Katra klaviatūras taustiņa nozīme
datora klaviatūra

Katra klaviatūras taustiņa nozīme

Katra klaviatūras taustiņa nozīmeDatora tastatūra jeb datora klaviatūra ir datora ievades iekārta. Standarta datora tastatūrai ir 101 vai 104 taustiņi. Datora tastatūrai (ierasti QWERTY tipa) ir vairāk kā simt taustiņu, turklāt taustiņu nozīme nav pastāvīga. Dažādas programmas piešķir taustiņiem dažādu nozīmi. Uz tastatūras ir visi latīņu burti, no A līdz Z, cipari, no 0 līdz 9, un dažādi speciālas nozīmes taustiņi. Tastatūras atšķiras pēc to pielietojuma, taustiņu novietojuma un citām īpašībām. Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir izveidotas programmas, kas attēlo tastatūru uz datora ekrāna. Šīs programmas parasti ir integrētas operētājsistēmās.

Katra klaviatūras taustiņa nozīme

Tastatūras izkārtojums var būt dažāds. Piemēram, ir ergonomiskas tastatūras, kompaktas tastatūras, u.c. Pārsvarā standarta tastatūrām ir divpadsmit funkciju taustiņi, kas izvietoti tastatūras augšējā rindā, zem tās atrodas alfabēta – ciparu taustiņu bloks. Šī bloka labajā pusē atrodas kursora vadības taustiņi, savukārt tastatūras labajā pusē atrodas ciparu taustiņu panelis.

tā būtu ideāli

Katra klaviatūras taustiņa nozīme Šajā rakstā es centīšos izskaidrot maksimāli detalizēti un vienkārši visu angļu uzrakstu nozīmi datora vai klēpjdatora standarta tastatūrā. Un aprakstīšu, kāpēc ir nepieciešams katrs taustiņš.

Katra klaviatūras taustiņa nozīme Un vispirms apskatīsim tastatūras taustiņus kreisajā pusē klaviatūrai:
Katra klaviatūras taustiņa nozīme
klaviatūras kreisā mala

1. Esc – no angļu escape. Latviešu valodā tiek tulkots šādi: aizbēgt, iziet, lidot. To visu var attiecināt uz funkcijām, kuras veic šis taustiņš, daudzās programmās nospiežot šo taustiņu, tiek iziets no izvēlnes vai arī vispār no programmas. Piemēram, atverot videoklipu pilnekrāna režīmā, nospiežot šo taustiņu, varat atgriesties parastajā skatīšanās režīmā.

2. Tab – no angļu tabulēšanas taustiņš. Latviešu valodā tulkots šādi: tabulas veidā, tabulu veidā. Šie vārdi arī izsaka funkcijas nozīmi, kuru veic šis taustiņš. Proti, ja mēs to izmantojam tabulā, tad šo taustiņu var izmantot, lai pārvietotos pa formas vai tabulas laukiem. Rakstot tekstu, nospiežot taustiņu Tab, kursors tiks pārvietots vairākas pozīcijas uz priekšu. Taustiņu Tab varat arī nospiest, lai pārvietotos uz nākamo tekstlodziņu veidlapā.

3. Caps Lock – no angļu lielajiem burtiem. Nospiediet taustiņu Caps Lock vienreiz, lai visi burti tiktu ievadīti kā lielie burti. Nospiediet taustiņu Caps Lock vēlreiz, lai izslēgtu šo funkciju. Tastatūrai var būt indikators (labajā pusē), kas norāda, vai funkcija Caps Lock ir ieslēgta.

4. Shift – no angļu kā šift. Senāk šāds taustiņš bija drukas mašīnām, lai pārvietotu drukas galviņu. Tagad tastatūrā to izmanto kopā ar citiem taustiņiem, un, rakstot, turot nospiestu un ierakstot burtu, mēs iegūsim lielo burtu. Nospiediet taustiņu Shift kopā ar citu taustiņu, lai ievadītu šī taustiņa augšējā daļā redzamo simbolu.

5. Ctrl – no angļu kontrole. Nozīmē vadību, kontroli. Šo taustiņu bieži lieto kopā ar citiem taustiņiem, lai ievadītu kombinācijas.

