Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa
simboli spidometra panelī

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa

Par dažādu transportlīdzekļa sistēmu bojājumiem autovadītāji tiek brīdināti ar ikonām uz instrumentu paneļa. Visi paskaidrojumi parasti ir atrodamas automašīnas īpašnieka rokasgrāmatā. Taču ne vienmēr /vai, pareizāk, nekad/ ir iespējams tos atcerēties, un arī koplietošanas automobiļos /īres/ varat sastapties ar nepazīstamām norādēm.

Ir gadījumi, kad ikona uz instrumentu paneļa ne tikai par kaut ko informē, bet arī brīdina, ka nedrīkst tālāk vairs braukt!

Ne vienmēr ir iespējams intuitīvi atšifrēt šo izgaismoto ikonu nozīmi, jo ne visi autovadītāji pārzina automašīnas. Turklāt vienas un tās pašas ikonas grafiskais apzīmējums katrā automašīnā var atšķirties.

Tādēļ, es šeit, centīšos cik var sīki aprakstīt, visu manā rīcībā esošo informāciju. Un, ja gadīsies ceļā problēmas, tad tā mierīgi, ar savu “ručņiku” varat ienākt manā mājas lapā : rudbarznieks.com un savu problēmu mēģināt risināt jau ceļā!!! Vai, vismaz, sākt jau apsvērt variantus, ko darīsiet tālāk.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Gaismiņas auto panelī, autovadītājiem, nav Ziemassvētku vēstnesis, bet tās, parasti, norāda, ka laiks apmeklēt – SERVISU. Pēkšņi mirgojošās gaismas uz paneļa izskatās draudīgi, liekot nervozēt šoferienēm vai šoferīšiem. Apstāties un pārlasīt automašīnas lietošanas pamācību? Lai jums būtu vieglāk un mazāk uztraukumu, Iepazīsimies ar automobiļa režīmu un defektu indikatoriem.

melns automašīnas panelis
auto panelis

Mūsdienu automašīnas tev dažkārt liek justies kā iznīcinātāja pilotam : desmitiem indikatoru, nesaprotami uzraksti un ikonas … Taču mērinstrumentu panelis ir veidots tā, lai nevis mulsinātu autovadītāju, bet gan palīdzētu viņam – viss, kas uz tā notiek, ir saskaņā ar noteiktu loģiku. Padomi sākas ar spuldzītes krāsu : pat nezinot tās nozīmi, jūs varat saprast, cik bīstama ir problēma un vai tā vispār ir problēma.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Ja iedegas sarkanas krāsas ikoniņa

to var salīdzināt ar ceļu satiksmes aizlieguma zīmēm – tās signalizē par nopietniem transportlīdzekļa darbības traucējumiem un bieži prasa tūlītēju rīcību no vadītāja puses. Tieši tāpēc tie ir izvēlēti sarkanā krāsā, kas uzreiz ir redzama kā bīstamības krāsa. Satraucošākie sarkanie indikatori ir zems eļļas spiediens un zems bremžu šķidruma līmenis; ja tos redzat, jums, tūlīt, ir jāmeklē cēlonis un jāuzlej eļļas līmenis. Vai arī, jāturpina brauciens ar vilcēju uz tuvāko tehniskās apkopes staciju.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Dzeltenas vai oranžas krāsas ikoniņa

brīdina vadītāju : ar transportlīdzekli kaut kas notiek, vairs nav par tēmu. Parasti tas nav bīstami, bet, ja to ignorē, pēc zināma laika, problēma izlīdīs. Piemēram, benzīns iet uz beigām, tad indikators iedegas dzeltenā krāsā. Vai ir droši turpināt braukt? Acīmredzot jā, bet degvielas uzpildes virzienā. Tas nozīmē, ka, redzot dzelteno gaismu, autovadītājam ir kaut kas jādara – ne uzreiz, bet tuvākajā laikā.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Zaļas krāsas ikoniņa

tās nozīmē, ka viss darbojas normāli, bet autovadītājam ir par kaut ko jāatceras (un jāņem vērā, vadot automašīnu). Piemēram, ir ieslēgti, miglas lukturi, apsildās aizmugures logs vai kruīza kontrole.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Zilas krāsas ikoniņas

izmanto reti, tās norāda uz kādu īpašu automašīnas aktivizētu režīmu. Zilā krāsā parasti tiek signalizētas tālās gaismas un – jaunievedums mūsdienu automobiļos – neapsildīts motors. Zilie, atšķirībā no zaļajiem, ir ne tikai jāņem vērā, bet arī jāpielāgo sava rīcība. Piemēram, lai neapžilbinātu citus autovadītājus ar tālās gaismas signālu vai arī, lai nebrauktu ar aukstu dzinēju.

