Elektroauto Latvijā.
elektroauto Latvijā

Elektroauto Latvijā.

Elektroauto ir nākotne un tajā virzienā soļo arī Latvija.

Elektroauto Latvijā.Dīzeļdzinēji nogrims aizmirstībā, tāpēc rodas jautājums: kas tos aizstās? Daudziem ir arī tāds jocīgs viedoklis. Cik cilvēku, tik viedokļu! (piekrītu). Auto (vieglais vai smagais) kādu pirkt? Šobrīd ir grūta (sieviete-NĒ) un atbildīga (ļoti dārga) lēmuma priekšā: izvēlēties bateriju elektroauto vai auto ar elektropiedziņu, ko darbina ūdeņraža degvielas šūnu tehnoloģija ..u.t.t. Sākotnējais tālāk tiks nedaudz izķidāts!


Elektroauto Latvijā. Elektroauto pieprasījums Latvijā, protams arī visā pasaulē, 2021. g. turpinājis izaugsmi. Mūsdienu elektroauto izstrādē galvenais ir efektivitāte un pēc iespējas mazāka gaisa pretestība. Noslēdzot 2021. g. Latvijā bija par 75% vairāk elektroauto nekā gadu iepriekš. Gadā kopumā elektroauto ieņēma 4.35% no jauno automašīnu tirgus.

Elektroauto Latvijā.Iegādājoties jaunu auto, parasti tiek vērtēti šādi kritēriji: cena, ekspluatācijas izmaksas, ražotāja garantija u.tml. Vēl kāds svarīgs faktors, ko ņemt vērā, ir mašīnas likviditāte (pārdot ss.com) pēc garantijas perioda. Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav, taču attiecībā uz elektroauto ilgmūžību sabiedrībā valda dažādi mīti. Tas nozīmē, ka, piemēram, jauns ar vienu uzlādi nobrauc līdz 370 km, pēc astoņiem gadiem ar vienu uzlādi varēs veikt apmēram 200 km. Kas ir ļoti maz, un tāpēc jākratās no viņa vaļā.

Elektroauto Latvijā. 2021. gads Latvijā bijis notikumiem bagāts. Latvijā notika IIHF Pasaules čempionāts – tā laikā izmantotās automašīnas visas bija elektriskās, CSDD noslēdza 3. un pēdējo e-mobi uzlādes tīkla kārtu – e-mobi tīklā tagad ir 141 ātrā uzlādes stacija, apstiprinātas subsīdijas elektroauto iegādei – jauna elektroauto iegādei varēs iegūt līdz pat 6’500 € atbalstu, lietotam – 3’750 € ( pēc citas informācijas, finansējuma apmērs jauniem elektromobiļiem ir noteikts 4500 eiro, lietotiem elektromobiļiem un jauniem ārēji lādējamiem hibrīdauto – 2250 eiro ), Latvijā atvērās Ionity uzlādes stacija – Ādažos var lādēties ar 350 kW lielu jaudu.

Šis gads (2022.g) solās būt elektro auto izrāviena gads,

kas daudziem ražotājiem piedāvā arī “restarta” iespējas. Jau šobrīd var novērot, ka šajā segmentā būtisku izrāvienu demonstrē atsevišķi ražotāji, kuri nebūt nebija pēdējo gadu favorīti iekšdedzes laikmetā. Tas tikai palielinās konkurenci un padarīs jaunās tehnoloģijas pieejamākas lielākai sabiedrības daļai.

Stāmerienas Bānīša svētku ietvaros norisinājās jau septītais, ikgadējais elektroauto lietotāju salidojums

Elektroauto Latvijā. 2022. gada 1. janvārī Latvijā uzskaitē bija 2174 elektromobiļi. No 2021. gada sākuma to skaits ir audzis par 75%.

BMW vadītājs Olivers Cipse izteicies, ka pāragra atteikšanās no iekšdedzes dzinēja nenesīs ieguvumus ne klimata saglabāšanā, ne arī citos jautājumos. Šādu viedokli Cipse paudis sarunā aiz slēgtām durvīm, tiekoties ar Vācijas Bundestāga politiķiem. Cipse uzsver, ka joprojām pārliecinoši pieprasītākais jaudas agregāts ir tieši iekšdedzes dzinējs, tāpēc pārejai uz elektrību jānotiek ĻOTI pakāpeniski un arī pārdomāti.

Es šeit apkopoju nelielu man pieejamo informāciju. Man pašam nav bijusi darīšana ( līdz šim ) ar elektroauto, taču nostāstus un slēdzienus, par tiem, esmu dzirdējis daudz. Visam tam ko es šeit rakstu, pēc manām domām, var ticēt tikai par kādiem 75%. Jo visa pamatā ir mārketings. Katrs pats sev var izdarīt secinājumus, kā to izdarīju es.

Elektroauto Latvijā. Noteikumi Nr. 896 “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā – atbalsts bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu iegādei” nolikums”, kas stājas spēkā 28. decembrī, nosaka elektromobiļu un ārēji lādējamu hibrīdauto iegādes vērtēšanas kritērijus, projektu pieteikšanas, izskatīšanas, apstiprināšanas un finansējuma piešķiršanas kārtību ( paredzams ka ar laiku viss mainīsies )

Elektroauto Latvijā.Noteikumos ir paredzēts, ka projekta iesniedzējs – projekta īstenotājs būs komersants, bet atbalsta saņēmējs – fiziska persona, kura varēs iegādāties ne vairāk kā vienu automobili mājsaimniecības locekļu mobilitātes nodrošināšanai.

volkswagen iD4
VW ID.4

Visi projektu iesniedzēji, kuri noslēgs līgumus par projektu īstenošanu ar SIA (sabiedrību ar ierobežotu atbildību) “Vides investīciju fonds”, būs tiesīgi saņemt atbalstu par šajos noteikumos atbilstošo mazemisijas un bezemisijas transportlīdzekļu pārdošanu brīvas konkurences ietvaros.