6. Fn – no angļu funkcijas, darboties, funkcionēt .Tas ir nepieciešams, lai ātri iespējotu un atspējotu funkcijas tieši uz tastatūras. To izmanto noteiktu uzdevumu veikšanai. Piemēram, nospiežot (un neatlaižot) Fn + F4, dažās tastatūrās ir ieslēgta hibernācija. Izmantojot šo pogu, varat ērti palielināt vai samazināt skaļumu un ekrāna spilgtumu.

7. Katra klaviatūras taustiņa nozīme – Windows logotipa attēla taustiņš. Ar to var atvērt izvēlni “Sākt” Lieto arī kombinācijās ar citiem taustiņiem. Piemēram Katra klaviatūras taustiņa nozīme + F1 – rādīt Windows palīdzību un atbalstu. Un ja nevēlies, lai tavs  dators tiktu izmantots tavā prombūtnes laikā, izmanto taustiņu kombināciju Katra klaviatūras taustiņa nozīme + L. Un nedomā, ka Katra klaviatūras taustiņa nozīme taustiņš ir absolūti bezjēdzīgs!

8. Alt – no angļu aizstājējs – lai aizstātu. Šis taustiņš tiek izmantots kopā ar citiem, lai aktivizētu noteiktas komandas. Piemēram, nospiežot taustiņu kombināciju Alt + Tab, varat pārslēgties starp atvērtajiem logiem un datora programmām. Alt + F4, aizvērt aktīvo vienumu vai iziet no aktīvās programmas

9. Garākais taustiņš – atstarpes taustiņš. Nospiediet atstarpes taustiņu, lai pārvietotu kursoru par vienu atstarpi uz priekšu.

Ja teksta redaktorā vai ievades formā esat iezīmējis kādu teksta daļu, tad, lai to dzēstu, nospied garo atstarpes taustiņu. Pārlūkprogrammā, izmantojot atstarpes taustiņu, varat ritināt lapu uz leju. Multivides atskaņotājos par pauzi ir atbildīgs atstarpes taustiņš. Piemēram, pakalpojumā YouTube varat apturēt video, nospiežot šo garo taustiņu. Vēlreiz nospiežot video var palaist un skatīties tālāk.

Katra klaviatūras taustiņa nozīme Tagad ejam uz tastatūras labo pusi:
Katra klaviatūras taustiņa nozīme
klaviatūras labā mala

10. Scr lk – no angļu Scroll Lock, var tulkot kā ritināšanas atslēga. Lielākajā daļā programmu, nospiežot SCROLL LOCK, nav efekta. Dažās programmas, nospiežot Scroll Lock, tiek mainīta bulttaustiņu un taustiņu Page Up un Page Down darbība; nospiežot šo taustiņus, dokuments tiek ritināts, nemainot kursora vai atlases pozīciju. Piemēram, redaktoros, nospiežot šo pogu, var aktivizēt bulttaustiņus, un viņi var manipulēt ar dokumentu, ritinot tā tekstu. Jūsu tastatūrā var būt indikators, kas norāda, vai SCROLL LOCK ir ieslēgts.

11. Print Screen – no angļu kā ekrānuzņēmums, tas ir kaut kas līdzīgs ekrānuzņēmumam viedtālrunī vai planšetdatorā, to pašu attēlu varat uzņemt arī datorā. Noklikšķinot uz šīs pogas, klikšķināšanas brīdī tiek uzņemts ekrāna ekrānuzņēmums (visa ekrāna attēls), un pēc tam tas paliek datora atmiņas starpliktuvē. No turienes varat to ielīmēt (CTRL + V) programmā Microsoft Molberts vai citā programmā, un, ja vēlaties, izdrukājiet to no šīs programmas. Padoms.: Nospiediet taustiņu kombināciju Alt + PrtScn, lai uzņemtu tikai aktīvā loga attēlu, nevis visa ekrāna attēlu.

12. Pause – no angļu tulko kā pauze, apstājies. Tagad šis taustiņš praktiski netiek izmantots. Ja atvērtajā programmā nospiedīsit taustiņu kombināciju Ctrl + Pause, tai vajadzētu apstāties.

13. Ins – insert – no angļu nozīmē ievietot. Ieslēgt vai izslēgt ievietošanas režīmu. Kad ievietošanas režīms ir ieslēgts, rakstītais teksts tiek ievietots pie kursora. Kad ievietošanas režīms ir izslēgts, rakstītais teksts aizstāj esošās rakstzīmes.