Kā vieglāk atcerēties ikoniņu krāsu nozīmi?

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Mērinstrumentu panelī tiek izmantota tāda pati krāsu klasifikācija kā luksoforos. Sarkanais signāls aizliedz satiksmi, dzeltenais pieprasa uzmanību, bet zaļais ļauj braukt droši. Zilo var aptuveni pielīdzināt zaļajam: nav vainas, braukt var, bet ar zināmām atrunām.

Ņemiet vērā, draugi, ka ikoniņas var arī mirgot – tas nemaina lietas būtību.

Tālāk, dārgie draugi, sākšu skaidrojumus ar svarīgākajām un nopietnākajām ikonām – simboliem uz instrumentu paneļa. Uzreiz jāsaka, ka ikoniņas ir tik daudz un dažādas, ka visas es te nevaru aptvert. Katra indikatora zīmējums un īss apraksts ir iekļauts mašīnas rokasgrāmatā – šaubu gadījumā skatiet to.

auto paneļa lampiņu apzīmējumi
tabula -1

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Zemāk ir neliels paskaidrojums, par konkrēto instrumentu paneļa lampiņu.

 1. Šo brīdinājumu nekādā gadījumā nevajag ignorēt. Stūres pastiprinātāja sistēmu var “nokaut” visai ātri.
 2. Nepieciešama atslēgas baterijas nomaiņa.
 3. Iespējama sadursme ar priekšā esošo automašīnu, šķērsli vai objektu.
 4. Indikators, kas brīdina par pneimatisko balstiekārtu. Pārbaudiet spilvenus un kompresoru.
 5. Notiek joslas maiņa, neieslēdzot pagrieziena rādītāju.
 6. Katalizators ir pārkarsis. Ir vajadzība, to atdzesēt.
 7.  Simbols iedegas kā atgādinājums, ka autovadītājam un pasažieriem jāuzliek drošības josta. Kad tas izdarīts, lampiņa izdziest. Tā mēdz iedegties arī gadījumos, ja uz krēsla tiek novietots smags priekšmets.
 8. Ja displejā parādās šāds simbols, nepieciešams uzlādēt automašīnas akumulatoru.
 9. Nekādā gadījumā neignorējiet šo lampiņu. Gaisa spilveni glābj dzīvības un jūsu gadījumā tie pie sadursmes var nenostrādāt. Atsevišķos gadījumos, lampiņa var informēt par problēmām ar drošības jostām.
 10. Problēmas ar bremžu hidrauliku. Arī šī ir viena no tām instrumentu paneļa lampiņām, kuru nevajag ignorēt.
 11. Borta dators ir konstatējis ūdens klātbūtni degvielas filtrā. Var parādīties, ja degviela tiek pildīta “točkās”.
 12. Šo lampiņu nekādā gadījumā nedrīst ignorēt un braukšana būtu jāpārtrauc. Paaugstināta dzinēja temperatūra var radīt neatgriezeniskus un ļoti nopietnus bojājumus motoram. Problēmu cēloņi var būt vairāki – dzesēšanas šķidruma sūce, bojāts radiators, saplīsis termostats, saplīsis ūdenssūknis u.c.
 13. Antibloķējošā bremžu sistēma (ABS) nedarbojas un ir radušās problēmas.
 14. Atvērtas automašīnas durvis. Ja tās, tomēr, ir ciet, tad iespējams, ka radusies kļūda elektronikā vai drošinātājos.
 15. Atvērts automašīnas motora pārsegs. Ja tas, tomēr, ir ciet, tad iespējams, ka radusies kļūda elektronikā vai drošinātājos.
 16. Simbols parāda, ka automašīnai ir zems degvielas līmenis.
 17. Problēmas ar automašīnas amortizatoriem. Ja kādu laiku jūtat, ka auto ir sācis grabēt vairāk nekā parasti, tad pienācis laiks amortizatoru nomaiņai. Parasti maina abus priekšējos/aizmugurējos vai visus četrus uzreiz.
 18. Šī ir kārtējā lampiņa, kuru nedrīkst ignorēt. Tā var liecināt par vairākām lietām – zems eļļas līmenis, zems eļļas spiediens, bojājumi eļļas sūknī, u.c. Motoreļļa gādā par dzinēja “veselību”!
 19. Automašīnas bagāžnieks ir atvērts. Ja tas, tomēr, ir ciet, tad iespējams, ka radusies kļūda elektronikā vai drošinātājos.
 20. Visiem labi zināmā “Check Engine” lampiņa. Problēmu cēloņi var būt daudz, sākot no maznozīmīgiem sīkumiem, līdz nopietnām ķibelēm. Nevajag ignorēt, aizdzeniet uz servisu, pieslēdziet pie datora un uzziniet vairāk.
atkal auto paneļa lampiņu apzīmējumi
tabula – 2

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Zemāk ir, atkal, neliels paskaidrojums, par konkrēto instrumentu paneļa lampiņu.