Kādus auto atbalsta

Elektroauto Latvijā.Noteikumu mērķis ir veicināt siltumnīcefekta gāzu emisiju (SEG emisiju) samazināšanu, atbalstot tādu transportlīdzekļu ieviešanu Latvijā, kuri pēc savas konstrukcijas:

  • par vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas un kuru SEG emisijas ir 0 g CO2/km (elektromobilis);
  • par mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas, un tam ir uzstādīts arī iekšdedzes dzinējs, un kopējās SEG emisijas ir līdz 50 g CO2/km atbilstoši pasaulē saskaņotā vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras svērtajam kombinētajam ciklam (ārēji lādējams hibrīdauto).

1000 eiro par veco auto

Lai stimulētu mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādi, noteikumi paredz papildu atbalstu 1000 eiro apmērā par atbalsta saņēmēja īpašumā esoša M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļa norakstīšanu, to nododot apstrādes uzņēmumam saskaņā ar Nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošanas likumu. Transportlīdzeklim atbalsta saņēmēja īpašumā ir jābūt Latvijā reģistrētam vismaz pēdējos trīs kalendāros gadus, tam tikpat ilgi jābūt izmantotam ceļu satiksmē, kā arī ir jābūt aprīkotam tikai ar iekšdedzes dzinēju un ciklā starp pēdējām trim pamatpārbaudes apskatēm ir jānobrauc vidēji 5000 km gadā.

Elektroauto Latvijā. Otrs stimulējošais faktors elektroauto iegādei paredz, ka projekta īstenotājs atbalsta saņēmējam piedāvās papildu atlaidi vismaz 1000 eiro (bez PVN) apmērā vai citu vienu vai vairākus papildu stimulējošus risinājumus minētā finansiālā ekvivalenta apmērā, ja atbalsta saņēmējs iegādājas jaunu elektromobili. Savukārt lietota elektromobiļa iegādei projekta īstenotājam atbalsta saņēmējam ir jāpiedāvā papildu atlaide vismaz 500 eiro (bez PVN) apmērā vai cits viens vai vairāki stimulējoši risinājumi minētā finansiālā ekvivalenta apmērā.

Elektroauto Latvijā. Ja tavos plānos ir auto nomaiņa vai varbūt pirmā personīgā auto iegāde, varbūt tieši videi draudzīgs auto būs tev piemērotākais, jo tam ir daudz priekšrocību – sākot no lētākas pārvietošanās, līdz nodokļu atlaidēm. Tāpēc iepazīsties ar svarīgāko, kas jāzina, ja vēlies iegādāties auto ar valsts atbalstu. 

peugeot e-2008 GT
Peugeot e-2008

Bieži starp cilvēkiem, kas ir nolēmuši iegādāties vai interesējas par elektromobiļu iespējām Latvijā, rodas jautājums – kādi elektromobiļi ir nopērkami?

Elektroauto Latvijā. 2021. gada griezumā Latvijā tika reģistrēti vairāki līdz šim Latvijā neredzēti elektroauto – Audi e-tron GT, Audi Q4 e-tron, BMW iX, BMW iX3, BYD E5, Citroen e-C4, Citroen e-Jumpy, Dacia Spring, Hyundai Ioniq 5, Lexus UX300e, Mercedes-Benz EQA, Mercedes-Benz EQV, Merdes-Benz e-Sprinter, Opel Corsa-e, Opel Mokka-e, Peugeot Expert, Peugeot e-Partner, Seat e-Mii, SUDA SA01, Škoda Enyaq, Tesla Model Y, Volvo XC40 un Volkswagen ID.4. Nākamos divus gadus būs pieejams atbalsts EV iegādei, tamdēļ varam sagaidīt, ka izaugsme būs vienmērīgāka. Sagaidām arī ir, ka cietīs pirmais 2022. gada ceturksnis, jo vēl nav apstiprināti pirmie atbalsta instrumenta dīlercentri.

Uz 2021. gada novembri Latvijā reģistrēto elektroauto Top15:
1) BMW i3 (2022.g jūlijā tiks pārtraukta ražošana)
2) Nissan Leaf
3) VW e-up!
4) Renault Zoe
5) Tesla Model 3
6) Škoda Enyaq
7) Hyundai Kona
8) Audi e-tron
9) Tesla Model S
10) Hyundai Ioniq
11) Nissan eNV200
12) Porsche Taycan
13) VW ID.3
13) VW Golf
15) Kia Soul

Valsts virzība

Elektroauto Latvijā. Tagad, kad Eiropas Komisija ir ierosinājusi aizliegumu tirgot jaunu iekšdedzes dzinēju automašīnas no 2035. gada, ir skaidrs, ka elektroauto popularitāte augs ne tikai globāli, bet arī Latvijā. Jāsaka gan, ka tas nav vietējo politiķu nopelns.
Šobrīd izskatās, ka valsts kārībā ir tādi jautājumi (attiecībā uz klimata pārmaiņām), kuriem vajadzēja būt aktuāliem brīdī, kad izstrādāja NEKP 2030. Atliek cerēt, ka Fit for 55 Latvijas izpildījumā nebūs tikai vēlmju saraksts.
Uz doto brīdi izskatās, ka valsts paļaujas uz transporta sektora pašplūsmu un lielāku varu, lai risinātu problēmu, kas skar visus.

