vēlas, lai viņu vecāki iet līdzi laikam. Tā ne tikai var uzlaboties pašu vecāku dzīves kvalitāte, tas arī ir veids, kā vecāki var būt tuvāki saviem bērniem.
Nekad mēs nebūsim gatavi dzīvei un vecāku lomai! Taču, ja pielāgojamies, ilgāk esam jauneklīgi, apgūstam jaunās lietas (gadžetus) tehnoloģiju ziņā vai saskarsmē, ja meklējam veidus, kā palikt tuviem bērniem, kas izaug, tad mēs esam ceļā uz modernu vecāku statusu. Ir tik svarīgi pielāgoties pārmaiņām! Ir jādomā, kā ir vecākiem būt bērna dzīvē, ja viņu vairs nevar paņemt klēpī. Mūsdienu vecāku loma nenozīmē 50 gadu vecumā sēdēt aizkrāsnē, šūpot šūpulīti un būt dzīves nogurdinātiem. Vecāku vajag dzīvot pilnvērtīgi, rūpēties par sevi, savām attiecībām, augt savā darbā, attīstīt hobijus un veidot attiecības ar saviem nu jau pieaugušajiem bērniem.
Pēc noklusējuma TikTok konts ir publisks, tāpēc ikviens varēs redzēt (arī lietotāji, kuriem nav konts), ko jūsu bērns tajā publicē un ar ko dalās.
Jāņem vērā, ka pusaudzim var būt pieejams arī viņa vecumam nepiemērots un kaitīgs saturs:
Video atspoguļotais var radīt nepatīkamas izjūtas -šoku, bailes, sašutumu;
Video var tikt izmantota neatbilstoša valoda – rupji, aizvainojoši vārdi;
Video var tikt atspoguļots seksuāla rakstura un cita veida pieaugušo saturs – alkohols, cigaretes, pieaugušo tēmas.
Bērna kontam var piesekot un uzrunāt svešinieks, lai seksuāli uzmāktos, šantažētu, iemantotu bērna uzticību vai manipulētu ar viņu.
Nereti bērni cenšas savākt pēc iespējas vairāk sekotājus, tomēr lielu daļu no tiem bērns pat nepazīst. Bērns var domāt, ka viņam seko vienaudzis, bet realitātē aiz konta var slēpties pieaugušais.
Uzfilmēto video ir iespējams publicēt arī citās platformās un kopīgot ar citiem lietotājiem. Jūsu bērna video var tikt izplatīts plašāk nekā tikai lietotnes ietvaros.
Ja kontam nav uzlikti nekādi ierobežojumi, TikTok var izmantot jūsu bērna video savās publiskajās reklāmās un mārketinga kampaņās.
# Vecākiem ir jāiepazīst “TikTok” un jāinteresējas par bērna “digitālo dzīvi”
Sarunās ar iniciatīvas “Iekod pirkstā!” ekspertiem bērni un pusaudži ir atzinuši, ka bieži vien nestāsta vecākiem, ko viņi dara dažādās interneta platformās, jo pieaugušie neizprot to darbības principus. M. Katkovska norāda, ka bērni labprāt aprunātos ne tikai par savām ikdienas gaitām ar vecākiem, bet arī par savu “digitālo dzīvi”. Viņa aicina vecākus iegūt zināšanas arī par tiem sociālajiem tīkliem, kuros bērni pavada daudz laika un kas pašiem pieaugušajiem nav interesanti, bet var palīdzēt kļūt par atvases gidu “digitālajā pasaulē”.
# Privātuma iestatījumi pasargās bērnu no svešiniekiem
Ja bērna vai pusaudža “TikTok” konts ir publisks, tas nozīmē, ka cilvēki no visas pasaules var apskatīt viņa ievietotos video, komentēt un pārpublicēt tos dažādās platformās, sazināties ar viņu. Taču ne visiem lietotājiem ir labi nodomi – šo risku ir būtiski apzināties ne tikai pašiem vecākiem, bet arī skaidrot to saviem bērniem!