14. Del – delete – no angļu nozīmē dzēst, kad datorā atlasāt failu, noklikšķinot uz šīs pogas, mēs šo failu izdzēšam. Dzēst pēc kursora esošo rakstzīmi vai atlasīto tekstu; operētājsistēmā Windows dzēst atlasīto vienumu un pārvietot to uz atkritni.

15. Backspace – no angļu kā atpakaļatkāpe. Šī poga darbojas šādi: novietojiet peles kursoru vietā, kur kļūdījāties, rakstot tekstu, un nospiediet Backspace. Viena rakstzīme tiek izdzēsta. Turot nospiestu pogu, izdrukāto rakstzīmju dzēšana turpināsies paātrinātā tempā. ALT + Backspace – pateicoties šai noderīgajai kombinācijai uz klaviatūras, ir iespējams atjaunot daļu teksta, ja pēkšņi tu to esi nejauši izdzēsis.

16. Enter – no angļu ievadīšanas, taustiņš (ieiet, ierakstīt, reģistrēt), rakstot tekstu, tiek nomests uz jaunu rindkopu. Ja mēs strādājam kādās programmās un veidlapā ierakstām tekstu, tad šī taustiņš var pamainīt virtuālo atslēgu OK vai pieņemt, piekrist. Nospiediet taustiņu Enter, lai pārvietotu kursoru uz nākamās rindas sākumu. Dialoglodziņā nospiediet taustiņu Enter, lai atlasītu iezīmēto.

17. Home – no angļu mājas. Pārvietot kursoru uz rindas beigām vai tīmekļa lapas augšpusi. Ctrl + Home – pārvietoties uz dokumenta sākumu.

18. Pg Up – Page up – no angļu lapa uz augšu. Pārvieto kursoru, lai tekstu drukātu uz augšu vienā ekrānā.

19. Pg Dn – no angļu lapa uz leju. Pārvieto kursoru, lai tekstu drukātu uz leju vienā ekrānā.

20. End – no angļu beigas. Pārvieto drukas kursoru teksta vai rindas beigās vai arī tīmekļa lapas apakšā. Ctrl + End – pārvietoties uz dokumenta apakšdaļu.

21. Num lock – no angļu ciparu bloķēšana – bloķē ciparu tastatūru. Nospiežot, tastatūrā tiek bloķēta ciparu rakstīšana. Lai ciparu tastatūru izmantotu skaitļu ievadei, nospiediet taustiņu NUM LOCK. Lielākajā daļā tastatūru indikators norāda, vai taustiņš Num Lock ir ieslēgts. Kad taustiņš Num Lock ir izslēgts, cipartastatūra darbojas kā otrs navigācijas taustiņu komplekts (šīs funkcijas ir norādītas uz taustiņiem blakus cipariem vai simboliem).

datora klaviatūra no 80-jiem gadiem
vecā, labā klaviatūra
Katra klaviatūras taustiņa nozīme Tagad es jums pastāstīšu par F1 – F12 taustiņu nozīmi.

Kāpēc burts F ir sākumā? F taustiņu nosaukumu sākumā nozīmē Funkcionāls. Kas tulkojumā arī nozīmē – funkcionāls. Visi taustiņi darbojas un veic kādu darbību.

F1

Noklikšķinot uz šo taustiņu jebkurā programmas logā, atvērsies palīdzības logs, lai iegūtu jebkādu noderīgu informāciju par programmas darbību. Ja darbvirsmā nospiedīsit taustiņu F1, tiks atvērta Windows palīdzība, kurā varat iegūt noderīgu informāciju par operētājsistēmu.

F2

Šis taustiņš jums palīdzēs, strādājot ar mapēm vai failiem. Ja nospiedīsit šo taustiņu, kad ir atlasīta mape, varat mainīt mapes nosaukumu, neveicot nevajadzīgas kustības. Turklāt, strādājot programmā Excel, nospiežot šo taustiņu, varat atlasīt šūnu rediģēšanai.

F3

Nospiežot šo taustiņu, visā tekstā tiks parādīts vārdu vai frāžu meklēšanas logs. Šajā logā varat atrast jebkuru vārdu, kas ir rakstīts šajā lapā.

F4

Šis taustiņš tiek izmantots kombinācijās. Piemēram, izmantojot kombināciju Ctrl + F4, pārlūkprogrammā varat aizvērt aktīvo logu. Un, nospiežot kombināciju Alt + F4, varat aizvērt jebkuru atvērto programmu.