TRANSPORTLĪDZEKĻA IEGĀDES KĀRTĪBA

Pieteikties atbalsta saņemšanai no 2022.gada marta vidus varēs elektroniski interneta vietnē www.ekii.lv sadaļā konkursi, veicot šādas darbības:

  1. Fiziskā persona aizpilda pieteikumu atbalsta saņemšanai (elektroniska forma, parakstot ar elektronisko parakstu).
  2. Pārdevējs to 5 darbadienu laikā izvērtē un, ja atbilst prasībām, tad tiek slēgts līgums par atbalsta saņemšanu.
  3. Fiziska persona vai līzinga devējs samaksā pārdevējam pirkuma summu, atskaitot Pārdevēja atbalstu (ja tāds bija) un EKII finansējumu.

TRANSPORTLĪDZEKĻA EKSPLUATĀCIJAS NOSACĪJUMI

Piecu gadu laikā kopš transportlīdzekļa iegādes brīža ir jāsasniedz 52 000 km nobraukums un līdz brīdim, kad ar transportlīdzekli sasniegts noteiktais nobraukums (no brīža, kad transportlīdzeklis reģistrēts atbalsta saņēmēja īpašumā vai turējumā):

Elektroauto Latvijā. jānodrošina transportlīdzekļa pastāvīga reģistrācija Latvijas Republikas teritorijā, fiziskā persona ir iegādātā transportlīdzekļa turētājs, aizliegts to pārdot, mainīt, ieguldīt kapitālsabiedrībā un nodot bez atlīdzības;
Elektroauto Latvijā. netiek izmantots saimnieciskās darbības veikšanai;
Elektroauto Latvijā. jānodrošina transportlīdzekļa ekspluatācija atbilstoši normatīvajiem aktiem par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa;
Elektroauto Latvijā. jānodrošina transportlīdzekļa apdrošināšana pret bojāejas riskiem.

ATBALSTĀMO AUTO MODEĻU SARAKSTS (uz 2022.g martu)

Konkursā kopā /2022.g/ ir iesniegti 68 projektu iesniegumi no 59 auto tirgotājiem par 364 dažādu modeļu mašīnām. Lētākā jauna modeļa cena 14 463 eiro, bet vidējā cena – 38 809 eiro.

  • Cenu diapazonā līdz 20 000 eiro – 3 ražotāju Dacia, Hyundai un Volkswagen trīs modeļi.
  • Cenu diapazonā no 20 000 līdz 30 000 eiro – 16 ražotāju (BMW, Citroen, DFSK, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Mazda, Mini, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Škoda, Toyota un Volkswagen) 65 modeļi.
  • Cenu diapazonā no 30 000 līdz 40 000 eiro – 12 ražotāju (Citroen, Hyundai, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Škoda, Toyota, Volkswagen, Cupra, KIA un Mercedes-Benz) 129 modeļi.
  • Cenu diapazonā no 40 000 līdz 50 000 eiro – 12 ražotāju (BMW, Citroen, Hyundai, Peugeot, Škoda, Toyota, Volkswagen, Mercedes-Benz, Tesla, Audi, Suzuki un Lexus ) 91 modelis.
  • Cenu diapazonā no 50 000 līdz 60 000 eiro – 10 ražotāju (BMW, Citroen, Hyundai, Peugeot, KIA, Mercedes-Benz, Tesla, Audi, Volvo un Jaguar) 55 modeļi.

Elektroauto Latvijā. Ņemot vērā to, ka nav nepieciešama dīzeļdegvielas vai benzīna iegāde, vairs nav jāuztraucas par pasaules naftas cenu nepārtrauktajām izmaiņām. Elektrības izmaksas ir stabilākas, kā arī vieglāk prognozējamas (par šo es šaubos!!!).

Arī apkope ir vienkāršāka. Elektroautomobiļiem ir mazāk kustīgo detaļu, tiem nav izplūdes sistēmas, dzinēja filtri un siksnas, tiem ir mazākas un efektīvākas dzesēšanas sistēmas un nav nepieciešama degviela, kā arī automobiļa bremzēm ir mazāks nodilums. Baudiet vairāk laika uz ceļa un mazāk garāžā (tas, laikam ir domāts, ar tukšu bateriju).

Kā pagarināt akumulatora mūžu?

Neraugoties uz vienkāršāku apkopi, esošajiem un topošajiem bezizmešu auto īpašniekiem bieži rodas jautājumi par ekspluatāciju, kas ietver ikdienas izmaksas, uzlādes laiku, patēriņa optimizāciju un visbeidzot – akumulatora ekspluatācijas laika pagarināšanu.

Elektroauto Latvijā.. Svarīgi uzraudzīt uzlādes līmeni

Papildu zemākām elektroauto ikdienas uzturēšanas izmaksām visi ražotāji piedāvā vēl vienu būtisku priekšrocību – ārkārtīgi garu akumulatora garantijas laiku, kas bieži pārsniedz tradicionālajiem automobiļiem paredzēto. Daudzi rūpnieki spēkratiem ar iekšdedzes dzinēju dod 5 gadu vai 100 000 km garantiju – tas ir kļuvis par industrijas standartu. Turpretim galvenajam akumulatoram ražotāji dod 8 gadu vai 160 000 km garantiju. Un tiek garantēts, ka pēc 8 gadiem vai 160 000 km nobraukuma akumulators būs saglabājis vismaz 70% sākotnējās kapacitātes.

Lai panāktu, ka pēc vairākiem gadiem vai daudziem desmitiem tūkstošu kilometru akumulators būtu dzīvīgāks par solīto, pats vadītājs var veikt dažas vienkāršas darbības. Tātad akumulatora ilgmūžību galvenokārt ietekmē trīs faktori – uzturētais uzlādes līmenis, uzlādes jauda un temperatūras regulācija. Ļoti svarīgākais aspekts, kas atkarīgs no paša vadītāja, ir pareiza akumulatora uzlāde un izlāde. Ražotāji parasti katram modelim norāda pilnas uzlādes un izlādes ciklu skaitu (100% – 0% – 100%), kuru pārsniedzot akumulatora ietilpība samazinās.