# Drošība “TikTok” ir atkarīga arī no katra paša
“TikTok” algoritma darbība ir atšķirīga no citiem sociālajiem medijiem. Piemēram, ja “Instagram” cilvēkiem ir jāpiesekojas konkrētiem lietotājiem, lai redzētu to radīto saturu savā “jaunumu lentē”, tad “TikTok” bērns var gluži nejauši redzēt video ar rupjībām, kas ietver arī alkoholu, smēķēšanu, “pieaugušo saturu” u.tml. Lai tā nenotiktu, vecākiem noteikti jāizmanto lietotnes piedāvātie satura “filtrēšanas” iestatījumi.
Pārkāpumu gadījumā ir jāziņo vecākiem un sociālā medija administrācijai!!!
Vecākiem ir jāatgādina bērniem un pusaudžiem par rīcību, lietotnē sastopoties ar pārkāpumiem. Proti, saskaroties ar aizvainojošu, satraucošu video vai komentāru, atvasei par šo situāciju ir jāpastāsta vecākiem vai kādai citai pieaugušai uzticības personai.
Drošība pirmajā vietā!
Protams, daudziem vecākiem rodas bažas par TikTok lapu saturu, ko var brīvi patērēt bērns, bet arī par to lietotnes radītāji parūpējušies. Pirmkārt, vecākiem ir iespēja bērna profilu padarīt privātu, līdz ar to kontrolēt, ar ko bērns komunicē.
Otrkārt, katrs vecāks var iespējot ierobežoto režīmu, un tas nodrošina, ka pieaugušajiem domātais saturs nenonāks bērna lapās. Treškārt, ar vienu klikšķi iespējams sūdzēties par saturu, ja tas neatbilst tam, ko lietotājs vēlas redzēt. Attiecīgais video uzreiz nozudīs, un līdzīgus lapā Tiktoks vairs nepiedāvās.
Iestatiet bērna kontu režīmā “Privāts konts” (Private Account), lai viņa video varētu redzēt tikai apstiprinātie draugi. Ar privātu kontu var apstiprināt vai noraidīt lietotājus un ierobežot ienākošos ziņojumus. Tomēr ņemiet vērā, ka pat ar privātu kontu jūsu bērna profila foto attēls, lietotājvārds un profila “bio” (īss apraksts par sevi) joprojām būs redzams visiem platformas lietotājiem.
Jāizvairās no saziņas ar svešiniekiem, privātuma iestatījumos jāatzīmē, ka ziņas var sūtīt tikai “Draugi” (Friends). “Who can send me messages – “Friends”.
Liedziet iespēju svešām personām komentēt bērna video, pie video iestatījumiem atzīmējiet vienu no šīm iespējām:
Iestatīt “Aizliegt komentēt šo video” (Turn off comments for this video) vai
Iestatīt, ka tikai “Draugi” (Friends) drīkst komentēt video (Who Can Post Comments – “Friends”).
Neļaujiet svešām personām veidot “duetus” un reakcijas video, izmantojot jūsu bērna video -iestatiet privātuma iestatījumos vienu no šiem režīmiem:
Izslēgt “duetus” un reakcijas video pavisam “Turn off Duet / React for this video” vai
Iestatīt, ka tikai “Draugi” var veidot “duetus” “Who Can Duet With Me -”Friends” vai “Off”.
Atspējojiet lejupielādes ar “Off” (Izslēgt) režīmu “Allow your videos to be downloaded – Off”, lai nodrošinātu, ka neviens nevar lejupielādēt jūsu bērna videoklipus.
Ierobežojiet saturu, kuru redzēs jūsu bērns. Konta iestatījumos spiediet uz “Digital Wellbeing” (Digitālā labklājība) un atzīmējiet “Restricted mode” (Ierobežotais režīms) – “On” (ieslēgt)
Atgādiniet savam pusaudzim par rīcību problēmsituācijās
Tāpēc, ja bērns vēlas lietot mobilo lietotni “TikTok”, sākotnēji ar to vajadzētu iepazīties arī pašiem vecākiem. Izpētot šajā platformā publicēto saturu, lietotnes darbību un funkcijas, kā arī citu lietotāju profilus, mammām un tētiem pašiem būs vieglāk identificēt potenciālos draudus, par kuriem brīdināt savu atvasi.