 1. Simbols, kas norāda uz zemu logu mazgājamā šķidruma līmeni. Atcerieties par sezonalitāti. Arī pavasara un rudens mēnešos temperatūra var nokrist līdz mīnusiem.
 2. Brīdinājums, ka ir nodiluši bremžu kluči. Bremzējot, parasti šo simbolu pavada arī izteikti čīkstoša skaņa.
 3. Lietus un gaismas sensoru lampiņa. Ja tā iedegas, tad ļoti iespējams, ka nestrādās logu tīrītāju un priekšējo lukturu automātika.
 4. Informācijas ziņojuma indikators. Ja parādās šāds simbols, izlasiet ziņojumu un rīkojaties saskaņā ar to.
 5. Apledojuma indikators. Šī lampiņa informē vadītāju, ka uz ceļa ir iespējams izveidojies apledojums un nepieciešama papildus piesardzība. Sensors parasti atrodas uz priekšējā bampera, tālu no dzinēja radītā karstuma.
 6. Atslēga nav atrasta. Automašīnas dators ziņo vadītājam, ka netiek uztverta atslēga. Iespējams tā ir palikusi mājās uz plauktiņa?
 7. Jānospiež sajūga pedālis. Draudzīgs atgādinājums, ka jānospiež sajūga pedālis, lai iedarbinātu auto.
 8. Jānospiež bremžu pedālis. Draudzīgs atgādinājums, ka jānospiež bremžu pedālis, lai iedarbinātu auto.
 9. Riepās konstatēts zems gaisa spiediens. Uzpildiet riepās gaisu un nodzēsiet kļūdu. Ja tā sistēma automātiski to neizdara jūsu vietā, tad sameklējiet attiecīgo pogu uz paneļa, nospiediet un turiet dažas sekundes.
 10. Ārējā apgaismošanā nedarbojas, kādā no mazajām lampiņām.
 11. Nestrādā bremžu gaismas. Obligāti nomainiet lampiņu. Brauciet ar šādiem lukturiem jūs vairākkārt palielināt avārijas risku.
 12. Kontrollampiņa norāda, ka nepieciešams veikt dīzeļa daļiņu filtra tīrīšanu vai nomaiņu.
 13. Problēma ar piekabes āķi. Iespējams, ka tas nav pareizi nostiprināts.
 14. Lampiņa norāda, ka nepieciešams veikt automašīnas apkopi. Parasti tā eļļas un filtra nomaiņa.
 15. Nestrādā automātiskā priekšējo lukturu regulācija.
 16. Jums ir sporta auto, ja iedegas šī lampiņa. Tā signalizē par problēmām ar aizmugurējo spoileri.
 17. Ja jums ir kabriolets, tad automašīna ziņo, ka problēma ar automātiski nolaižamo/paceļamo jumtu.
 18. Dzinēja kļūda. Dators ir konstatējis kļūdu, kuru nepieciešams nolasīt, pieslēdzot datoru.
 19. Aizsērējis gaisa filtrs. Nepieciešama nomaiņa.
 20. Problēmas ar degvielas filtru. Iespējams, ka tas ir aizaudzis ar netīrumiem un nepieciešama nomaiņa.
 21. Problēmas ar automātisko pārnesumkārbu. Parasti ir trīs iemesli – šķidruma temperatūra nav atbilstoša, šķidruma līmenis ir par zemu, trūkst spiediens.
atkal auto paneļa lampiņu apzīmējumi
tabula – 3

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa Un zemāk ir, atkal, neliels paskaidrojums, par konkrēto instrumentu paneļa lampiņu.