Elektroauto Latvijā.. Akumulatoru nedrīkst izlādēt pilnībā

Ja savam akumulatoram vēlat visgarāko mūžu, tad uzlādes līmeni turiet robežās no 40 līdz 80%.

Gadījumi, kad izlādējas līdz nullei, ir reti, taču tas var notikt arī tad, ja ilgstoši ar mašīnu nebraucat. Pat ja tā netiek izmantota, akumulatora uzlādes līmenis var kristies pat par 1% dienā. Tāpēc, ja plānojat auto novietot stāvēšanai uz ilgāku laiku, to vajag pienācīgi uzlādēt. Vairāk akumulatora nolietojumu ietekmē tieši izlādes ātrums. Ražotāji neslēpj, ka, iespiežot akseleratora pedāli “grīdā” bieži un stipri, akumulators tiek izlādēts 2, 3 vai pat 6 reizes ātrāk nekā standarta apstākļos.

Elektroauto Latvijā.. Akumulatora veiktspēja ziemā var samazināties

Temperatūrai noslīdot zem nulles, bieži vien atklājas auto vājās vietas, – un elektromobiļi nav izņēmums, akumulatora kapacitāte un veiktspēja var pasliktināties, ja ārā ir mīnusi. Pats spēkrata īpašnieks šeit neko nevar ietekmēt, jo ražotāji neparedz iespēju temperatūras pārvaldības sistēmā iejaukties no malas. Lai uzturētu optimālu akumulatora temperatūru, tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas: siltumsūknis, elektrisks spoles sildelements vai – abu tehnoloģiju kombinācija. Litija jonu akumulatora atvēsināšanai tiek lietota šķidrumdzese, bet apsildei – 5 kW siltumsūknis un tādas pašas jaudas sildelements. Akumulatori bez temperatūras pārvaldības sistēmas zaudē vairāk enerģijas gan karstumā, gan aukstumā.

Elektroauto Latvijā. Nedrīkstam aizmirst arī riepas

Kopā ar automobiļu ražotājiem jaunumus prezentē arī riepu ražotāji – elektromobiļiem galīgi nav piemērotas tās riepas, kas tiek uzstādītas automašīnām ar benzīna vai dīzeļa motoru. Lai simtprocentīgi izmantotu elektrisko transportlīdzekļu potenciālu, parasti tiek izmantotas stingri modificētas riepas. Elektromobiļi no automašīnām ar iekšdedzes dzinējiem atšķiras ne tikai ekoloģijas ziņā. Iespējams, galvenā atšķirība ir svars – tie ir par kādiem 500-600 kg smagāki par tradicionālajām automašīnām, tāpēc riepu ražotāju galvenais uzdevums ir nostiprināt riepas sānu sienu, lai riepa varētu tikt galā ar papildu svaru.

Kad gandrīz pirms desmit gadiem jauno auto tirgū ienāca elektriskais BMW i3, daudz diskusiju izraisīja ne tikai tā piedziņa, tehnoloģijas un dizains, bet arī īpaši šaurās riepas. Tās lauza tradīcijas, ka automašīnas riepām ir jābūt ar zemu profilu un platām. Visbiežāk piemērotākās riepas ir tās, ko jau sākotnēji ir izvēlējies automašīnas ražotājs. Elektroautomobiļu gadījumā tās vēl jo vairāk ir īpaši pielāgotas automašīnas īpatnībām un vajadzībām, lai nodrošinātu maksimālu brauciena efektivitāti un drošību.

Izrādās ka tās arī nebūs īstās! Laikam ejot viss mainās! Tagad, kad ielās parādās aizvien vairāk elektromobiļu un liela daļa no tiem ir arī gruntīgi spēkrati ar augstas veiktspējas elektromotoriem un smagām baterijām, kas nodrošina ne tikai lielu sniedzamību, bet arī augstu veiktspēju un paātrinājumu līdz 100 kilometriem stundā pat 3 sekundēs, i3 tipa šaurās riepas neder. Tādu auto kā Mercedes EQS, Tesla Model X vai Audi e-tron GT ražotāji saskaras ar izaicinājumiem, kam risinājumi jāmeklē esošajā riepu piedāvājumā kam jāspēj uz ceļu pārnest 600, 700 un vairāk ņūtonmetru griezes moments.

Riepām ir jābūt ar zemu rites pretestību, kas uzlabo sniedzamības rādītājus un samazina troksni, pie viena nodrošinot maksimālu komfortu, bet tai pašā laikā riepām ir jānodrošina auto veiktspējai atbilstoša saķere un maksimāla drošība.

Riepām ir jāspēj izturēt momentānais griezes moments un transportlīdzekļa palielinātais svars. Tām arī jāpalīdz palielināt nobraucamo attālumu un samazināt rites troksni, kas klusā elektroauto ir pamanāms labāk.

Elektroauto Latvijā. Kas tad apkops elektromobiļus, ja to kļūs vēl vairāk? Tāds ir jautājums!

Elektroauto Latvijā.Transportlīdzekļu nākotne ir elektriska vai vismaz “hibrīda”, tomēr šī nākotne nav tikai par ražošanu, pārdošanu un pirkšanu, tā ir arī par šo automašīnu apkopi un remontu. Gan autorizētajiem un neatkarīgajiem auto servisiem, gan profesionālajām izglītības iestādēm jau laikus ir jādomā par atbilstoši kvalificētu speciālistu pieejamību.

Liela daļa automobiļu zīmolu noteiktā periodā ir apņēmušies pārtraukt ražot benzīna vai dīzeļdegvielas dzinēju spēkratus. Biežāk publiski tiek minēts 2030., 2040. vai 2050. gads, kad no konveijeriem ripos tikai elektriskie auto.