Jārunā ar uzticamu pieaugušo, kad bērns redz kaut ko, kas viņu satrauc vai aizvaino;
Jāziņo, spiežot uz pogas “Report” (Ziņot), ja bērns saskaras ar pārkāpumu vai nelegālu saturu. Platformā ir iespēja ziņot par kontu, video, komentāru vai čata sarunu.
Jābloķē lietotājs ”Block” vai “Delete follower” (Dzēst sekotāju), ja viņa uzvedība ir aizdomīga un ja pievērš pastiprinātu uzmanību bērna privātajai dzīvei.
Nekad nevajag aizvainot vai pazemot citus lietotājus, šāda uzvedība ir pretrunā ar TikTok platformas lietošanas noteikumiem.
Vecāku kontroles rīki
Slēgts konts palīdzēs izvairīties no nevēlamiem komentāriem, kā arī saskarsmes ar svešiniekiem. Tas nozīmē, ka pirms aktīvas “TikTok” lietošanas, ar bērniem noteikti ir jāizrunā un kopīgi jāuzstāda konta privātuma iestatījumi, piemēram, atslēdzot iespēju citiem lietotājiem komentēt bērna video, rakstīt viņam privātas vēstules, lejupielādēt bērna video, izmantojot tos citiem mērķiem u.tml. Līdzīgi kā citos sociālajos medijos, arī darbojoties “TikTok” bērnam ir jāatgādina, ka viņa publicētais saturs var provocēt pāridarītājus, un humoristiskam, efektīgam video ir “smalka robeža”, kad tas var pārtapt par kaitējumu sev pašam. Tādos gadījumos arī pāridarītājs nekavēsies izvērst kibermobingu un rakstīt nievājošus, nepiedienīgus komentārus, izsmiet u.tml.
Jūs kā vecāks varat izveidot TikTok kontu, lai pārvaldītu sava bērna kontu un darbības šajā lietotnē. TikTok kontu iespējams izveidot, izmantojot jūsu esošo Facebook, Instagram vai Google kontu.
Konta iestatījumos spiediet uz Family Pairing (Savienot ar ģimenes locekļiem) – Parent (Vecāks) un sekojiet norādēm, lai ar QR koda palīdzību savienotos ar jūsu bērna kontu.
Tālāk Jūs varat uzlikt šāda veida ierobežojumus bērna kontam:
Laika ierobežojumus, iestatot laiku, cik ilgi bērns dienā drīkst pavadīt lietotnē;
Satura ierobežojumus, lai izvairītos, ka bērns saskarās ar pieaugušo saturu;
Ziņu saņemšanas ierobežojumus, lai izvairītos, ka ar bērnu var sazināties svešas personas. Iespēja izslēgt ziņu saņemšanu pavisam vai atzīmēt, ka tikai bērna “Draugi” (Friends) var sūtīt viņam ziņas.
Mazliet statistikas
Pašlaik Tiktoku izmanto vairāk nekā 900 miljoni lietotāju visā pasaulē – tas ir visstraujāk augošais sociālais medijs. TikTok ir ārkārtīgi daudzveidīga lietotāju bāze, kas nāk no daudzām pasaules valstīm. Indijā ir vislielākais TikTok lietotāju skaits (izņemot Douyin versiju, kas izplatās tikai Ķīnā). Saskaņā ar TikTok algoritmu, ja jūs iekļaujat saturu, kas saistīts ar pasaules valstīm, TikTok šo videoklipu izplatīs tieši šo valstu lietotājiem. Kopumā lietotne ir pieejama 141 valstī un ir pieejama 39 dažādās valodās visā pasaulē.
Jau 2019. gada februārī Tiktoks sasniedza pirmo miljardu lejupielāžu, bet pēc nepilniem astoņiem mēnešiem – vēl pusmiljardu. Šie skaitļi ir ļoti iespaidīgi, ņemot vērā, ka lietotne kļuva visiem pieejama tikai 2017. gadā. Savukārt jaunākā statistika liecina, ka 2020. gada aprīlī – kovida pandēmijas pirmā viļņa laikā – populārā video lietotne visā pasaulē ir lejupielādēta vairāk nekā divus miljardus reižu. Turklāt tikai līdz 2020. gada septembrim vien TikTok tika lejupielādēts 315 miljonu reižu, kas ir vislielākais jebkad pieredzētais lejupielāžu pieaugums lietotnei četru mēnešu laikā.