F5

Izmantojot šo taustiņu, pārlūkprogrammā jūs atsvaidzināsiet aktīvo logu, bet skatoties filmas iebūvētajā atskaņotājā, filma tiks apturēta uz pauzi.

F6

Kad pārlūkprogrammā nospiedīsit šo taustiņu, kursors tiks pārvietots uz meklēšanas joslu, kur varēsit ierakstīt savu pieprasījumu.

F7

Šī atslēga jums palīdzēs, strādājot programmā Word, pēc F7 nospiešanas notiks pareizrakstības pārbaude.

F8

Ieslēdzot datoru, šī atslēga dos jums iespēju izvēlēties operētājsistēmas startēšanas režīmu. Piemēram, varat startēt datoru drošajā režīmā (vecajās windows operētājsistēmās)

F9

Strādājot programmā Word, šī atslēga atsvaidzinās lapu.

F10

Kombinācija Shift + F10 ir tāda pati kā noklikšķinot ar peles labo pogu. Ja, strādājot ar mapēm, nospiežat F10, parādīsies ikonas ar nosaukumiem, kurus var aktivizēt bez datora peles.

F11

Izmantojot šo taustiņu pārlūkprogrammā, tiks atvērts pilnekrāna režīms. Lai izietu no pilnekrāna režīma, vēlreiz nospiediet šo taustiņu

F12

Ar šī taustiņa palīdzību daudzās programmās notiek “saglabāt”. Ja izmantojat šos taustiņus, nospiežot taustiņu Fn, notiks darbības, kuras norāda ikonas uz taustiņiem F1 līdz F12. Piemēram, jūs varat palielināt vai izslēgt skaņu, palielināt vai samazināt ekrāna spilgtumu un vēl daudz dažādu un interesantu darbību, kas uzzimēts uz taustiņa.

Katra klaviatūras taustiņa nozīme

Katra klaviatūras taustiņa nozīmeTiem, kas strādā pie datora, dienas laikā nākas veikt tūkstošiem kustību ar datora peli. Tad kāpēc neiegaumēt kombinācijas uz klaviatūras, kuras ne tikai noderēs darbā, bet arī ievērojami paātrinās procesu?

Veicamā funkcijaTaustiņu kombinācija
Atlasa visu tekstu dokumentāCtrl + A   (select all)
Nokopē iezīmēto tekstuCtrl + C   (copy)
Ievieto nokopēto tekstuCtrl + V   (paste)
Izdzēš iezīmēto tekstuCtrl + X
Tekstu pārveido treknrakstāCtrl + B   (bold)
Tekstu pārveido slīprakstāCtrl + I     (italic)
Tekstu pasvītroCtrl + U   (underline)
Tekstu pasvītro ar dubultlīnijuCtrl + Shift + D
Tekstu centrē pie kreisās malasCtrl + L    (left)
Tekstu izlīdzina vienādi pret abām malāmCtrl + J
Tekstu centrē pie labās malasCtrl + R   (right)
Tekstu centrē pret viduCtrl + E
Izvēlas burtu (fonta) lielumu (nospiež taustiņu kombināciju, ieraksta ciparu un nospiež ENTER)Ctrl + Shift + P
Izvēlas burtu stilu (fontu)Ctrl + D
Nodzēš visu vārdu pa labi no kursoraCtrl + Delete
Nodzēš visu vārdu pa kreisi no kursoraCtrl + Backspace
Kursoru pārvieto uz dokumenta sākumuCtrl + Home
Kursoru pārvieto uz dokumenta beigāmCtrl + End
Iezīmē tekstu pa labi no kursoraCtrl + Shift +  bulta “pa labi”
Iezīmē tekstu pa kreisi no kursoraCtrl + Shift + bulta “pa kreisi”
Iezīmē visu rindkopuCtrl + Shift + bulta “uz leju”
Iezīmē tekstu līdz dokumenta beigāmCtrl + End
Parāda drukas priekšskatījumuCtrl + F2     (print preview)
Drukā visu dokumentuCtrl + P       (print)
Saglabā dokumentuCtrl + S        (save)
Saglabā dokumentuF12              (save)
Ievieto reālo datumuAlt + Shift + D
Ievieto reālo laikuAlt + Shift + T
Raksta “augšējā rakstāCtrl + Shift + “+”
Raksta “apakšējā rakstā”Ctrl + “+”
Atkārto pēdējo darbībuF4
Aizver aktīvo dokumentu (logu)Alt + F4
Atvērt programmu menedžera loguCtrl + Alt + Del
tabula ar dažiem variantiem
vajag trenēt redzes atmiņu