Objektīvi raugoties – 2030. gads ir tepat aiz durvīm. Pašlaik auto servisi – kā neatkarīgie, tā oficiālie auto zīmolu pārstāvji – par tehniķu izglītošanu rūpējas paši. Taču loģiski būtu, ja valsts virza noteiktas jomas attīstību, tad arī valsts rūpējas, lai būtu atbilstoši speciālisti, kas šajā jomā strādā. Tiesa, katra ražotāja elektriskais automobilis atšķiras, taču vienlaikus pamati, kā strādāt ar augstsprieguma elementiem, kā ievērot drošību, ko darīt nelaimes gadījumā, – ir vieni.

Elektroauto uzbūve prasa ne tikai vispārīgas zināšanas par tā uzturēšanu, apkopi un remontu, bet arī papildu ražotāja sertifikāciju darbam ar noteiktām komponentēm, piemēram, lai drīkstētu izjaukt akumulatoru un mainīt tā šūnas.

Elektroauto Latvijā. Latvijā darbību uzsācis jauns elektroauto uzlādes tīkls Eleport

Tas ir Igaunijas elektroauto uzlādes tīkls kurš tuvākajā nākotnē piedāvās arī elektroauto īres pakalpojumu. Jaunais un modernais elektroauto uzlādes tīkls Eleport ir uzsācis darbību Latvijas tirgū, piedāvājot klientiem jaunākās paaudzes maiņstrāvas uzlādes ierīces līdz 22 kW, ātrās uzlādes stacijas un ultra ātrās uzlādes stacijas, kas ļauj uzlādēt vairāk par 100km nepilnās 5 minūtēs.

Eleport piedāvā uzņēmumiem uzstādīt elektroauto uzlādes stacijas bez maksas!!!

Sekmējot klimatneitrālas transporta nozares attīstību, uzlādes tīkls Eleport piedāvā Latvijas uzņēmumiem iespēju uzstādīt jaunas elektroauto uzlādes stacijas publiskai lietošanai, uzņemoties visas izmaksas, kas rodas uzstādīšanas procesā. Ja uzņēmumam jau ir uzstādītas elektroauto uzlādes stacijas, tad Eleport piedāvā pievienot to savam uzlādes tīklam. Šādā veidā klientiem tiks nodrošinātas vēl lielākās ērtības publiski pieejamā tīklā ar vienotu apmaksas sistēmu.

ŠKODA ENYAQ iV
ŠKODA ENYAQ iV

Elektroauto Latvijā. BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI UN ATBILDES, PAR HIBRĪDAUTO UN ELEKTROAUTO

1) Kur es varu uzlādēt elektroauto?

Elektroauto uzlādes vietas ir izvietotas visā Latvijā, un tās atrodas blakus populārām vietām: pie tirdzniecības centriem, degvielas uzpildes stacijām, dzīvokļu ēkām, veikaliem. Uzlādes vietas viegli palīdzēs atrast automašīnas navigācijas sistēma. 
Hibrīda modeļiem par uzlādi vispār nav jādomā. Automašīna uzlādēs akumulatoru braukšanas laikā, bremzējot vai esot tukšgaitā.

2) Vai mūsu (aukstajā) klimatā vispār var braukt ar hibrīdauto un elektroauto?

Elektriskais akumulators (litija jonu polimēra akumulators) ir īpaši radīts tieši ziemeļvalstu klimatam. Hyundai izstrādāto akumulatoru apsildes sistēma nodrošina elektriskajiem akumulatoriem lielāku ekonomiskumu un ilgāku darbmūžu. Ja automašīna lielā aukstumā dažas dienas ir nostāvējusi, var gadīties, ka akumulatora izturības laiks būs īsāks. Tādēļ plānojiet savus izbraucienus tā, lai, ja lielā salā automašīna pāris dienas nav lietota, tad pirms garāka brauciena ņemiet vērā, ka vajadzētu apmeklēt auto uzlādes vietu. Tā kā automašīna uzlādes laikā arī vienlaikus sildās, tad pēc uzlādes varat droši sēsties siltā automašīnā un uzsākt ceļu.

3) Cik ilgi var braukt ar vienu uzlādi?

Ar akumulatoru darbināmajiem elektromobiļiem pilsētā var nobraukt gandrīz 700 km un kombinēti – aptuveni 460 km. Faktisko braukšanas distanci ietekmē braukšanas stils un laikapstākļi. Ar plug-in hibrīda modeļiem var nobraukt aptuveni 52 km tikai ar elektrisko enerģiju, pēc tam automātiski pārslēdzoties uz benzīna dzinēju, un var turpināt braukt tāpat kā ar hibrīda dzinēju.

4) Kas notiks, ja elektroakumulators braukšanas laikā izlādēsies?

Elektroauto ir iebūvēta brīdināšanas sistēma, kas diezgan precīzi parāda cik tālu var aizbraukt. Uzlādējamais hibrīds pārslēdzas uz benzīna dzinēju, kad elektroakumulatora līmenis nokrītas līdz 15%. Vienlaikus benzīna dzinējs uzsāk elektroakumulatora uzlādi, taču efektīvāk tomēr ir to uzlādēt ar lādētāju. Hibrīda elektroakumulatoru uzlādēt nevajag, jo tas automātiski uzlādējas pats braukšanas laikā.

5) Cik laika aizņem uzlāde?

Uzlādes laiks ir atkarīgs no tā, cik tukšs ir jūsu automobilis, cik jaudīgs ir lādētājs un cik lielu jaudu var saņemt automobilis. Sīkāku informāciju var atrast modeļa tehniskajos datos.

6) Cik drošs ir elektroauto?