Interesanti, ka TikTok veidotāji parūpējušies, lai no lietotnes nebūtu nemaz tik viegli iziet (jo TikTok ir lipīgs) – lietotājs var skrollēt šos video bezgalīgi, nejūtot ne laiku, kas pavadīts lietotnē, ne noskatīto video daudzumu. Turklāt Tiktoka saturam var piekļūt ne tikai reģistrētie lietotāji –jebkurš cilvēks viedtālrunī var lejupielādēt TikTok lietotni un skatīties saturu nereģistrējoties. Tiesa, tad nav iespēju sekot satura veidotājiem un laikot īsos video. Apskatīt video var arī interneta pārlūkā tiktok.com
. Atšķirībā no Facebook vai Instagram tradicionālo reklāmu attēlu vai video veidā TikTok nav. Ar ko arī apsveicam! Ir viens veids, kā zīmoli var izmantot lietotni, ir sadarbība ar populāriem tiktokeriem, lai izveidotu zīmolam raksturīgu reklāmas saturu. Tas notiek līdzīga kā jebkura cita sadarbība ar influenceriem, atšķirība vien tā, ka viss notiek 15–120 sekunžu video formātā.
Protams, Tiktokā ir arī savas zvaigznes, kas ne tikai atpazīstamas interneta vidē, bet arī pelna lielas naudas summas. Viena no tām ir amerikāņu meitene Čārlija Damelio (Charli D’Amelio), viņa ir vispopulārākā satura radītāja Tiktokā – 16 gadu vecumā Čārlija savā kanālā sapulcējusi 100 miljonus sekotāju. Žurnāls Forbes viņu ierindojis otrajā vietā pelnošāko TikTok zvaigžņu sarakstā – Čārlija Damelio 2019. gadā nopelnījusi aptuveni četrus miljonus dolāru. Viens reklāmas posts viņas kontā maksā aptuveni simts tūkstošus.
Tiktokā spīd arī mūsu pašmāju zvaigznes, kas pulcē lielu sekotāju skaitu. Viens no populārākajiem latviešu Tiktoka personāžiem ir kāds kungs Pāvels Rodcevičs (lietotājvārds – @dednahype), kuram ir desmit miljoni sekotāju. Pārsvarā šā konta video vēsta par pusmūža vīrieti, kuram ir alkohola atkarība, un viņa ikdienas dzīvi joku formātā. Populāras ir arī Latviešu māsas ( Latvian_Sisters)– divas meitenes: Lidija un Elīna. Viņas skatītājiem iepatikušās savstarpējās izjokošanas dēļ. Viņu TikTok kontam “Latvian Sisters” ir 1,6 miljoni sekotāju.
Mums vienmēr bija labs saturs, neizmantojām rupjības, vulgārismu, centāmies veidot tādus video, lai, noskatoties vienu, jau gribētos redzēt nākamo,” atminas Lidija. Īpaši emocionāls un aizraujošs izvērtās laiks, kamēr no 700 tūkstošiem sekotāju māsas tika līdz miljonam. Visvairāk no ASV, Baltkrievijas, Ukrainas, Krievijas, protams, seko arī Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji.
Darbošanās sociālajos tīklos abām ir pilna laika darbs, kas sniedz ne tikai gandarījumu, bet arī nodošina finansiāli. Māsas nolēmušas iegūt atbilstošu izglītību un studē RISEBA audiovizuālo mediju mākslu. Lidija vēlas kļūt par režisori, Elīna savu nākotni saista ar producentes darbu. Abas ir laimīgas, ka, pateicoties TikTok, ir atradušas savas sapņu profesijas un darbu, ko mīl. Latvian Sisters kaļ jaunus plānus un nedomā apstāties pie sasniegtā: “Ir jāsapņo un jārīkojas, tikai tad sapņi piepildās! Pašlaik duets ir likvidēts un katra māsa darbojas atsevišķi.
Views: 471