 1. Ieslēgti priekšējie miglas lukturi. Indikators parasti ir zaļā krāsā un virzīts ar skatu pa kreisi.
 2. Ieslēgti aizmugurējie miglas lukturi. Tie ir paredzēti, lai sliktas redzamības apstākļos aizstātu gabarītuguņus. Visbiežāk lampiņa ir dzeltenā – brīdinājuma – krāsā, kas nozīmē – situācija ir bīstama, taču ne galēji ekstrēma.
 3. Viena no parocīgākajām automobiļu “ekstrām” – ieslēgta kruīza kontrole.
 4. Pagrieziena signāli ir ieslēgti. Atkarībā no ieslēgtā virziena, signalizē labā vai kreisā lampiņa.
 5. Ziemas režīms – parasti informē vadītāju, ka auto darbojas ziemas režīmā. Modernajiem “automātiem” tas nozīmē, ka auto uzsāk braukšanu ar 2. vai pat 3. ātrumu, tādējādi izvairoties no riteņu spolēšanas.
 6. Uzsildīšanas iekārtas indikators. Tas iedegas pēc aizdedzes ieslēgšanas. Kad kontrollampa nodziest, var iedarbināt dzinēju. Ja lampiņa neiedegas vispār vai arī spīd nepārtraukti, uzsildīšanas iekārtā radusies kļūda.
 7. Problēma ar atslēgu. Modernām automašīnām atslēgas ir iekodētas vadības blokā. Ja rodas problēma ar atslēgu, tad par to ziņo ar šīs lampiņas palīdzību.
 8. Bloķēta stūre. Lai to atbloķētu nepieciešamas atslēgas.
 9. Ieslēgtas tālās gaismas.
 10. Ieslēgts ārējais automašīnas apgaismojums.
 11. Stāvbremze ir aktivizēta. Pirms uzsākat braukšanu, pārliecinieties, ka tā ir atlaista.
 12. Parkošanās asistents. Ja lampiņa mirgo, tad iespējams, ka sensori uz bamperiem ir netīri un tos ir jānotīra.
 13. Manuāli atslēgts kāds no avārijas gaisa spilveniem.
 14. Ieslēgti priekšējie lukturi.
 15. ECO braukšanas režīms aktivizēts, ir ieslēgta degvielas taupīšanas sistēma vai motora apgriezienu skaits ir visekonomiskākajā zonā.
 16. Ieslēgta kontroles sistēma nobraukšanai no kalna.
 17. Ieslēgts automātiskais ātruma ierobežotājs.
 18. Ieslēgta vējstikla atsaldēšana.
 19. Elektroniskā stabilitātes kontrole (ESC) ir izslēgta. Parasti šāda lampiņa līdz ar pirmo sniegu parādās aizmugures piedziņas automobiļos. Lampiņas mirgošana norāda uz sistēmas bojājumu. Ja tā iedegas uzreiz pēc automašīnas iedarbināšanas, izslēdz un atkal ieslēdz aizdedzi. Ja pēc tam kontrollampa vairs neiedegas, ESC funkcijas darbojas, taču, ja lampiņa iedegas atkal, sistēmā konstatēta kļūda.
 20. Problēma konstatēta tieši lietus sensora darbībā. Lai arī lampiņa ir iedegusies, manuāli tos ieslēgt joprojām ir iespējams.
 21. Ir ieslēgta start-stop sistēma, kas automātiski izslēdz dzinēju, kad mašīna apstājas.
 22. Ieslēgta aizmugurējā loga apsilde.

Jāatzīmē, ka dažiem autovadītājiem nav nepieciešams atšifrēt simbolus uz instrumentu paneļa – daudzām mūsdienu automašīnām ir diezgan moderns borta dators. Tā informē par problēmām nevis ar simboliem, bet gan ar vārdiem kādā no saprotamām valodām. Taču arī šajā gadījumā ir iespējamas dažas nianses: informācijas ekrānā var izgaismoties nevis teksta ziņojums, bet jebkurš parasts simbols. Turklāt uz ielām un “plačos” joprojām ir ļoti daudz vecu automobiļu, ar kuriem, tad arī, braucam.

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa “Nav veselu cilvēku, ir nepietiekami izmeklēti cilvēki,” joko ārsti. Bieži vien tas pats ir ar automašīnu: ja nedeg neviena lampiņa , tas nenozīmē, ka viss darbojas pareizi. Un ko darīt, ja viena no spuldzītēm ir izdegusi un jūs nezināt par nopietnu bojājumu? Vai pat vēl sliktāk – tā nav izdegusi, bet to ir apzināti izņēmis iepriekšējais automašīnas īpašnieks (gadās arī tā).

Lai izslēgtu šo iespēju, pievērsiet uzmanību lampiņām, kad ieslēdzat aizdedzi – tās visas uz īsu brīdi iedegas, kamēr dators pārbauda sistēmas. Ja trūkst vienas no lampiņām, tas ir iemesls, lai noņemtu paneli un sāktu meklēt vainu vai arī, vajadzības gadījumā, spēkrats jāaizgādā uz autoservisu.

Ievēro, šie ir pamata apzīmējumi!
Atkarībā no automašīnas markas, modeļa un, protams, arī gada var nedaudz mainās gan instrumentu paneļa indikatoru skaits, gan arī to dizains. Taču kodols paliek nemainīgs!

Simbolu atšifrēšana uz auto mērinstrumentu paneļa

Views: 49