Pateicoties zem automašīnas uzstādītajam akumulatora blokam, elektroauto smaguma centrs atrodas īpaši zemu. Tas uzlabo automašīnas manevrētspēju un kustīgumu. Automašīnām ir autonoma ārkārtas bremzēšanas un aklo stūru noteikšanas sistēma, kā arī sistēma, kas palīdz noturēties uz braukšanas joslas. Inteliģentā ātruma uzturēšanas sistēma papildus kruīza kontrolei automātiski ieturēs arī drošu atstarpi starp jums un priekšā braucošo automašīnu. No drošības viedokļa vissvarīgāko auto virsbūves struktūru nostiprināšanai ir izmantota karstā štancēšana, modernu tehnoloģiju līmvielas u.c.

Neskatoties uz transportlīdzeklī esošajām palīgsistēmām, par satiksmes stāvokļa novērošanu un transportlīdzekļa kontroli vienmēr atbild vadītājs. Tādi apstākļi kā ceļa stāvoklis, ceļa zīmes vai laikapstākļi var ierobežot palīgsistēmu darbību!

7) Kā ir braukt ar elektroauto?

Elektromobiļi ir pazīstami ar klusu un vienmērīgu braukšanu. Pilna hibrīda vai plug-in hibrīda automobiļi, kas pilsētas satiksmē izmanto elektromotoru, arī darbojas ļoti klusi (riepu skaņu var dzirdēt). Arī jaunie daļējā hibrīda automobiļi ir pārsteidzoši klusi. Braukšana ar tiem nemaz nav sarežģīta.

8) Kā elektroauto uzlādē 12 V papildu akumulatoru? Kad tas notiek?

Kad automašīna ir novietota stāvēšanai, automašīnas sistēma periodiski pārbauda 12 V akumulatora uzlādi un uzlādē to atbilstoši vajadzībai – vismaz ik pēc trijām dienām. Kad automašīna ir savienota ar lādētāju, automātiski notiek arī 12 V akumulatora uzlāde.

9) Ko darīt, ja elektroauto uzlādes lūka neatveras?

Iespējams, ka lūku ir grūti atvērt sniega vai ledus dēļ. Notīriet lūku un tās apkārtni ar sniega slotiņu un mēģiniet to atvērt vēlreiz. Ja lūka tomēr neatveras, ar nelielu spēku paklauvējiet pie lūkas, lai sadauzītu ap to esošo ledu, un atveriet lūku. Pirms uzlādes kontakta ievietošanas, notīriet zem lūkas uzlādes savienojumu vietas apkārtnē esošo sniegu. Pabeidzot uzlādi, pirms lūkas aizvēršanas notīriet uzlādes savienojumu apkārtni no tur sakritušā sniega vai lietusūdeņa.

10) Ko darīt? Automašīnas komplektā esošais lādētājs mirgo sarkanā krāsā un nesāk automašīnas uzlādi.

Iespējams, ka ir radusies kļūme strāvas tīkla savienojumā vai uzlādes ierīcē. Atvienojiet lādētāju no strāvas tīkla un automašīnas. Vizuāli pārbaudiet uzlādes iekārtu un strāvas tīkla savienojumu, vai nav redzamas ārēju bojājumu pazīmes. Ja uz automašīnas oriģinālās uzlādes ierīces ir pamanāmas bojājumu pazīmes, vērsieties pie speciālista.

11) Uz rādītāja ir parādījies bruņurupuča attēls, ko tas nozīmē?

Šī lampa iedegas tad, kad augstsprieguma akumulators ir iztukšojies līdz kritiskajai robežai. Pie pirmās iespējas pieslēdziet automašīnu lādētājam. Ja turpināsiet braukt, akumulators var iztukšoties pilnībā un automašīna var apstāties.

12) Kā riepu izvēle ietekmē elektrības patēriņu?

Tāpat kā automašīnai ar iekšdedzes dzinēju, degvielas patēriņš ir atkarīgs no gadalaika, temperatūras, ceļa apstākļiem, braukšanas ātruma, braukšanas stila un riepu spiediena, arī elektroauto elektrības patēriņu ietekmē šie paši faktori. Parastie faktori un braukšanas metodes, kas veicina ekonomiskumu, arī palīdzēs, lai ar vienu uzlādes reizi varētu nobraukt lielāku attālumu.

13) Cik maksā brauciens ar elektroauto vai elektrohibrīda automašīnu? Vai ar elektrohibrīda automašīnu no sākuma būtu jānobrauc garāks ceļa posms ar elektrību vai vajadzētu jau uzreiz braukt kā ar hibrīdu? Kā ir izdevīgāk?

Automašīnas instrumentu panelī var apskatīt veikto braucienu elektrības patēriņu. Piemēram: elektrības patēriņš ir 15 kW uz 100 km. Sareiziniet 15 kW ar savu elektrības tarifu un saņemsiet elektrības cenu par 100 km. Elektrohibrīda izdevīgumu vislabāk var novērtēt, ja akumulators tiek uzlādēts no strāvas tīkla pēc iespējas biežāk, ideāli – vienmēr, kad akumulators ir tukšs. Jo lielāks ir elektrobrauciena īpatsvars, jo ekonomiskāka ir automašīna.

Audi e-tron 50
Audi e-tron 50
14) Vai 100% tukšu elektroauto var vilkt?

Elektroauto nav atļauts vilkt, transportēšana ir jāveic, novietojot to uz cita transporta (evakuātora).

15) Ja transportlīdzeklis ar elektrisko akumulatoru aizdegas, vai ir īpaši nosacījumi tā dzēšanai salīdzinot ar parastu automašīnu?