Un nedomā, ka Katra klaviatūras taustiņa nozīme taustiņš ir absolūti bezjēdzīgs! Tastatūras Windows taustiņš + klaviatūras taustiņš iekš Windows 11

Veicamā funkcija Win+
Ātro iestatījumu atvēršanaWin + A
Rādīt vai paslēpt darbvirsmu.Win + D
Atvērt mapi SākumsWin + E
Atvērt atsauksmju centrmezglu un uzņemt ekrānuzņēmumuWin + F
Datora bloķēšana vai konta maiņaWin + L
Atvērt paziņojumu centru un kalendāruWin + N
Atver dialoglodziņu Palaist “RUN”Win + R
Atvērt ātro saišu izvēlniWin + X
Mini lietojumprogrammu / ziņas / atvēršanaWin + W
Starpliktuves vēstures atvēršanaWin + V
Īpašu funkciju atvēršanaWin + U
Palielināt uz ekrāna atvērtās mapesWin + ” + “
Samazināt / atpakaļ / uz ekrāna atvērtās mapesWin + ” – “
Xbox spēļu joslas atvēršana, palaistā spēlēWin + G
Ierakstīt fokusētā spēles loga video (izmantojot Xbox spēļu joslu).Win + ALT + R
Ieslēgt vai izslēgt HDRWin + ALT + B
Saglabāt pilnekrāna ekrānuzņēmumu failāWin + PrintScreen
Vadības paneļa atvēršanaWin + 2
Atvērt emocijzīmes, simbolus, pieturzīmes un populārus GIFWin + “punkts”
otra tabula ar dažiem variantiem
uz galda atrodas vecs monitors, klaviatūra un pele
visu laiku labākā klaviatūra

To ir patīkami lietot, tā ir kompakta, daudzpusīga, to ražo uzticams ražotājs un par šādu cenu ir samēra grūti atrast labāku klaviatūru.

Papildināts 14. janvārī 2024. gadā

Katra klaviatūras taustiņa nozīme ASV datortehnoloģiju gigants “Microsoft” pirmo reizi gandrīz 30 gadu laikā — kopš Windows taustiņa ieviešanas — veiks būtisku papildinājumu standarta klaviatūrā, paziņoja korporācijas izpildviceprezidents un mārketinga direktors Jusufs Mehdi.

Pasaules līderis informācijas tehnoloģiju jomā Microsoft gatavojas veikt būtiskas izmaiņas standarta tastatūrā: tas būs jauns taustiņš, kas palaidīs Microsoft Copilot – mākslīgo intelektu jeb AI palīgu.
Jauna taustiņa parādīšanās būs pirmais nozīmīgais jauninājums uzņēmuma klaviatūrās gandrīz trīs gadu desmitu laikā.
Pēdējo reizi lielais Microsoft tastatūru atjauninājums tika veikts 1994. gadā, kad tās pievienoja taustiņu Win, lai atvērtu izvēlni Sākt.
Ja neskaita, 2019. gadā uz dažām uzņēmuma Windows tastatūrām parādījās Office un Emoticon taustiņi, taču korporācija šīs izmaiņas acīmredzot neuzskata par būtiskām.

Katra klaviatūras taustiņa nozīme
šimā vietā

Katra klaviatūras taustiņa nozīme Spriežot pēc korporācijas mājaslapā ievietotā video, labā Ctrl taustiņa vietā plānots pievienot Copilot taustiņu, savukārt lielajām / tādām kā attēlā /tastatūrām paliks labais Ctrl taustiņš, kuram blakus tiks novietots vēl viens.
Noklikšķinot uz datora, kurā darbojas sistēma Windows 11, tiks izsaukts AI asistenta interfeiss.
Šīs OS lietotāji / Windows 11 / jau tagad var izmantot šī palīga iespējas.
Pirmie datori ar atjauninātu tastatūru pārdošanā nonāks ziemas beigās /2023.g/ vai agrā pavasarī.

Jauku dienu! ♥♥♥ ☺

Katra klaviatūras taustiņa nozīme

Views: 2500

Comments

Daina
13.09.2023 at 16:15

Labdien!
Kā es varu uzlikt latviešu burtus- garumzīmes, mīkstinājuma zīmes Lenovo datorā . Pirkts Anglijā.
Paldies



Comments are closed.