Glābšanas dienestam pastāv iekšējās kārtības noteikumi šādām situācijām. Ja elektroauto aizdegas, no sākuma ir jāinformē apkārtējie cilvēki par radušos briesmām un jāsazinās ar glābšanas dienestu.

16) Ja automašīna tiek lādēta, vai vienlaicīga tās uzsilde vai vienkārši tas, ka automašīna ir ieslēgta (piem., vasarā sēdi automašīnā un strādā uz datora), vai šādā gadījumā uzlādes laiks būs ilgāks?

Ja elektroauto ir pievienots uzlādes stacijai, automašīnas apsildes un dzesēšanas sistēmas var būt ieslēgtas. Uzlādes laiks būs ilgāks atbilstoši tam, cik lielas noslodzes sistēmas automašīnā tiek izmantotas. Visvienkāršāk līdz uzlādes beigām atlikušo laiku var pārbaudīt instrumentu panelī.

17) Ja man mājās tiek lādēts elektroauto, vai tas nosaka ierobežojumus citiem enerģijas patērētājiem?

Tas ir atkarīgs no mājas elektrosistēmas: cik fāžu tiek lietots, galvenā drošinātāja jaudas, fāžu sadales, utt. Iesakām konsultēties ar uzņēmumu, kas ir specializējies elektrodarbos.

18) Vai veicot uzlādi var izmantot pagarinātāju?

Pagarinātāju nav ieteicams izmantot. Ja jums tomēr tas jādara, atritiniet pagarinātāju visā tā garumā. Pārliecinieties, vai pagarinātājs ir pietiekams nepieciešamā apmēra strāvas nodošanai tālāk.

19) Kur es varu veikt izmēģinājuma braucienu?

Izmēģinājuma braucienus ar elektroautomašīnām var veikt pie tuvākā dīlera!


Elektroauto lietošanas būtisks priekšnosacījums ir uzlādes staciju pieejamība. Ja pašai idejai, ka par vidi jārūpējas, sabiedrība nešaubīgi piekrīt, tad praksē šo ideju realizēt lielākoties izdodas tikai tad, ja ir nodrošinātas zināmas ērtības. Funkcionējoša un sasniedzama elektroauto uzlādes tīkla izveide ir Latvijai nozīmīgs notikums, kas dod iespēju tuvināties videi draudzīgam dzīvesveidam

.Kādas ir elektromobiļa priekšrocības? (pagaidām)
  • Nav jāmaksā ceļu nodoklis
  • Samazināts uzņēmuma auto nodoklis
  • Bezmaksas numura zīmes saņemšana
  • Samazināta cena par tehniskās apskates veikšanu
  • Bezmaksas pašvaldību autostāvvietas Rīgā un Liepājā
  • Bezmaksas iebraukšana Jūrmalā
  • Drīkst izmantot sabiedriskā transporta joslā
Kurš jaunais auto galu galā ir lētāks – iekšdedzes vai elektriskais?

Ja dīleru salonos salīdzina vienas klases automobiļus ar līdzīgu aprīkojumu, atbilde ir acīmredzama, taču aina būtiski mainās, kad aprēķinā ņem vērā arī automobiļa ekspluatāciju. Ja vien neplānojat auto turēt garāžā kā trofeju, no uzturēšanas tēriņiem izvairīties nebūs iespējams. Tādēļ eksperti iesaka tos aprēķināt, pieskaitīt spēkrata iegādes cenu un tikai tad veikt galīgo salīdzināšanu. Jo… rezultāts jūs var pārsteigt.

Elektroauto Latvijā. Pērk pat bez atbalsta

Šogad Latvija beidzot pievienojas tām valstīm, kurās elektromobiļu iegādi sekmē ar subsīdijām, un paredzams, ka martā pircēji noslēgs pirmos līgumus. Dotācijas summa ir 4500 eiro, un, ja to papildina ar dīlera piešķirto stimulu 1000 eiro apmērā, cenu atšķirība starp elektrisku modeli un iekšdedzes mašīnu ievērojami samazinās. Piemēram, labi pazīstamais Kia e-Niro ar subsīdiju maksās no 34 490 eiro, un starpība starp to un pašuzlādes hibrīdu Niro būs 9500 eiro.

Tiesa gan,

finansiālais atbalsts pagaidām paredzēts tikai privātpersonām, savukārt uzņēmumiem līdzīgu programmu visdrīzāk nāksies gaidīt vismaz līdz 2023.gadam.

Pilna servisa autonomas uzņēmums Mobire strādā visās trīs Baltijas valstīs un var lepoties ar lielu pieredzi autoparku pārvaldībā. Mobire Latvija vadītājs Jānis Trēziņš norāda, ka, aprēķinot pilna cikla izmaksas, kopējā bilance pašlaik var nosvērties par labu elektriskajam transportam!!! Pēc eksperta domām, subsīdijas ir apsveicama iniciatīva, taču elektromobiļu pircēju izvēles pamatā var būt vēl citi nopietni argumenti.

Elektroauto Latvijā. Vai elektroauto ir pakļauts lielākam sadegšanas riskam nekā dīzelis?

Pastāv viedoklis, ka elektroautomobiļi ir pakļauti lielākam aizdegšanās riskam nekā automašīnas ar benzīna vai dīzeļdzinēju. Tas arī zināmā mērā saprotams, jo, ja ziņa par kārtējo nodegušo Audi vai BMW vietu starptautiskajās ziņās neizpelnās, tad vēsts par sadegušu Tesla Model S pasauli apskrien vēja ātrumā

Tai pašā laikā eksperti ir vienisprātis, ka elektrificētie transportlīdzekļi ugunsgrēkos, kas izceļas avārijas rezultātā, nav ne vairāk, ne mazāk bīstami par automašīnām ar iekšdedzes dzinēju, jo tie atbilst vienādiem drošības standartiem.

Elektroauto Latvijā. Arī Latvijā pēc kādiem septiņiem gadiem vairums jauno auto būs elektriskie

Pavaicājiet jauniešiem, kāds ir viņu sapņu automobilis. Ja pirms gadiem 10 vai 20 saņemtu atbildi “Audi” vai BMW, tad šodien visbiežākā atbilde ir “Tesla”. Šī amerikāņu marka ar vizionāru Īlonu Masku priekšgalā spējusi elektromobili padarīt ne tikai iekārojamu, bet arī futūristisku un ērti lietojamu, gluži kā viedtālruni, ko tradicionālā autobūve tagad ar saviem jaunākajiem modeļiem mēģina noķert. Lai arī konservatīvākie autobraucēji nereti lepni paziņo “es nekad nepirkšu elektromobili”, realitātē jau pēc gadiem pieciem arī Latvijā dīlercentros jaunie auto modeļi vairums būs tikai elektriskie.

Elektroauto Latvijā.Un šis process ir neizbēgams. Tāpat kā 5G internets!

Elektromobiļu skaits pasaulē un Latvijā ar katru gadu pieaug pa vairākām kārtām – šobrīd /2022.gadā/ Latvijā ir gandrīz 4000 elektromobiļu, bet vēl pirms septiņiem gadiem to nebija pat pilni 200. “Volkswagen e-up!” elektromobilis, kas ir viens no pirmās paaudzes elektroauto pārstāvjiem. Šāds elektromobilis ir aprīkots ar tikai 18,7 kWh akumulatoru, kam ražotājs sola sniedzamību līdz 160 km. Mūsdienās šādu gabarītu modeļiem uzstāda jau lielākas ietilpības akumulatorus ar sniedzamību vismaz 350 kilometriem un vairāk.

Volkswagen e-up
e-up lādē ar ģenerātoru

160 km solītā sniedzamība jau tā ir tikai ideālos apstākļos, bet šobrīd Latvijā ir diezgan vēss laiks – pāris grādu virs nulles –, kas rezerves akumulatorā “deldē” daudz straujāk, īpaši ja autovadītājs vēlas arī siltumu salonā. Šādā klimatā ar “VW e-up!”, kam pilnībā uzlādēts akumulators, komfortablos apstākļos varbūt kādus 100 km arī var nobraukt.

Elektroauto Latvijā. Ja elektriskās mobilizācijas pionieru valstī Norvēģijā šādi skati jau ir ikdiena, tad Latvijā tas vēl ir jaunums – ceļa malā apstājies elektromobilis, kā akumulators tiek lādēts ar benzīna ģeneratoru.

Ja iekšdedzes auto gadījumā pietiek aiziet līdz tuvākajai degvielas uzpildes stacijai pēc “kanniņas degvielas”, tad elektroauto gadījumā tas ir vai nu jāvelk sakabē, vai jāved ar treileri uz mājām vai tuvāko uzlādes staciju. Vienīgā alternatīvā palīdzība uz ceļa – iekšdedzes dzinēja ģeneratora pieslēgšana elektroauto uzlādes ligzdai!

Papildināts 2024.g

Latvijā elektroauto skaits turpina pieaugt eksponenciāli!

Lai gan šobrīd elektroauto sastāda vien 1% no autoparka, ar šādiem tempiem var prognozēt, ka 2030. gadā Latvijā katra piektā mašīna būs pilnīgi elektriskā.

Ar galējo ES lēmumu par iekšdedzes dzinēju mašīnu aizliegšanu no 2035.g. un jaunajiem Euro 7 izmešu standartiem varam sagaidīt, ka elektroauto statistika arī Latvijā dažu gadu laikā uzleks līdz dominējošajam starp jaunajām automašīnām un ap 2030.g. būs interesantāk vērot benzīna (kā pēdējo iekšdedzes motora enerģijas pārstāvi) pazušanu no statistikas /par to vēl zinātnieki strīdās/.

Populārākais elektroauto Latvijā joprojām ir Nissan Leaf, kas šajā ceturksnī ieguva 22, ievietojot to kā 6. populārāko elektroauto šajā ceturksnī, atpaliekot no Tesla Model Y (47 reģistrācijas), Tesla Model 3 (46), BMW i3 (33), Audi Q8 e-tron (30) un GWM ORA 03 (28).
Tieši GWM ORA 03 būtu vērts izcelt. Tā pārdošana ir sākusies vien februārī un pēc pēdējās dzirdētās informācijas, ir noslēgti līgumi par vairāk nekā 100 vienībām, no kurām vairums jau ir uz Latvijas ceļiem. Ar šādiem tempiem ir iespējam iekļūt pat Latvijas Top 5 jauno automašīnu sarakstā.

Elektroauto Latvijā.


Starp jaunajām automašīnām iepriekšējā ceturksnī benzīns joprojām dominēja ar 66.0% tirgus, dīzelis – 21.5%, elektrība – 6.8% (9.7% kopā ar PHICEV) un gāze ir 0.0% (2.8% kopā ar benzīna hibrīdu). Tomēr vieglajiem komerctransportiem ir jāsaņemas. Tur aina ir joprojām bēdīga – dīzelis dominēja ar 93.8% tirgus, benzīns ieņēma 4.7%, elektrībai – 1.2% un gāze ir 0.1% (0.2% kopā ar benzīna hibrīdu).
Šobrīd tas varbūt neizskatās reālistiski, bet, ņemot vērā, ka EK ir lēmusi, ka iekšdedzes dzinēju jaunas reģistrācijas netiks vairs atļautas, varam pieņemt, ka starp 2026. un 2030. gadu elektroauto dominēs gan vieglajās pasažieru, gan vieglajos komerctransportlīdzekļos.

Elektroauto Latvijā.

Views: 85